b_300_300_16777215_10_images_376145_721.jpg

اساس نیوز:به دنبال حمله به سفارت کشورمان در لندن که توسط یک گروهک افراطی موسوم به هوادران آیت الله شیرازی صورت گرفت، جمعی از علمای اهل سنت کشورمان این عمل را که با توهین به اصحاب گرامی نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم همراه بود، به شدت محکوم کردند.

به گزارش خبرنگار اساس نیوز، مولانا سید ابراهیم فاضلی حسینی مدیر حوزه شورک ملکی مشهد با محکوم کردن حمله به محوطه سفارت و توهین به اصحاب پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم گفت: «محوطه سفارت یک کشور در واقع خاک آن کشور محسوب می شود و حمله به آن به هر دلیلی رد وغیرقابل قبول است. حمله به سفارت ایران در لندن توسط عده ای افراد منحرف و افراطی انجام شده است که دارای تعصبات خشک هستند. بنده اعتقاد دارم که عاملین حمله به سفارت ایران، جزو هیچ یک ازمذاهب اسلامی نیستند و منظور اصلی شان، اقدام درجهت مخدوش کردن وحدت واقعی میان امت می باشد».

مولانا فاضلی افزود: «هرچند که عوامل این حرکت زشت دستگیر شده اند، اما مسوولین باید با بانیان این گونه حرکات که هدفی جز ایجاد تفرقه و اختلاف در میان امت اسلامی را دنبال نمی کنند، برخورد قاطع انجام داده و دولت انگلیس نیز باید عاملین را به دستگاه  قضایی کشورتحویل دهد».

شیخ محمد صدیق بهجت امام جمعه اهل سنت بندرلنگه در گفتگو با ما ، هرگونه توهین به خلفای راشدین و مقدسات اسلامی را محکوم کرد و گفت: «توهین به مقدسات مذاهب دین مبین اسلام که همگی پیام آور وحدت برای امت نبوی بودند، غیر قابل گذشت است و از مسوولین انتظار می رود تا با عوامل این نوع اقدامات در داخل و خارج از کشور برخورد قاطع نمایند».

شیخ بهجت ادامه داد: «همه امامان جمعه اهل سنت و شیعه کشورمی بایست در سخنرانی های خودشان و به ویژه درسخنرانی آخرین جمعه سال، این عمل تفرقه انگیز را محکوم کرده و خواهان برخورد جدی با عوامل تفرقه برانگیز شوند. ما معتقدیم خاندان نبی مکرم اسلام و خلفای راشدین، همگی برای دفاع از ارزش های دین مقدس الهی آمده اند و نباید هریک از ایشان را مربوط به مذهب خاصی بدانیم، تا از این پس بی احترامی در موردشان صورت نگیرد. مسلما کسی که خود را جزو دایره اسلام می دانند، باید به همه اصحاب احترام یکسان بگذارد و تفاوتی در بین آنها  قائل نشود».

 

افندی عزت شیخ مدیر حوزه علمیه محمدیه اهل سنت هشتپر تالش نیز در این باره اظهار داشت: «مخالفان نظام جمهوری اسلامی قصد دارند با دست زدن به این گونه اعمال، پیروان مذاهب مختلف را به جان هم بیاندازند. آنها سالهای زیادی تلاش کردند تا مردم را در داخل کشور به سوی ناامیدی سوق دهند، ولی توفیقی به دست نیاورده،و در این مقطع قصد تحریک مسلمانان خارج کشور را دارند» .

مدیر حوزه علمیه اهل سنت محمدیه هشتپر هدف این گروه افراطی را براندازی نظام از طریق دامن زدن به اختلافات مذهبی دانست و گفت: برخی از کشورهای اسلامی در گذشته ضربات جبران ناپذیری را از این ناحیه متحمل شده اند؛ اما دشمنان باید بدانند که با دست زدن به این اقدامات  نمی توانند خدشه ای به بدنه نظام جمهوری اسلامی وارد نمایند. مذاهب اسلامی، چه شیعه و چه سنی به مقدسات یکدیگر احترام می گذارند و خاندان نبی مکرم اسلام، همگی برای ما محترم هستند».

بنابر اعتقاد افندی شیخ، برای برخورد با عاملان ایجاد تفرقه باید ریشه ای و کارشناسانه صورت بگیرد تا آنها دیگر نتوانند اقدام مشابهی را برعلیه نظام ترتیب دهند.

غفور آخوند یزدانی امام جمعه روستای باغ لق از توابع جرگلان درخراسان شمالی توهین به صحابه صدر اسلام را سناریوی آمریکایی- صهیونیستی دانست وعنوان نمود: دشمنان قسم خورده در طول سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی بارها تلاش کردند تا تخم کینه و نفاق را دردل این مردم بکارند ،لیکن موفق نشدند و از این رو طرح های قبلی را کنار گذاشته و رو توهین و ناسزا گویی به مقدسات اسلامی آورده اند».

آخوند یزدانی یادآورشد: «نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم، خاندان و اصحاب ایشان بهترین الگوهای وحدت بخش برای امت اسلامی هستند و مومنین باید با مطالعه زندگی آنها، درس شجاعت و شهامت را یاد بگیرند. یقینا حمله به سفارت ایران آن هم در کشور بیگانه نمی تواند از سوی جامعه مسلمانان طراحی شده باشد و دست عوامل فریب خورده بیگانه پرست درجریان است». 

ماموستا ابراهیم کریمی از علمای اهل سنت کردستان نیز در این باره گفت: «به اعتقاد بنده کسانی که به محوطه سفارت کشورمان در لندن تعرض کردند بیش از هر چیزی به دنبال ایجاد جو منفی برعلیه جمهوری اسلامی بودند و چنین گمان می کردند که صدای این حرکت، مسائل داخلی و خارجی را تحت شعاع قرارخواهد داد. این عوامل از چندی پیش به دنبال منزوی کردن ایران درمجامع بین المللی هستند و با این کارهایشان آب به آسیاب دشمن می ریزند».

این عالم اهل سنت کرد تاکید کرد: «مردم ایران بارها و به دفعات حمایت خوشان را از مسوولین نظام اعلام داشته اند و مسوولین نظام نیز همواره بر حفظ حرمت مقدسات مذاهب توصیه می کنند. لذا احتمال می رود بانیان این عمل غیر اخلاقی می خواستند احساسات مسلمانان اهل سنت انگلستان را تحریک کرده و گویا انتظار داشتند توهین شان به خاندان نبی مکرم اسلام با واکنش منفی اهل سنت انگلستان و به خصوص لندن مواجه شود».

افندی هاشمی عالم اهل سنت تالش هم با محکوم کردن حرکت گروه افراطی شیرازی در سفارت ایران در لندن و توهین به مقدسات اهل سنت خاطر نشان ساخت: «حرکت این گروه سمت و سوی اعتراض مسالمت آمیز نداشت و آنها به فکر ایجاد فضای متنشنج به وسیله اهل سنت در داخل و خارج از کشور بودند. شما دیدید که اهل سنت درجریان آشوب های چند ماه اخیر، چگونه حمایت قاطع خودشان را از نظام اعلام کردند و از سوی دیگر توهین به اصحاب و خاندان رسول الله را به شدت محکوم می کنند؛ چرا که طراحان حمله به سفارت قصد داشتند از طریق محوطه سفارت ایران در لندن، صدای توهین شان را به گوش مسلمانان برسانند».

افندی هاشمی ادامه داد: «ما می دانیم که این قبیل حرکات برای خدشه دار کردن وحدت جوامع اسلامی برنامه ریزی می شوند و مسلمان واقعی هیچ گاه دست به این نوع حرکات زشت و غیر اخلاقی نمی زند. خواست ما از مسوولین نظام این است که برخورد قاطعی با عوامل این گونه جریانات داشته باشند و همچنین اجازه ندهند به نزدیکان نبی مکرم اسلام هتک حرمت انجام شود».

اسماعیل آخوند قدیری استاد حوزه علمیه و امام جمعه روستای چنارلی نیز با اشاره به وجود جریانات حق و باطل در جامعه اسلامی، چنین اظهار داشت: «ازهمان ابتدای خلقت انسان، شیطان برای برهم زدن دوستی میان بندگان الله متعال افعال ضد بشری خودش را به نمایش گذاشت و به همان ترتیبی که میان هابیل وقابیل دشمنی و کینه به وجود آورد، میان نوح علیه السلام و پسرش هم جدایی انداخت و این جریان در داستان حضرت موسی علیه السلام و فرعون هم به چشم می خورد».

آخوند قدیری تصریح کرد: «مشابه این مسائل در زمان رسالت رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم نیز جریان داشت و پیروان شیطانی همچون کفار مشرک و یهود، تلاش داشتند تا درخشندگی دین اسلام را کم فروغ نمایند؛ ولی وعده خدای متعال به پیامبرش این بود که نور رسالت را در حق ایشان به کمال خواهد رساند. با همه این احوالات دشمنی ها با دین الهی ادامه داشته و دشمن قسم خورده چاره کار را در ایجاد نفاق و تفرقه در میان امت اسلامی می بیند».

این استاد حوزه و خطیب اهل سنت تاکید ورزید: «امروز فریب خوردگان افراطی به عناوین مختلف و من جمله نبش قبر صحابه کرام و سر بریدن انسان های بی گناه، خودشان را به خدمت دشمن درآورده و دست آموز آنها شده اند؛ اما به لطف الهی و با درایت مسوولین و مردم، تمامی توطئه ها نقش بر آب شده و دشمن از این پس نیز راه به جایی نخواهد برد. بنده اعتقاد دارم که هدف افراطی ها تضعیف دین مقدس اسلام از طریق عوامل فریب خورده است؛ چرا که طراحان واقعی توهین به مقدسات اسلام و زیر سوال بردن هویت نظام، همان دشمنان قسم خورده هستند».

لازم به ذکر است که علی رغم سابقه و گذشته سیاه گروه شیرازی و شبکه فدک در توهین به خلفای راشدین رضی الله عنهم و حضرت عایشه رضی الله عنها برخی از شبکه های ماهواره ای مدعی دفاع از حقوق اهل سنت ایران دیروز به حمایت از اقدام این گروه افراطی در حمله به سفارت ایران در لندن پرداختند.

b_400_400_16777215_10_images_98212312.jpg

خبرنگار: طاهر جانی

مطالب مرتبط:

گروه ابوسیاف همپیمان داعش 2 ماه آینده نابود میشود

شواهد جدید از آتش زدن روستاهای مسلمانان میانمار

اعزام ۱۵ هزار زائر ایرانی اهل سنت به حج امسال

افغانستان پوشیدن برقع را ممنوع کرد

آخوند گلشاهی : گسترش تهمت و غیبت باعث کاهش محبت ان

نمایش مجدد کاریکاتورهای موهن در پایتخت دانمارک

واشنگتن: مذاکرات با روسیه دربارۀ سوریه شکست خورد

قزاقستان پای آمریکا را به دریای خزر باز کرد

درگیری خانه به خانه در قندوز

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز