b_300_300_16777215_10_images_b_0_0_0_10_images_IMG_3018.jpg

اساس نیوز: امام جمعه اهل سنت بندرعباس در خصوص نشست اخیر علماء و نخبگان اهل سنت در تهران با رئیس جمهور گفت: «نشست عمومی علماء و نخبگان اهل سنت با دکتر روحانی نشان داد که هنوز دغدغه های زیادی برای تحقق مطالبات اقوام و مذاهب در کشور وجود دارد که می بایست با برنامه ریزی، جدیت و تغییر نگاه مدیران، برای تحقق این مطالبات تلاش کرد».


به گزارش خبرنگار اساس نیوز، سیدعبدالباعث قتالی با تاکید بر اهمیت برقراری برابری اجتماعی در جامعه گفت: «همه ما از یک سرزمین  و دارای سرنوشت مشترک هستیم. درسختی ها و مشکلات کنار هم بوده ایم و اکنون طبق قانون اساسی این حق برای همگان وجود دارد که از حقوق اجتماعی و اداری و سیاسی برابر برخوردار باشیم و اگر مانعی در این زمینه وجود دارد باید با تدبیر و حکمت از سر راه برداشته شود».

رئیس شورای علمای اهل سنت بندرعباس افزود: «آحاد مردم ایران، اعم از شیعه و سنی و پیروان سایر ادیان در این سرزمین، کشور و نظام و رهبری را دوست دارند و می خواهند آینده و امنیت این کشور تضمین شود تا در کنار هم زندگی مسالمت آمیزی داشته باشند. لذا اگر انتقادی هم وجود دارد از روی خیرخواهی و اصلاح اموراست».

امام جمعه اهل سنت بندرعباس ادامه داد: «متاسفانه منطقه ما در حالت شکننده ای قرار دارد. آتش اختلاف و فتنه و برادرکشی از هر گوشه شعله ور شده است. در این شرایط هوشیاری و بیداری همگان، چه مردم و چه مسئولین امری ضروری است و نباید اهمیت همبستگی اجتماعی و رضایت عمومی را نادیده گرفت. نباید با دیدگاه ها و افکار بازدارنده حقوق اقوام و مذاهب را معطل کرد و بدینوسیله طریق انسجام ملی و عمومی آحاد ملت ایران را مختل نمود».

سید عبدالباعث قتالی با اشاره به قانونی بودن مطالبات اقوام و مذاهب در کشور اظهار داشت: «مسئله مطالبات قانونی اقوام و مذاهب مسئله ای قانونی و مبتنی بر نص صریح قانون اساسی است. همه مسئولین و سران نظام بر این حقوق تاکید و اتفاق نظر دارند؛ اما در اجرا می بینیم که مقاومت ها زیاد است و هر چه از مرکز دور و به استان ها وارد می شویم این مقاومت در برابر حقوق اقلیت ها بیشتر می شود که نتیجه آن تبعیض های ناشناخته و پنهان برای برخی حقوق بدیهی و آشکار پیروان ادیان و مذاهب است».

امام جمعه اهل سنت بندرعباس ضمن اشاره به پیوندهای تاریخی ملت ایران، تاکید کرد:« ما ملت ایران همه با هم برابر هستیم و همدیگر را دوست داریم و اختلافات در قومیت و مذهب نباید سبب جدایی بین ما شود و همه اینها منوط به احساس برابری و یکسان بودن در میان مردم است. احساس نابرابری، از خود نابرابری بدتر است. اگر این احساس وجود دارد، باید بررسی شود چه عوامل و رفتارهایی وجود دارد که این احساس در میان بخشی از مردم بوجود آمده است. این پرسش نباید بدون پاسخ به حال خود رها شود».

وی عنوان نمود: «وقتی با مسئولین گفتگو می کنیم ، همه آنها اذعان می دارند که نیروهای اهل سنت نیروی پاکدست و وفادار به سیستم و بدور از فساد و اختلاس هستند و اگر در جایی به آنها مسئولیتی بدهند به بهترین نحو مسئولیت خود را به انجام می رسانند. اما مدیران اعلام می کنند که علیرغم داشتن چنین باوری برای استفاده از نیروهای اهل سنت،  با محدودیت های پنهان مواجه هستند تا آنجا که گاها ناچار می شوند از نیروهای ضعیف و ناکارآمد به جای نیروهای توانمند اهل سنت استفاده نمایند».

سید عبدالباعث قتالی تصریح کرد: «استفاده از نیروهای توانمند اهل سنت در مدیریت ها نشان دهنده انسجام ملی ماست و اهمیت این موضوع در شرایطی که دشمنان برای این کشور دارای برنامه و توطئه هستند، دو چندان است. اهل سنت مردمی قانع هستند و نگاه آنها به مدیریت ها، نه برای فساد و اختلاس و بلکه برای انجام خدمت رسانی می باشد. اهل سنت همواره در کنار سایر مردم ایران بوده و خواهند بود. همان طور که می دانید تعداد قابل توجهی از ایرانیان سرمایه خود را به خارج از کشور انتقال داده و خودشان نیز دست به مهاجرت زده اند. برخی از این مهاجرین، حتی با نظام اسلامی مشکل دارند».

این عالم برجسته اهل سنت جنوب کشورخاطر نشان ساخت: «اهل سنت تنها مردمی هستند که بعضا  اگر به دلیل برخی مشکلات به خازج از کشور مهاجرت کرده باشند، این مهاجرت به قصد کار بوده است. آنها پس از مراجعت، درآمد و سرمایه خود را صرف اقدامات خیرخواهانه نظیر ساخت مدرسه، آب انبار، بیمارستان، دانشگاه و مسجد کرده و این اماکن را با هدف محرومیت زدایی، توسعه کشور و همکاری با مسوولین، در اختیار دولت قرار داده اند»

سید عبدالباعث قتالی با بیان اینکه مطالبات اجتماعی نباید محدود به حقوق اهل سنت باشد، یادآور شد:« بحث ما در حقوق اجتماعی ، تنها درباره اهل سنت نیست. در استان هرمزگان شیعه و سنی طی قرن ها برادر وار با هم زندگی کرده اند . ما مردمی هستی که قرن های متمادی به صورت  مسالمت آمیز زیسته و با هم تجارت، وصلت و ازدواج کرده ایم. از این رو می خواهیم آیندگان ما نیز این چنین با یکدیگر در ارتباط باشند. بحث ما، توجه به حقوق همه ایرانیان است. در واقع حقوق همه کسانی که ایرانی بوده و به این سرزمین تعلق دارند. همان گونه که جناب دکتر روحانی نیز گفتند همه ایرانی ها باید ازهر دین و مذهب در این سرزمین احساس برابری کنند».

رئیس شورای روحانیت اهل سنت بندرعباس همچنین بیان کرد: «وقتی یک عضو زرتشتی ایرانی از ورود به شورای اسلامی شهر محل سکونتش محروم می شود ، این مسئله اعتماد و انسجام ملی ما را دچار مشکل می کند. طبق قانون اساسی و مدنی ما همه ایرانی ها در حقوق اجتماعی و سیاسی با هم برابرند.  یک فرد ایرانی ممکن است دارای مذهب شیعه، سنی، مسیحی، زرتشتی، یهودی یا غیره باشد، لیکن مهم این است که طبق قانون همه با هم برابر و از حقوق مساوی برخوردار هستند. لذا هر نوع برداشت نباید مغایر روح قانون کشور باشد. بازگشت عضو زرتشتی محروم شده از شورای اسلامی شهر به مسئولیتش یک حق قانونی، ملی و شرعی است. با باز گرداندن این فرد به مسولیتش شعارها را تبدیل به عمل کنیم و نشان دهیم که دراین کشور همه با هم مساوی هستند».

امام جمعه اهل سنت و جماعت بندرعباس در پایان سخنانش گفت: «ما ملت متمدن و دارای تاریخی پرافتخارهستیم. نگاه مان باید به آینده باشد. اگر با یکدیگر اختلاف داریم باید آن را از طریق گفتمان حل کنیم. اختلافات نباید به تبعیض حقوق دیگران ختم شود. اختلاف نظرات نباید روی مساله برابری حقوق تاثیر منفی بگذارند. بخاطر اختلاف نظرها حقوق شهروندی را به گروگان نگیریم. البته تحقق این امر کار ساده ای نیست؛ چون بسیاری از افراد آموخته اند که اختلافات فکری خود با دیگران را به وسیله  ضایع کردن حقوق آنها تلافی کنند. مسلما با یک اراده جمعی و ملی می توان این روند را اصلاح کرده و آینده ای روشن را رقم زد».
خبرنگار: طاهر جانی


مطالب مرتبط:

متن مصاحبه مولانا گرگيج در مورد رويكرد جديد امريك

امام جمعه اهل سنت خاش : اقتدار نظامی ایران اسلامی

آماده باش ارتش چین در مرز کره شمالی برای مقابله با

آماده باش داعش در حسکه و احتمال ورود ابوبکر بغدادی

ا

وظیفه علما بیان حق و اشاعه احکام، معارف قرآنی و سن

افشای جنایت جدید داعش علیه زنان نینوا

ن

دامادهای داعشی مادرزن خود را سنگسار کردند

جنجال کشف حجاب در ریاض(عربستان)

ا

همبستگی میان اهل تسنن و تشیع ایران مثال‌زدنی است

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز