b_300_300_16777215_10_images_9894554.jpg

اساس نیوز:در روزهای گذشته انتقاد صریح برخی از علمای اهل سنت از اختلاف افکنی های شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت باردیگر ذهنیت ها را به سمت کارکردهای رسانه ای آنها جلب کرد .علمای مادر اظهارات مختلف خود تاکید داشتند که مباحث در حال طرح از طریق این شبکه ها، ذهنیت عقیدتی جوانان اهل سنت را مشوش کرده است .

  در سال های اخیر تحت تاثیر خلاء ناشی از عدم فعالیت رسانه تصویری مستقل اهل سنت ایران، چند شبکه ماهواره ای با نام های کلمه ،نور ،وصال و توحید توانستند سوار بر موج تحریک مذهبی جوانان ما ،بخش قابل توجهی از جوانان ما را به سمت خود جذب نمایند .به خوبی به یاد داریم در روزهای نخست راه اندازی این شبکه ها، حریصانه و با علاقه زیاد پای برنامه های مختلف این شبکه ها می نشستیم و از اطلاعاتی که از طریق این شبکه ها به ما منتقل می گردید خوشحال راضی بودیم .اما به زودی پرده های جدیدی از این شبکه ها نمایان شد .

از شبکه های توحیدی تا شبکه های سیاسی

     شبکه های ماهواره ای که با نام اهل سنت در حال پخش برنامه های خود به زبان فارسی هستند، در ابتدای فعالیت ها،از عنوان شبکه های توحیدی برای خود استفاده کردند .در قاموس این شبکه ها توحید به مفهوم بدعت زدایی و شرک زدایی از اعتقادات ما و تطهیر باورهای اهل سنت از ناخالصی ها بود .طبیعتا این ایده برای همه ما خوب و خوشایند بود .مخاطبان اهل سنت این شبکه ها در ماه ها و سال های اول تحت تاثیر استفاده از رسانه ای که ویژه باورهای مذهبی شان بود، با کمترین تردید از برنامه های آنها استفاده می کردند .اما به زودی واقعیت های پشت پرده این شبکه ها نمایان شد.

   این شبکه ها به مرور از ماهیت دینی و مذهبی خود فاصله گرفته و به شکل و قالب تعریف شده اصلی خود وارد شدند.شکل اصلی تعریف شده برای این شبکه ها سیاسی بود .در یک تحلیل ساده می توان گفت شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت در فاز نخست با پردختن به مسائل مذهبی اهل سنت مشتری های خود را جذب کردند .در فاز دوم ماهیت اصلی خود را نشان داده ،در مسیری قرار گرفتند که امروز بخش قابل توجهی از کنداکتور روزانه خود را به مسائل سیاسی آن هم از زاویه خاص اختصاص داده اند.

تحریک مذهبی و بازی با احساسات مذهبی

     اسلوب غالب شبکه های ماهواره ای که بنام اهل سنت به تولید و پخش برنامه های مختلف می پردازند، بازی با احساسات مذهبی جوانان ما و تحریک آنها است .برای این مقصد این شبکه ها بصورت مداوم اقدام به پخش کلیپ ها و سخنرانی های برخی از علمای شیعه که در آنها به اهل سنت و مقدسات مذهبی آنها توهین شده است، می کردند .بخش قابل توجهی از این کلیپ ها متعلق به شبکه های ماهواره ای خارج از کشور و افرادی مثل اللهیاری افغانی بود.

   البته تعداد اندکی از موارد پخش شده هم متعلق به علمایی بود که در داخل کشور بدون درک صحیح از اعتقادات و باورهای اهل سنت به بزرگان ما توهین می کردند.شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت با پشتکاری مثال زدنی این کلیپ ها را پیدا کرده و بصورت مستمر پخش می کردند .هدف از این اقدام هم تحریک احساسات جوانان اهل سنت و ایجاد نفرت و عداوت نسبت به پیروان مذهب مقابل بود .

   در همین مرحله توجه خاص ویژه این شبکه ها به خلفای راشدین (رض) و امهات المومنین حضرت عایشه (رض )باعث ایجاد این حس در بین جوانان ما می گردید که در حالی که در محیط پیرامون بصورت مستمر به اهل سنت و اعتقادات و شخصیت های مورد احترام آنها توهین می گردد در شبکه هایی مثل کلمه و نور از اعتقادات ما دفاع می شود !

اما در عالم واقعیت همه این کارها با هدف سوء استفاده از احساسات مذهبی ما صورت گرفت .نیت اصلی پشت پرده این قبیل فعالیت ها، تشدید چند دستگی و اختلاف مذهبی در کشور و سوق دادن ما به سمت یک منازعه مذهبی بود .

ایجاد سرخوردگی در بین جوانان اهل سنت

تقویت سرخوردگی اجتماعی و ناامیدی جوانان ما نسبت به آینده یکی از تاثیرات سوء فعالیت های چند ساله شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت است .برای تحقق این هدف چند محور فکری بصورت مستمر در برنامه های این شبکه ها مورد توجه قرار می گیرد .

  • هیچ آینده مثبت و امیدوار کننده ای برای اهل سنت در ایران وجود ندارد.
  • شرایط مالی و اقتصادی جامعه روز به روز به وخامت خواهد رفت.
  • همه سیاست ها و برنامه های کلان دولت و نظام در جهت مقابله با اهل سنت طراحی می گردد.
  • با توجه به اعمال سیاست های تبعیض آمیز در کشور، امکان هیچ گونه پیشرفتی برای اهل سنت وجود ندارد .
  • و ...

نتیجه این جریان سازی رسانه ای سرخوردگی بخش هایی از جوانان ما نسبت به آینده است .زمانی که یک فرد به دلایل مختلف نسبت به محیط زندگی خود دچار سرخوردگی و ناامیدی شود احتمال اینکه به رویه های غیر معمول متوسل گردد،بسیار زیاد است .روی آوردن به روش های خشونت بار یکی از نتایج احتمالی این شرایط است .این نتیجه کعبه آمال شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت است .

سوق دادن جوانان ما به سمت روشهای خشونت آمیز !

ساده اندیشی تجار ما و سوء استفاده های مالی کلان

   منابع مالی تامین هزینه های میلیاردی این شبکه ها، همواره یکی از سوالات مهم در رابطه با آنها بوده است . حمایت برخی از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس یکی از  مهم ترین منبع تامین هزینه های این شبکه ها بوده است .این مساله از طرف نیروهای فعال در این شبکه ها نیز مورد تاکید واقع شده و در برخی از موارد خود آنها همدیگر  را با عناوینی مثل دزد دریایی خطاب می کنند .

   در یک مورد ملازاده به عنوان یکی از نیروهای قدیمی شبکه کلمه به صراحت تاکید می کند که سید عقیل هاشمی یکی از مجریان شاخص کلمه با سوء استفاده از سادگی برخی از تجار اهل سنت، منابع مالی آنها را صرف خرید یک نفتکش برای خود کرده است .از این قبیل موارد در این شبکه ها بسیار زیاد است .مساله مهم در این زمینه زودباوری و ساده لوحی برخی از تجار ما در رابطه با اهداف و نیات پشت پرده این شبکه هاست .تلقی و باور برخی از تجار ما این است که این شبکه ها در مسیر خدمت به مذهب ما در حال فعالیت هستند .اما در عالم واقعیت مجریان و مدیران این شبکه ها از طریق فعالیت های رسانه ای برای خود کار و کسب های آنچنانی به راه انداخته اند.

عرب هایی که بی نقص هستند

   مخاطبان شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت ،حتی آنهایی که به سادگی به جمع کاربران آنها اضافه شده اند، به راحتی متوجه این مساله می شوند که بخش عمده برنامه های سیاسی این شبکه ها به نقد از شرایط داخلی کشور و توجه خاص به اعتراضات و کمبود های موجود در ایران اختصاص دارد .اما در این بین یک مساله مورد کم توجهی قرار می گیرد .این مساله فقدان هر گونه نقد از رویه ها و سیاست های کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در این شبکه هاست .

شرایط اقتصادی و معیشتی مردم در کشور ما در وضعیت قابل قبولی قرار ندارد .تورم و بیکاری به عنوان دو معضل بزرگ جامعه را با چالش های جدی مواجه کرده و بنظر می رسد در کوتاه مدت برای این مسائل پادزهری هم وجود ندارد .اما سوال مهم این است که در سیاست داخلی و خارجی کشورهای عربی  حوزه خلیج فارس هیچ مشکلی وجود ندارد ؟ آیا تبعیت خفت بار کشورهای عربی از آمریکا و غرب بر اساس منافع امت اسلامی است ؟ چرا در این زمینه هیچ گونه نقدی در شبکه های ماهواره ای مدعی روشنگری و دفاع از اهل سنت انجام نمی گردد ؟

پاسخ روشن است .علت مهم این شرایط، در وابستگی مالی این شبکه ها به منابع مالی کشورهای عربی منطقه است .بر اساس همین وابستگی این شبکه ها جرات نقد از عملکرد این شبکه ها را ندارند .

هدف و سیله را توجیه می کند

   یکی از رویه های ناصواب این شبکه های ماهواره ای، استفاده از تمامی ابزارهای ممکن در راه رسیدن به هدف است .هدف این شبکه ها چیست ؟هدف ایجاد فضای خشونت و ناآرامی در مناطق اهل سنت نشین کشور است.مدیران این شبکه ها برای رسیدن به این هدف حتی حاضرند با شیطان هم دست بدهند .نمونه های روشنی برای اثبات این ادعا وجود دارد .فضا دادن همزمان به گروه های سلطنت طلب ،لیبرال ،کمونیست ،و حتی ضد اهل سنت برای بیان دیدگاه شان در این شبکه ها بر اساس همین رویه ماکیاولیستی صورت می گیرد .در یک مورد این شبکه ها در جریان حمله هواداران شیرازی به سفارت ایران در لندن، به پوشش گسترده این اقدام و انعکاس پیام های آنها پرداختند .این اقدام در شرایطی صورت گرفته است که گروه مذکور در زمینه توهین به مقدسات اهل سنت در شبکه فدک کارنامه کاملا سیاهی داشته است ! بنابراین مهم ترین معیار این شبکه ها برای تبلغ یک فرد یا گروه، معاندت و مخالفت او با جمهوری اسلامی ایران و سایر مشکلات وی اهمیتی ندارد .

برجسته سازی و بی خیالی رسانه ای

       بزرگ نمایی برخی از رویداد های کوچک و کم اهمیت و بی توجهی به برخی از حوادث مهم از دیگر رویه های شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت است .برجسته سازی های رسانه ای این شبکه ها بر اساس اولویت تعریف شده برای آنها صورت می گیرد.بر این اساس هر گونه رویداد منفی مرتبط با ایران در اولویت نخست خبری و تحلیلی این شبکه ها بوده و مسائل مهم دیگر مثل انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس برای آنها از درجه پایین اهمیت برخوردار است .در نمونه ای دیگر در جریان زندانی شدن تعداد زیادی از شاهزادگان سعودی توسط محمد بن سلمان ولیعهد این کشور  این شبکه ها هیچ خبری در این زمینه کار نکردند .

در نهایت تلاش دیگر این شبکه ها خاموش کردن هر گونه صدای مخالف خود در درون جامعه اهل سنت است .به همین علت مجموعه اساس نیوز هر از چند وقت مورد لطف این شبکه ها قرار می گیرد و تلاش می شود تا مجموعه ما در بین اهل سنت بدنام گردند .تلاشی که با لطف الله متعال تا به امروز به نتیجه مد نظر آنها نرسیده است .

تحریریه اساس نیوز

مطالب مرتبط:

آخوند عبدالرحمن کر : انتقاد از شرایط و مشکلات باید

وقتی قبر را باز کرد از ترس فرار کرد!!!

وزیر اماراتی:قطع رابطه با قطر طولانی خواهد بود

پخش برنامه تلویزیونی تبلیغی برای مبارزه با کلیشه‌ه

سخنان تکان دهنده نماینده پاوه در مجلس درباره وضعیت

اردوغان خطاب به اروپا: اگر می توانید کلاه یهودیان

دیدار دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو در کاخ سفید

اعدام 20 غیر نظامی توسط داعش در موصل عراق

مولانا عبدالحمید در دیدار با رئیس جمهور : اهل سنت

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز