b_300_300_16777215_10_images_mnmnjhhgg.jpg

اساس نیوز عبدالقیوم شکاری: مدت ها بود که مشتاق دیدار با مردم کرمانشاه و برادران اهل سنت این استان بودیم. قسمت شد این سفر در دهه نخست تیرماه گرم میسر گردد. به همراه دوستان و همکارانم در سایت اساس نیوز از طریق زمینی و با وسیله شخصی خویش، عازم این سفر شدیم. قبل از آغاز سفر با دوستان کُرد در زمینه ویژگی ها و شهرهای مهم اهل سنت نشین این استان، هم صحبت شده بودم.


نقطه آغاز سفر ما حضور در نماز جمعه اهل سنت کرمانشاه و استفاده از بیانات ماموستا محمدی امام جمعه خوش اخلاق اهل سنت این شهر بود. وی با رویی گشاده ما را در دفتر خود به حضور پذیرفت. ماموستا محمدی از مشکلات منطقه و حساسیت های ایجاد شده گلایه مند بود و اعتقاد داشت که این فضا باعث فرار سرمایه گذاران خواهد شد. البته در کرمانشاه و منطقه دولت آباد این شهر، عالم فرزانه دیگری بنام ماموستا اسامه مرادی نیز نماز جمعه را اقامه می کند. با وی هم دیداری دوستانه داشتیم. ماموستا مرادی، انسانی شریف و عالمی وارسته بود.

بعد از دیدار با چند تن از علمای اهل سنت شهر کرمانشاه عازم شهر روانسر شدیم، در این شهر طیف های مختلف فکری فعالیت داشتند. با چند تن از علمای این طیف ها دیدار و گفتگو کردیم. این بزرگواران به گرمی ما را پذیرفتند و نقطه نظرات خود را با گروه خبری اساس نیوز در میان گذاشتند. بهره های خوبی از علم علمای این شهر بردیم.

مقصد بعدی ما شهرستان زلزله زده سرپل ذهاب بود. همراهان ما همه علاقمند بودند که جویای احوال مردم زلزله زده این شهر شوند. سرپل ذهاب نماد ایستادگی مردم این بخش از سرزمین ما در برابر متجاوزان بعثی بود. این منطقه چندماهی است درگیر بحران زلزله و پس لرزه های ناشی از آن است. هنوز هم آثار روحی و اجتماعی زلزله این منطقه به راحتی در میان مردم دیده می شد. در سرپل ذهاب با امام جمعه محترم این شهر ماموستا رشید ثنایی و چند تن از علمای دیگر شهر دیدار کردیم.

سرپل ذهاب را می توان شهر کانکس ها نامید. اهالی این شهر قدردان مردم و دولت در ماه های گذشته بودند و در عین حال انتظارات موجهی نیز در زمینه تسریع اقدامات در حال انجام داشتند. باید برای پرداخت تسهیلات بدون بهره برای مردم فکری کرد. بخش قابل توجهی از مردم بخاطر مسائل شرعی از دریافت وام های دولتی خودداری کرده بودند.

یکی از توفیقات ویژه این سفر، دیداری بود که با حاج ماموستا ملا قادر قادری، امام جمعه شهر پاوه انجام شد. از سجایای اخلاقی، علم، مردم داری و درایت این عالم شاخص اهل سنت غرب کشور، پیش از سفر نیز شنیده بودیم، اما در جریان این دیدار و پس از آشنایی نزدیک با این شخصیت ممتاز، مشخص شد که جایگاه منحصر به فردِ مردمی این عالم برجسته اهل سنت، حتی بیش از توصیفات و ورای آن چیزی است که شنیده بودیم. در این دیدار، فرصتی فراهم شد تا از راهنمایی های این شخصیت ممتاز اهل سنت ایران بهره مند شویم.


شهرجوانرود آخرین مقصد ما بود. حضور ما در این شهر با برگزاری یک همایش ضدتکفیری همزمان شد. این همایش از طرف امام جمعه و فرمانداری این شهرستان برگزار می شد. جوانرود شرایط خاص خود را داشت. حساسیت های ویژه ای پیرامون شهر وجود دارد. همسایگی با کشور عراق و نفوذ برخی از تفکرات افراطی از مناطق مرزی به داخل شهر باعث نگرانی علما و نخبگان شهر شده، بازار شهر هم تحت تاثیر برخی از نگرانی ها بود.

به نظر می رسد باید برای جوانرود «طرحی نو» در انداخته شود. آگاه سازی جوانان شهر از اهداف و نیات نامناسب گروه های تندرو ضرورتی حیاتی برای شهر است.

در نهایت، این سفر با مهمان نوازی تحسین برانگیز علما و نخبگان اهل سنت استان کرمانشاه به پایان رسید. هیات خبری و رسانه ای اساس نیوز قدردان الطاف این بزرگان است و امید می رود با تعامل بهتر مسئولان دولتی با علمای اهل سنت برخی از حساسیت های زائد در زمینه فعالیت اهل سنت در این منطقه رفع گردد.

مطالب مرتبط:

ابراز محبت کلیسای آمریکایی به همسایگان مسلمان

پرده آخر در موصل و سلاح های پیچیده داعش

 

نماینده ویژه سازمان ملل برای بررسی مسئله مسلمانان

ا

رئیس جمهوری فیلیپین خواستار عدم پذیرش داعش در جنوب

ا

توییتر، حساب کاربری رسمی الجزیره قطر را مسدود کرد

افشاگری بزرگ جاسوسان: رهبر کره‌شمالی پسری پنهانی د

تاکید عالم بر جسته ترکمن بر هوشیاری مسلمانان در بر

احمد آخوند قربانپور در همایش تکفیر و افراط گرایی ا

داعشی ها در موصل تراشیدن ریش را آغاز کردند

ا

دیدگاه‌ها   
محمد نور
+1 #1 محمد نور 1397-04-16 18:40
سلام علیکم
در متن از کلمه اخوان جهت علمای منطقه استفاده شده بود که بهتر هست و درست آن جماعت دعوت و اصلاح می باشد .ما در ایران اخوان نداریم بلکه جماعت دعوت و اصلاح در امتداد ابن تفکر و بینش حرکت و فعالیت می کند. با تشکر
اساس نیوز : از تذکر بجای جنابعالی تشکر می کنیم .در موارد آتی رعایت خواهد شد .
نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات