b_300_300_16777215_10_images_bg_lfqlrn.jpg

اساس نیوز - مفتی محمدتقی عثمانی: آشنایی علما با زبان های خارجه از نیازهای مبرم است، خصوصا در عصر حاضر؛ چرا که بدون فراگرفتن آن نمی توان به نحو احسن از عهده انجام فریضه خدمت به دین، تبلیغ و دفاع از اسلام برآمد. بنابراین، آموزش زبان انگلیسی، فلسفه جدید غرب، اقتصاد، علوم سیاسی و حقوق، جزو نیازهای یک عالم است و فواید زیادی را دربر دارد.

 

علما و طلاب با فرا گرفتن زبان انگلیسی می توانند به مقابله با افکار غربی و دفاع از اسلام برخیزند، زیرا گمراهی ها وانحرافاتی که بر اثر تعالیم جدید غرب در دنیا منتشر شده است، منبع اصلی همه، در زبان انگلیسی است و تا زمانی که علما با این منبع اصلی آشنا نشوند، نمی توانند شبهات آنها را به دقت تحلیل کرده و پاسخ دهند و افرادی را که با مطالعه مستقیم کتب آنها متاثر و مرعوب شده اند، کاملا قانع سازند و این تقریبا شبیه همان وضعیتی است که در دوران خلافت عباسی بر اثر رواج فلسفه یونان به وجود آمد که در آن زمان مرکز اصلی همه گمراهی ها وانحرافات فکری وعقلی، منطق و فلسفه یونان بود و علما زمانی توانستند شکوک وشبهات آنها را کاملا پاسخ دهند که منطق و فلسفه را به دقت مورد تحلیل و بررسی قرار داده و در همان شیوه و اسلوب به مقابله آنها برخیزند.

 

لذا علمای اسلام منطق و فلسفه را در برنامه درسی حوزه گنجاندند ودر آن تبحر یافتند و با کمک آن در مقابل گمراهی های زمان سد ایجاد نمودند تا آنجا که اثری از آن باقی نماند. علت گنجاندن منطق و فلسفه در برنامه درسی این نبود که علما شغلی به دست آورده و به کسب معاش بپردازند، بلکه هدف کامل کردن یک ضرورت مهم دینی بود.

 

برای تنقید موثر و کامل نظریات غرب، دستیابی به منابع اصلی آنها لازم است و این کار را تاکنون روشنفکرانی انجام داده اند که به منابع اصلی آنها دسترسی داشته، اما علوم دینی را به صورت منظم ومتوارث از اساتید مربوطه فرا نگرفته اند و بر اساس مطالعات پراکنده از دین، به مقابله با افکار غرب و دفاع از اسلام پرداخته اند و مسلم است که از مطالعات پراکنده، رسوخ علمی به دست نمی آید. لذا تعبیر و تشریحی که روشنفکران از دین کردند، اشتباهات گوناگونی به وجود آورده و به جای علاج گمراهی های غرب، برعکس، اشتباهات، فتنه ها وگمراهی های تازه ای به وجود آمده است که بر اثر آن، دروازه افتراق وانتشار در میان مسلمانان گشوده شده است.

 

هم اکنون سد باب موثر این انحرافات با موضع گیری منفی امکان پذیر نیست، بلکه بر علمای راسخ الفکر لازم است تا به طرز منطقی و صحیحی با آن برخورد کنند. زیرا برخورد نادرست باعث پیدایش اشتباهات وگمراهی های جدیدتر می شود.

 

مستشرقین پیرامون علوم عربی و اسلامی تحت عنوان تحقیق وپژوهش، انباری از ادبیات زهرآلود را که مطابق خواهش های نسل جدید است و صلاحیت کامل برای توجیه کردن ذهن امروزی را داراست، فراهم ساخته اند و این ادبیات به اسلوبی تهیه شده که مسلمات بنیادی دین را هدف قرار داده است. به گونه ای که از اثرات مسموم آن هیچ نقطه ای از عالم اسلامی محفوظ نیست. لذا فراهم ساختن پادزهر این سم، وظیفه علما است. بدین منظور فراگرفتن زبان انگلیسی و علوم جدیدی که دشمنان آن را وسیله فعالیت های خویش قرار داده اند، لازم است.

 

علاوه بر آن، امروزه تعداد زیادی از مسلمانان در اروپا، آمریکا، آفریقا، استرالیا و شرق دور سکونت دارند. امکان رساندن دین به این افراد، خصوصا نسل جدیدشان، به جز از راه زبان انگلیسی امکان پذیر نیست.

 

مسلمانان این خطه می کوشند دین برای نسل های آینده حفظ و نگهداری شود. برای نیل به این مقصود، پس از کوشش و تلاش فراوان مساجد و مراکز دینی احداث می کنند و این مراکز ومساجد به علمایی که متدین، فقیه و آشنا به زبان انگلیسی باشند، احتیاج دارد تا نیازهای دینی آن دیار برآورده گردد.

 

مسلمانان آن دیار برای حفاظت دین خویش به افرادی که مسلط به زبان انگلیسی بوده و آگاهی وسیعی از علوم ومعارف دینی داشته باشند، نیاز دارند. ولی متاسفانه اوضاع به گونه ای است که ما حتی یک تفسیر معتبر و دقیق در زبان انگلیسی نداریم که با اطمینان کامل مردم را به مطالعه آن سفارش کنیم. به همین صورت کتابی مستند که مشتمل بر مسایل روزمره فقهی باشد و مردم را با تعلیمات دینی به بهترین وجه آشنا سازد، وجود ندارد. آشنا کردن مسلمانان جهان با تعالیم روح بخش دین و حفاظت دین و ایمان آنان از وظایف و واجبات علما است که بدون یادگیری زبان انگلیسی امکان پذیر نیست.

 

این عصر که عصر صنعت و ارتباطات به شمار می رود، روابط پیچیده ای را در زمینه تجارت و اقتصاد به وجود آورده که امروزه برای هر تاجر مسلمان، در هر مرحله صورت های جدیدی از معاملات پیش می آید که حکم صریح وشرعی آن، در کتب متداول فقه یافت نمی شود. این نوع مسائل قبلا قابل تصور نبود، هم اکنون تشخیص و درک این نوع موضوعات و بیان حکم صحیح فقهی آن در توان علما بوده وعلما در این زمینه، زمانی موفق می شوند که ابعاد وجوانب مختلف این مسائل را به دقت مورد بررسی قرار داده و حکم شرعی آن را مطابق اصول فقهی بیان نمایند.

 

امام محمد (رح) همیشه در بازارها داد و ستد مردم را مورد بررسی قرار می داد و سعی می کرد آنها را به دقت بفهمد و حکم شرعی آن ها را تدوین نماید و هنگام استفتا نیازی به تشریح مستفتی نباشد. برعلمای عصر حاضر نیز لازم است تا معاملات زمان فعلی را به دقت بررسی کرده و با آن آشنا شوند و بر حسب ضرورت، به وسیله تالیف و فتوی، حکم شرعی این معاملات را برای امت واضح نمایند.

 

اموری که ذکر گردید، شاید کمتر مسلمان سلیم الفکر و دردمندی اهمیت و ضرورت آن را انکار کند. تامین این نیازها در توان یک یا دو نفر نیست و در مدت کوتاهی نیز برآورده نمی شود. لذا ضرورت دارد هیئتی از علمای مجرب وراسخ الفکر تشکیل شود و با توجه به شناخت دقیق خویش، جوانب مختلف کار را بسنجند و در این میادین، به کوشش و کنکاش مستمر پرداخته و این دِین را ادا نمایند. اما اساس و زمینه این امور را باید حوزه های علمیه فراهم سازند.

 

موضوعات پیشنهادی زمانی مفید واقع خواهند شد که سطح آموزش علوم عالی (تفسیر، حدیث، فقه، اصول فقه و ...) دچار نقص و نارسایی نگردد، بلکه بر استحکام سطح آموزش بیفزاید.

 

منبع: سیری در سیستم آموزشی حوزه های علمیه، مفتی محمدتقی عثمانی، ص 33 الی 40

تلخیص و آماده سازی: عبا آخوند محمدنژاد

مطالب مرتبط:

کشف یادداشت های مرتبط با داعش در منزل عامل حملات ت

رایزنی تلفنی اشتاین‌مایر با لاوروف و کری درباره تح

رونمایی چین از ربات جنگنده غول پیکر

"زنگ خطر" دبیرکل سازمان ملل درباره جهان

امام جمعه اهل سنت گنبد کاووس:اراده زندگي در زوجين

عکس العمل وزیر خارجه انگلیس به پیام صوتی رهبر داعش

آیا آمریکا در صدد تشکیل ائتلاف اسلامی است !

منابع روسی:نیروهای چچنی جایگزین نیروهای ایرانی و ح

رژه داعش در پراگ نمایش احمقانه اسلام‌هراسان که باع

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز