b_300_300_16777215_10_images_fesb6mSnjXTP.jpg

اساس نیوز : روز گذشته (پنج شنبه ) خبر قتل مولوی عبدالشکور کرد (ترشابی) فرزند مولوی عبدالستار امام جمعه فقید اهل‌سنت شهرستان خاش در استان سیستان و بلوچستان ایران بلافاصله به خبر نخست فضای مجازی و سایت های فعال اهل سنت ایران تبدیل شد .

در نخستین اخبار پخش شده در زمینه این رویداد تلخ از عبارت ترور استفاده شد .زمانی از لفظ ترور برای قتل یک فرد استفاده می شود که مقتول به دلایل سیاسی و اعتقادی هدف قرار گرفته باشد .بر اساس این قرابت مفهومی، اذهان مخاطبان در ساعات اول پس از وقوع این حادثه، به دنبال عامل یا عوامل ترور بود .در همان لحظات نخستین دو روایت گری کاملا متفاوت از عوامل ترور به محور جریان سازی رسانه ای تبدیل شد .

در روایت نخست چنین القاء می گردید که با توجه به دیدگاه های این عالم فقید در زمینه های ضرورت وحدت و دوری از تندروی و افراط، مولوی عبدالشکور کرد، بوسیله گروه های افراطی فعال در جنوب شرق کشور مورد هدف قرار گرفته است.این روایت گری در ساعات اولیه پس از حادثه از طرف برخی از رسانه های داخلی انجام شد .البته برخی از رسانه های خارج نشین هم با هدف القاء ناامنی در کشور به این روایت گری دامن زدند.

روایت گری دوم کاملا متعارض بود .در این روایت گری با تاکید بر بلوچ و اهل سنت بودن مولوی کرد( ترشابی) نظام و نهادهای امنیتی به عنوان متهمان ردیف نخست این حادثه معرفی شدند .در این بخش از جریان سازی رسانه ای که از طرف شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت و برخی از کانال های مخالف نظام جمهوری اسلامی دنبال می شد،  برای غلیظ تر شدن فضای احساسی از عبارت شهادت برای این حادثه استفاده شده و مولوی مرحوم به عنوان شهید معرفی شد .

این موج سازی متعارض رسانه ای با اطلاعاتی که از طرف دادستان زاهدان به عنوان مرکز استان سیستان و بلوچستان اعلام شد به یکباره پایین آمده و جریان سازان رسانه ای مجبور به عقب نشینی از مواضع نخست خود شدند .

حجت‌الاسلام علی موحدی‌راد در توضیح ریشه های این حادثه تلخ گفت: با توجه به اینکه حدود ۴ یا ۵ سال قبل افرادی از یکی از طوایف منطقه توسط افراد طایفه فرد مقتول به قتل می‌رسند و با توجه به تهدیداتی که نسبت به مقتول شده بوده اتفاق امروز کاملا طایفه‌ای است و سرمنشأ امنیتی ندارد.

وی در ادامه ضمن دعوت مردم به تمکین قانون نیز گفت: مردم اعتماد کامل به دستگاه قضایی داشته باشند و یقین بدانند با مخلان امنیت به طور قاطع برخورد خواهد شد.

موحدی‌راد افزود: متاسفانه استفاده از سلاح‌های غیرمجاز توسط افراد فاقد صلاحیت باعث بروز این گونه حوادث می‌شود.البته معضل سلاح های موجود در منطقه از طرف مولانا گرگیج امام جمعه اهل سنت آزاد شهر نیز به عنوان عامل اصلی این رویداد تلخ ذکر شد.وی در خطبه های نماز جمعه امروز خود خواستار جمع آوری سلاح هایی شد که در اختیار افراد فاقد صلاحیت قرار دارد .

یک تلاش معنادار رسانه ای دیگر که در مرحله دوم و بعد از مشخص شدن عوامل اصلی ترور مولوی ترشابی انجام شد، تحریک احساسات طایفه ای در بلوچستان بود.این تلاش با هدف نا امن سازی این منطقه و ایجاد بحران امنیتی در مناطق حساس جنوب شرق کشور صورت گرفت .

نکته مهم دیگر در رابطه با این رویداد این است که برخی از بزرگان و افراد شاخص در همان ساعات نخست با تاثیر گرفتن از فضاسازی رسانه ای انجام شده با صدور اعلامیه و بیانیه ،در عباراتی متاثر از فضای همان ساعات نخست ، این حادثه را محکوم کردند .اگر منصفانه و در فضایی عاری از تعصب و تنگ نظری،  بدنبال تجربه اندوزی از این قبیل موارد باشیم،حادثه قتل مولوی کرد بهترین درس رسانه ای،  برای فعالان ماست .درس این رویداد این است که برای موضع گیری در این قبیل موارد تعجیل نکنیم و به یاد داشته باشیم که برخی از رسانه های مغرض و در راس آنها شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت همواره بدنبال بهانه ای برای ایجاد اختلاف و چند دستگی در مناطق اهل سنت نشین کشور و به ویژه منطقه حساس سیستان و بلوچستان هستند .همه باید مراقب این شیطنت ها باشیم .

در نهایت همانگونه که مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جنازه مرحوم ترابی بیان کرده است باید برای اصلاح برخی از سنت ها و باورهای نامناسب تلاش کرد .مولانا عبدالحمید در این زمینه تاکید کرد : متاسفانه هنوز علامات جاهلیت قبل از اسلام در جامعه ما وجود دارد؛ مردم ما اقدام به کشتن پدر، برادر و خویشاوند قاتل می‌کنند، درحالی‌که این‌ها مربوط به جاهلیت قبل از اسلام هستند که با آمدن اسلام مردود و محکوم اعلام شدند.

ایشان در ادامه بر لزوم «روشنگری» در جامعه تاکید کردند و گفتند: همه‌ی ما باید وظیفه خود را در راستای روشنگری و ارشاد مردم انجام دهیم. علما، معتمدین و متنفذین روز قیامت جواب خدا را چه می‌دهند وقتی یک انسان بی‌گناه بجای قاتل کشته می‌شود؟

مدیر دارالعلوم زاهدان افزودند: کشتن انسانی که مرتکب قتل نشده و نقشی هم در آن نداشته است کار بسیار خطرناکی است و عواقب خطرناکی هم در پی دارد؛ امروز قحط، زلزله و انواع آفات و فتنه‌ها در جامعه موجود است و ریختن خون انسان بی‌گناه موجب افزایش فتنه‌ها می‌شود.

نکته تاسف بار در زمینه این حادثه تلخ استقبال برخی از افراد و کانال های تلگرامی متعلق به گروه های تکفیری از این حادثه بود .این گروه ها مولوی مرحوم ترشابی را یک صوفی گمراه قلمداد کرده قتل وی را جایز دانسته اند .شاید انتظاری جز این از این گروه ها نمی توان داشت .

سرویس سیاسی اساس نیوز

 

 

مطالب مرتبط:

بازگشت زندگی عادی به شرق موصل

مولانا حسین پور : علما باید نقش راهبری خود را در ج

تصویب قانون عفو عمومی توسط پارلمان لیبی

داعش مسئولیت حمله به کلیسای نرماندی را بر عهده گرف

گ

دیدار نخست وزیر ترکیه با رئیس جمهور ایران در آنکار

ا

نماینده تندرو هلند رئیس جمهوری ترکیه را دیکتاتور خ

 

هشدار دوترته به داعشی‌های فیلیپین

تکرار تراژدی کولبری؛مسئولان چه زمانی واقعیات را خو

کالین: ترکیه در صدر کشورهای درحال مبارزه با داعش ا

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز