b_300_300_16777215_10_images_1d709295d537c4c4c389742561a7fb21__2e3272edeec6b694f2185b5c58da5978___erhwer5hqwer5.jpg

اساس نیوز : شیخ عبدالکریم محمدی از علمای شاخص اهل سنت جنوب کشور در روزهای آغاز سال جاری در سخنان مهمی بر ضرورت ها و پیش نیازهای ایجاد وحدت در چامعه پرداختند .

این عالم اهل سنت در این اظهارات با تبیین محورهای ایجاد وحدت در بین امت اسلامی تاکید می کند که مهار اختلافات جزئی موجود در بین مذاهب اسلامی رسالت علماست.ذیلا محورهای اصلی این بیانات منتشر می گردد.

 نقش حکومت ها در ایجاد وحدت میان مسلمانان بسیار مهم است . حکومت ها باید وحدت اسلامی و تقریب میان پیروان مذاهب اسلامی را به یک رویه در سیاست داخلی خود تبدیل نمایند و از سیاست تبعیض میان پیروان مذاهب دست بردارند.  
ـ امنیت اجتماعی نیازمند تحکیم وحدت است . بدون وحدت ، امنیت شکننده خواهد بود و ما همواره در معرض رفتارهای غیر قابل پیش بینی پیروان  مذاهب مختلف هستیم .  
ـ علماء در قبال وحدت اسلامی مسئولند . علماء می توانند عامل وحدت یا عامل تفرقه باشند . اگر علماء به باور واقعی برسند و رفتار عملی آنها وحدت را نشان دهد ، عموم مردم از آنها پیروی خواهند کرد .  
ـ در هر مذهبی ، مجموعه ای از اختلافات درون مذهبی داریم . با همان الگو که اختلافات درون مذهبی را مهار می کنیم ، اختلافات برون مذهبی را مهار و حل کنیم .  
ـ منظور از وحدت میان مذاهب ، تغییر مذاهب نیست ، مذهب هر کس برای خودش محترم است و باید از جانب طرفین به رسمیت شناخته شود .  
ـ آموزه های دینی ما در مورد وحدت زیاد است . بسیاری از توصیه های قرآنی و فقهی میان مذاهب مختلف اسلامی مشترک است ، باید دید چه آموزه ها و چه تفسیری از این آموزه ها میان مذاهب مشترک است ، لذا علماء باید تلاش کنند مشترکات را در تفسیر و بیان آموزه ها ،محور  قرار دهند .  
ـ مسائل اختلافی را برجسته نکنیم . مسائل اختلافی وجود دارند . اما مهم این است که برجسته نشوند و این اختلافات محور قضاوت در خصوص دیگر مذاهب قرار نگیرند .
ـ بیش از 6 هزار آیه قرآنی وجود دارد که همه مسلمانان بر آن اتفاق نظر دارند . این آیات انسان ساز و اخلاق ساز هستند  و می تواند محور اساسی برای وحدت میان ما مسلمانان باشد .این آیات را محور دعوت در دین قرار دهیم.
ـ عدل ، احسان و تعیین اولویت های دینی سه اصل مهم قرآنی هستند . اساس وحدت خود را پایبندی راستین به این اصول قرار دهیم .  
ـ وقتی در اصول با هم مشترک هستیم نباید اختلاف خود را در فرعیات برای اجرای احکام ملاک  قضاوت میان مذاهب قرار دهیم .  
ـ فرعیات را مبنای وحدت قرار ندهیم . فرعیات امری فقهی و اجتهادی هستند و نمی توانند محور وحدت باشند .  
ـ در نمازها نباید تفرقه باشد . با تفسیر صحیح از فقه می توان به اجتهادی رسید که همه مسلمانان بتوانند پشت سر هم نماز بخوانند .این امری ممکن است و بستگی به تفسیر ما از آموزه های دینی دارد.  
ـ اگر در گذشته میان مسلمانان اختلافات زیادی وجود داشته است و این اختلافات به کینه و برادر کشی ختم شده است ، ما نباید راه گذشتگان را ادامه دهیم و باید اشتباهات گذشته را جبران کنیم.
-آینده و سرنوشت ما در وحدت و تحمل یکدیگر و تاکید بر اشتراکات است و ما بایدالگویی برای نسل جوان در این زمینه باشیم.

منبع :مجتمع دینی بستک

مطالب مرتبط:

عذرخواهی دانشگاه انگلیسی از دانشجوی مسلمان

عروس تازه داعشی ها ،مدل سابق مبتذل

صدور ویزای الکترونیکی برای زائران حج تمتع

حوزه های علمیه اهل سنت و مخاطرات نفوذ جریانات انحر

مولوی حنفی: اعمال و رفتار گروه های تندرو با جهاد ا

آخوند رهبر درک ذات و ماهیت روزه داری از اهمیت زیاد

فروش در چند ثانیه ؛ مشتریان پشت در ماندند

در حاشیه توهین یک شبکه ماهواره ای به عالم شاخص اهل

گلدی آخوند کمالی: پیش از هر سخنی، ابتدا باید خود ر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز