b_300_300_16777215_10_images_pic706841465470273.jpg

اساس نیوز: ماه مبارک رمضان فرصتی برای نمازهای تراویح است. در این ماه اهل سنت ایران با شرکت در نمازهای تراویح، برپایی جلسات قرآنی و اطعام به فقرا به استقبال ضیافت الهی  می روند.

مردم اهل سنت در پاره ای از مناطق علاوه بر غبار روبی و تزکیه دل، مساجد و خانه ها را عطر افشانی  می نمایند، تا مهیای پیوستن به جمع مهمانان باریتعالی شوند. پخت غذاها و شیرینی ها متنوع و پخش آن در میان مردم نیازمند و همچنین اطعام روزه داران درمسجد توسط افراد خیر از دیگر آئین های ویژه ماه مبارک رمضان در میان اهل سنت بشمار می رود. ما درخصوص فضائل ماه مبارک رمضان نظر چند تن ازعلمای اهل سنت مناطق مختلف کشور را جویا شدیم که دراین بخش تقدیم حضورتان می کنیم.

   مولوی یوسف خوش دوست امام جمعه اهل سنت مشهد، رمضان را موعد بیداری دل های مومنین از خواب غفلت دانست و گفت: «کشیده شدن شیاطین به زنجیر و گشوده شدن درهای بهشت از مهم ترین فضائل این ماه  شناخته می شود. رمضان ماهی است که انسان ها به برکت آن از خواب غفلت بیدار شده و در مهمانی سفره وسیع تمام نشدنی خدای متعال حاضر می شوند. رمضان، زمان تجلی و بیداری امت اسلامی است. در این ایام، قلب ها عشق واقعی و ایمان به یگانگی رب متعال را تجربه می کنند».

  وی یادآور شد: «باید ازهر لحظه و ثانیه  ماه مبارک رمضان برای رهایی و نجات از وسوسه های دنیوی بهره جسته و به سوی پیشرفت نهایی که همانا رسیدن به تعالی است استفاده بهینه ببریم. رمضان مزرعه ای به سوی کامیابی در آخرت است که می توان با عرضه محصول آن به پیشگاه خدای متعال، به افتخار هم نشینی با پیامبران و انبیا الهی دست یابیم. به راستی تمامی جلوه های این ماه  گرانقدر و زیبا است. ایامی که بندگان مومن در آن مورد بخشش قرار می گیرند و همچون انسان تازه متولد شده در ردیف صالحان وپرهیزکاران درمی آیند».

  امام جمعه اهل سنت اسالم بخشیده شدن گناهان را از خصائص و فضایل ماه مبارک رمضان خواند و گفت: «رمضان، ماه توبه به درگاه خدای متعال است. کسی که به درگاه الهی مراجعه کرده و مورد بخشش قرار بگیرد جزو انسان های محبوب باریتعالی به حساب آمده و مورد لطف و توجه وی قرار می گیرد. در آستانه فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، قلب ها را باید از پلیدی ها پاک کرده و سایر اعضای بدن را عطر آگین نماییم. می بایست به خود آمده و دل ها را متوجه خدای متعال ساخته و از او بخواهیم تا ما را مورد رحمت و مغرفت خودش قرار دهد».

  غفور آخوند یزدانی امام جمعه روستای باغ لق نیز ضمن تبریک فرارسیدن ایام ماه مبارک رمضان گفت: «در رمضان وحدت میان امت به اوج خودش می رسد؛ چرا که همه مسلمانان در ایامی خاص و همزمان به روزه داری می پردازند و این امر می تواند به رشد و همبستگی ملل اسلامی کمک کند. توجه به رهنمودهای قرآن کریم و عمل به آنها و عمل به سنت ها، لازمه رسیدن به اهداف مشترک می باشد».

امام جمعه باغلق افزود: «حال که کشورهای استعمارگر چشم به تخریب وحدت میان امت دارند، باید از فرصت رمضان برای جبران ناکامی های گذشته بهره مند گردیم. رمضان، ماه همدردی با فقرا، بینوایان و دستگیری از مظلومان و مستمندان است. در این ماه بسیاری از کودکان مظلوم چشم به یاری برادران مسلمان خود دارند. حضور مومنین نماز گزار و بالاخص جوانان مسلمان در مراسم دعای پایان نماز می تواند خاری بر چشم نااهلان و از خدا بی خبران باشد تا دست شان از ظلام و ستم بر علیه ملت های ستمدیده  قطع شود».

  مولانا عبدالصمد ساداتی امام جمعه اهل سنت سراوان  با بیان اینکه روزه داری در ماه مبارک رمضان جزو فرایض و سومین رکن اسلام است گفت: « رمضان سفره ای است که الله متعال برای امت اسلامی قرارداد و باید روزها و شب های آن را در جهت اصلاح و تزکیه نفس مغتنم شماریم».

   امام جمعه اهل سنت سراوان تصریح کرد: «ماه مبارک رمضان ماه مناسبت بسیار بزرگ و مبارکی است که قدر آن باید دانسته شود. دراین ایام می بایست از آنچه که باعث تضعیف روزه داری می شود پرهیز به عمل آورد. رمضان، ماه ایثار، همدردی، شفقت و ترحم بندگان است. کسی که بر دیگران ترحم کرده و نیاز نیازمندان را بر طرف سازد، الله متعال بر او رحم کرده و فرشته های مقرب برای او دعای رحمت و مغفرت می کنند».

  ماموستا ابراهیم کریمی امام جمعه مسجد جامع اهل سنت شهرک ننله سنندج، رمضان را ماه شرکت در امتحان الهی یاد کرد و گفت: «انسان های مومن یازده از ماه سال را به مطالعه درس خداشناسی می گذارانند تا در امتحان ماه رمضان نمره قبولی بگیرند. فلسفه روزه داری و عبادت درماه رمضان این است که در پایان آن نمره قبولی را از خدای متعال بگیریم».

این عالم اهل سنت کرد به نقل از نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم  گفت: «رمضان، بهترین ماه برای خودسازی و شناخت معرفت خدای متعال است. مسلما اشخاصی که روزه می گیرند تمام اوقات شبانه روز را  به عبادت می گذرد و حتی در زمانی که به خواب می روند برایشان ثواب اعمال نیک نوشته می شود. هر شخصی که روزه می گیرد در واقع خودش را از غرور و خود پسندی دور نگه می دارد و به هیئت انسان هایی در می آید  که در بساط شان چیز زیادی برای خوردن یافت نمی شود».

  شیخ محمد صدیق بهجت امام جمعه اهل سنت بندرلنگه با توصیه به جوانان از فضائل ماه رمضان گفت: «هر روز از ایام رمضان برای ما انسان ها، یک درس جدید به همراه دارد. وقتی که سحر می شود انسانی که  شب های ماه های پیشین را با خواب طی می کرد، بیدار شده و تمامی خواسته هایش را تنها با خواندن فقط دو رکعت نماز به به عرض خدای متعال می رساند. پیروان ادیان دیگر هم رمضان را می بینند؛ اما توفیق حضور و استفاده از این ضیافت الهی را نمی یابند. آیا می توان نعمتی بالاتراز اوقاتی یافت که انسان بتواند در خلوت شبانگاهی با معبود خودش به راز و نیاز مشغول شود»؟

 امام جمعه اهل سنت بندرترکمن نیز ماه مبارک رمضان را ماه عزت و آبروی امت اسلامی خواند و گفت: «رمضان برای تمام بشریت خلق شده است و تنها کسانی می توانند از فضایل آن بهره ببرند که زیر چتر بندگی گرد هم آیند. رمضان برای امت اسلامی از هرگوهری درخشان تر، از هر خورشیدی تابناک تر و ازهر ماهی روشن تر است. ثواب عبادت هزار ماه مربوط به یک شب از این ماه است. پس باید تعلقات دنیایی را ترک کرده و خودمان را در دامان رمضان رها کنیم، تا لطف کرم شامل حال مان شود».

  عبدالرحمان آخوند کر تبریک فرار رسیدن ماه مبارک رمضان را نشانه بلوغ فکری در امت اسلامی یاد کرد و افزود: «در گذشته تا به این حد اشتیاق آمدن این ماه وجود نداشت؛ اما امروز مردم آگاه شده و حتی کودکان کم سن و سال هم به ماه رمضان نگاه ویژه ای دارند. همه ما باید بدانیم که تا تلاشی نکنیم ثمره ای به دست نمی آید. باید با استفاده از لحظات رمضان مسیر تکامل را طی کرد. چه خوب است که این فرصت گرانبها را به راحتی از دست ندهیم؛ زیرا برای هیچ کس معلوم نیست که بتواند رمضان سال آینده را ببیند».

مولانا فاروقی امام جمعه اهل سنت بیرجند در یادداشتی درباره ماه مبارک رمضان این گونه نوشت: «ماه مبارک رمضان ماه صبر و شکیبایی است. زندگی دنیا خالی از سختی ها و دشواری ها و مصیبت ها نیست. مسلمانی که می خواهد از به دستورات الهی عمل کرده و از فعل حرام و گناه بپرهیزد، نیاز به صبر و شکیبایی دارد. قلب های مومنین در ماه رمضان به نور ایمان منور شده و دل هایشان آکنده از محبت و مهربانی نسبت به سایر همنوعان می گردد».

خبرنگار: طاهر جانی

مطالب مرتبط:

کودک انتحاری طالبان خود را به پلیس تسلیم کرد

انجمن‌های مسلمانان سوییس خواهان لائیسیته مدل فرانس

همکاری برخی عوامل ارتش پاکستان با «عمران خان» برای

ا

احتمال ممنوعیت حجاب دختران و ختنه پسران در نروژ

شهر"هرر" چهارمین شهر مقدس اسلام و شهر اولیاء

درجایی که تکفیری ها حضور دارند چیزی جزء آتش ، گلول

جلوگیری از پخش اذان در حرم حضرت «ابراهیم (ع)»

جوانان ترکیه را قربانی گروه های تروریستی نخواهیم ک

انتقاد پاپ از اسلام هراسی در دیدار با اردوغان

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز