b_300_300_16777215_10_images_rgtrt.jpg

اساس نیوز: امام جمعه اهل سنت بندرترکمن در گفتگوی اختصاصی با سایت اساس نیوز با توجه به برگزاری مراسم های عقد و عروسی درماه های مبارک رجب و شعبان، خانواده ها را به پرهیز از چشم و هم چشمی و زیر بار رفتن قرض های سنگین مالی توصیه نمود.


به گزارش خبرنگار اساس نیوز، عبدالرحمان آخوند کر دراین دیدار، هدف خانواده ها را برای تهیه جهیزیه کافی و آبرومند برای فرزندان خود امری طبیعی دانست و گفـت: «خانواده های زوجین جوان باید از چشم و هم چشمی و تجملات بیش از حد دوری کرده و زوج های جوان را در ابتدای زندگی شان درگیر قرض های سنگین مالی نکنند».


آخوند کر افزود: «اگر نگاهی به تاریخ اسلام داشته باشیم می بینیم که اصحابی همچون حضرت علی رضی الله عنه و به هنگام وصلت با حضرت فاطمه سیده النساء الجنه، قناعت پیشه کرده و با ساده ترین وسایلی که می توانستند تهیه کنند، زندگی مشترک خود را آغاز کردند حال آن که این دو عزیز اگر می خواستند می توانستند خانه خود را با بهترین فرش های و زینت آلانت گران بها تزئین نمایند».


وی ادامه داد: «انتظاراین نیست که مردم عصر حاضر نیز مانند اصحاب صدر اسلام با فقر و نداری بسازند؛ چرا که زندگی ها تغیر یافته و امکانات بیشتر شده اند لیکن هر فردی برای گرفتار نشدن باید در زندگی شخصی خود قناعت پیشه کند».


امام جمعه اهل سنت بندرترکمن اظهار داشت: «امروز تهیه برخی از وسایل زندگی جزو ضروریات بشمار می روند و اگر قناعت باشد تهیه آنها امکان پذیرمی باشد. از سوی دیگر تعدادی دیگر از مایحتاج زندگی را می توان به مرور زمان تهیه کرد و از نظر بنده اصرار برخرید کلیه امکانات لازم و غیر لازم که نتیجه چشم و هم چشمی است و باعث دغدغه زوجین جوان می شود، عملی اشتباه می باشد».


این عالم اهل سنت تاکید کرد: «خدای متعال، امر ازدواج را وسیله برای کامل شدن ایمان در امت اسلامی قرار داده و بسیار به آن اهمیت قائل شده است. شهوت غریزه ای است که درذات هر انسانی وجود دارد و ازدواج سالم بهترین وسیله برای کنترل آن می باشد؛ چرا که در نتیجه این گونه وصلت ها و ازدواج ها، فرزندان صالح و سالمی به دنیا می آیند و اینها آینده سازان جامعه اسلامی هستند».


آخوند کر متذکر شد: «تحلیل ازدواج از نگاه برخی از خانواده ها این است که فرزندشان درشب عروسی خوش باشد و لذا سعی می کنند با رفتن به زیر قرض های سنگین آن چنانی، هر ناممکنی را یک شبه ممکن سازند. خانواده ها باید بدانند که ازدواج جزو سنت های موکد نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم و بسیار مقدس است. پس نگاه ما به این مسئله باید نگاه معنوی و تلاش برای رسیدن به رستگاری باشد».


امام جمعه اهل سنت بندرترکمن بیان نمود: «دست زدن به اعمال نامشروع در عروسی ها متاسفانه جای سنت ها را گرفته اند. بی خیالی خانواده ها از ارتکاب فرزندان شان به افعال حرام موجب شیوع بیشتر فساد در جامعه خواهد شد. اگر قرار باشد زوجین جوان زندگی خود را با بی ایمانی شروع کنند، بدون شک فرزندان آنها نیز راه والدین خود را در پیش خواهند گرفت. پس خود را چنین توجیه نکنیم که چون شب عروسی، فقط یکبار اتفاق می افتد، دست به هرعمل ناجایزی بزنیم».


آخوند کر یادآور شد: «انسان ها از روح و جسم تشکیل شده اند. روح با معنویت سازگار است و جسم نیاز به رسیدگی دارد. حال اگر ما روح را فراموش کرده و فقط به نیازهای جسمانی بپردازیم چه بسا ممکن است در ردیف گمراهان قراربگیریم. برای انجام هر عمل گروهی یک مدیر توانا لازم است. مدیریت مراسم های جشن و عروسی، آن چنان که از قدیم مرسوم است در دست ریش سفیدان هر قوم و قبیله قرار دارد.


 اگرمدیریت مراسمی را به دست افراد ضعیف بدهیم نتیجه معکوس به همراه خواهد داشت. اگر می بینیم که روز به روزآمار طلاق در جامعه افزایش میابد به خاطر بی توجهی به حرمت ها و ارزش های دین مقدس اسلام است. از این رو خانواده ها باید مراقبت به عمل آورند تا جشن عروسی فرزندانشان در فضای معنوی و سالم برگزار شود».


امام جمعه اهل سنت بندرترکمن در این دیدار خاطر نشان ساخت: «بنیان زندگی زوجین باید بر اساس آموزه های اسلامی و انجام وظیفه ازسوی هر یک از زوجین باشد. همچنان که بودن مرد در خانه عیب محسوب می شود و وی باید جهت تحصیل روزی به بیرون از خانه برود، زنان نیز وظیفه تربیت فرزندان و رسیدگی به امور داخل خانه را بر عهده دارند. برای زن مسلمان عیب است که بیشتر اوقات فراغت خود را در بیرون از خانه بگذراند».


آخوند کر در توصیه به جوانان گفت: «یهود بزرگترین دشمن جهان اسلام است. اینها کسانی هستند که در ابتدا موسیقی مبتذل را درمیان مسلمانان تبدیل به یک فرهنگ عامه کرده و همانگونه که شاهد بودیم که بتدریج شروع به پخش فیلم های غیر اخلاقی ازشبکه های ماهواره ای نمودند. روی آوردن به این قبیل برنامه ها موجب فساد، کینه و نفاق درجامعه می شود. لذا بهترین موسیقی برای ما امت اسلامی خواندن و شنیدن آیات قرآن کریم است. برای رسیدن یک جامعه به رشد سالم باید زندگی معنوی و اسلامی را سرلوحه خود قرار دهیم».


خبرنگار: طاهر جانی

مطالب مرتبط:

تمدید ماموریت «یوناما» در افغانستان و اعلام آمادگی

ا

ترامپ: ما زیردریایی «دزدیده شده» را نمی‌خواهیم، چی

شیخ محمد رحیمی : مسلمان کیست؟

جاستین ترودو : در حمله نظامی به سوریه مشارکت نمی‌

ساختمان اداری مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور کلنگ زنی

استفاده از نام «دولت اسلامی» بجای «داعش» چهره اسلا

مولانا عبدالحمید:بکارگیری شایستگان اهل سنت در دستو

موج جدید تروریسم؛ از بیروت تا پاریس

زندگینامه مرحوم مفتی سراج الدین فقهی

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز