b_300_300_16777215_10_images_54654765454.jpg

اساس نیوز ، عبدالوحید عمرزهی:  هدف عالم واقعی از تحصیل علم، خدمت دین است و نه کسب جایگاه و مطرح کردن شخصیت خود در جامعه.

علم چراغ فروزانی است فراروی انسان‌های هدفمند که با آن راه تاریک پویش و مسیر پر شبهه را روشن می‌کنند تا خود و نسلی خام گرفتار آن نشوند.
اسیر دام پهن شده‌ی شهره و نام و آوازه هم نباید شد، زیرا آزادی از آن سخت است. براستی: شهرت‌طلبی و خود برتر بینی مرضی است که دنیا و آخرت فرد را برباد می‌دهد.
یکی از مهم‌ترین اهداف بعثت رسول گرامی اسلام صلی الله علیه وسلم این است که دین اسلام بر دیگر ادیان عرضه و غالب گردد. پیامبر اسلام در این هدف والا از همه چیز خود گذشت: از جان، مال، آبرو، فرزند، دوستان و… .
علماء بعنوان وارث و جانشینان پیامبر اسلام نباید از این ارثیه غافل شوند و در پی مطرح نمودن شخصیت خود باشند که ورطه هلاکت است.
عالمان دینی اگر در هر عرصه دینی استعداد دارند، آن را خالصانه صرف دین کنند که تمام اهداف دیگر فرع‌اند.
از همه چیز خود برای پیشبرد اهداف دین بگذرند. از راحتی و آسایش، از مال‌اندوزی، از زن و فرزند..
و اما اگر در زمینه‌های که استعدا و توانایی ندارند، افراد دیگری را که در آن زمینه مستعد هستند همه‌جانبه حمایت کنند؛ آنگاه الله متعال خلاف میل قلبی‌شان آنان را نیز چون نگینی درخشان و مطرح خواهد کرد؛ نه این که خود در پی مطرح کردن خود باشند و یا کارشکنی و حسادت را پیشه کنند.
این را بدانیم که هنر کارشکنی و حسادت تیشه به ریشه زدن تنه درخت وجود است نه رشد و شکوفائی آن!
الله متعال نفرت حاسادان و کارشکنان و شهرت‌طلبان را در دل مردم شعله‌ور می‌کند که خلق خدا از آنان متنفر می‌شوند در نتیجه آنان بجای صعود سقوط می‌کنند؛ ولو این که شهرت پوشالی داشته باشند.
شهرت‌طلبان این را آویزه‌ی گوش خود کنند که حقیقت با گذر تاریخ مشخص می‌شود و الله متعال لباس درو غین و دلق تزویرشان را با حقیقت آشکار می‌سازد.
برای مطرح کردن دین خون دل خورد و با همت بلند از همه چیز خود گذشت. با همت بلند کارها سهل و آسان می‌شود. فکر ژرف صاحبش را به سمت پیشرفت و رشد و بالندگی سوق می‌دهد که هر روز از روز قبل بهتر و زیباتر می‌شود. به هدف روز به روز نزدیک‌تر می‌گردد و این عنایت پروردگار است که حاسدان از آن محروم‌اند!
تمرکز در کار با تخصص به انجام موفق‌تر آن کمک می‌کند، اگر کاری انجام می‌دهیم در آن مسلم و پایدارباشیم، زیرا راحت‌تر می‌توانیم آن را انجام دهیم. با حساسیت نشان دادن به کار، موفقیت راحت‌تر عائد می‌شود.
غفلت و سستی بساطتش را جمع می‌کند و چستی و چالاکی به آدمی روی می‌نمایاند و کارهای کوچک هم بزرگ جلوه می‌کند. تلاش کنیم هر کس جای واقعی خودش را بیابد و در آن توانایی‌اش را مخلصانه نه مغرضانه صرف کند که به فضل الهی قرین پیروزی است.

منبع : سایت سنت آن لاین

 

مطالب مرتبط:

پلیس اندونزی سه تروریست را به هلاکت رساند

ا

اعلام حمایت پرو و کلمبیا از مکزیک در مقابل آمریکا

تروریست؛ دین، کتاب، مذهب و خواستگاهی ندارد

ماموستا عبدالله حیدری: علما نباید در برابر نفوذ اف

اردوغان: افزایش تعداد پناهجویان همه ساله رکوردی جد

پاکستان ادعاهای کابل و واشنگتن را مبنی بر پناه داد

ا

ترکیه در عملیات موصل حضور ندارد

حمایت از داعش دامن علمای عرب را گرفت

ا

پاپ نظر خود را دربارۀ تروریسم اعلام کرد

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز