b_300_300_16777215_10_images_ManshoorHoqooqShahrvandi2583x390.jpg

اساس نیوز،سید علاالدین حیدری مشاور اهل سنت استاندار کرمانشاه : اهل سنت ایران ، شهروندان اصیل ایرانی هستند که به درازای تاریخ این مرز و بوم سابقه ایثار ،  همدلی و برادری با دیگر اقوام و مذاهب ایرانی را دارند .

همراهی اهل سنت با انقلاب و نظام اسلامی بر کسی پوشیده نیست. آمار قریب 12هزار شهید والامقام جامعه اهل سنت در راه دفاع از ایران و انقلاب گواه روشن و سند محکمی بر این همراهی است .

همه ما نیک میدانیم که ساختن جامعه ای پایدار و توسعه یافته در گرو مشارکت همه اعضای آن جامعه بوده و سنگ بنای یک جامعه و نظام سیاسی مردم سالار ، مشارکت همه آحاد ملت در ارکان سیاسی و اجرایی کشور  است.

تدوین منشور حقوق شهروندی را می توان تلاشی در راستای ساختن جامعه مطلوب دانست . منشوری که هنوز در ابتدای راه است و چشم انتظار همراهی مسئولین وملت برای اجرای منطقی است .

اما اهل سنت و مطالبات بحق و قانونی آن در کجای این منشور با 22 حق و 120 ماده قرار دارد ؟

در پاسخ باید گفت :

بر اساس منشور حقوق شهروندی که مستند و مستدل به قانون اساسی و سایر مقررات موضوعه و مبانی شرعی جمهوری اسلامی ایران است طبیعتا تمام ایرانیان از حق برابر در حقوق اساسی برخوردارهستند ،  لذا به تبع این کلیت، اهل سنت هم که جزئی از جمعیت سرزمین پهناور و جامعه سربلند ایران می باشند به نحو مساوی با دیگران از این حق بهره مندند.

حق کرامت و برابری انسانی گویای این واقعیت است که همه شهروندان ایرانی از حق کرامت و فرصت های  برابر انسانی برخوردارند و هیچ شهروندی مستثنی از این قاعده نیست . با نگاه به اصول سوم ، دوازدهم ،پانزدهم، نوزدهم ، بیستم و سی ام و... در فصل حقوق ملت قانون اساسی به وضوح می توان مطالبات جامعه اهل سنت ایران را شناسائی و در جهت تحقق آنها تلاش کرد.

مطالباتی مانند برخورداری نخبگان و شایستگان اهل سنت از فرصت برابر در تصدی مدیریتهای کشوری و منطقه ای که تاکنون علیرغم تلاشهای بسیار و همراهی بزرگان نظام محقق نشده است  البته جزو اولویتهای توسعه مشارکت اهل سنت برای همیاری به روند توسعه کشور است.

همراهی یکپارچه اهل سنت ایران با هر ندای عدالت خواهانه ای که در سطح ملی توسط مقامات عالی اعم از مقام معظم رهبری یا ریاست جمهوری یا مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه مطرح شود، گویای این واقعیت است که مطالبه اصلی شهروندان اهل سنت تامین عدالت و نگاه برابر و توام با کرامت به همه شهروندان ایران فارغ از دین ومذهب و قومیت آنهاست. 

وحدت ملی و امنیت پایدار جمهوری اسلامی ایران ایجاب می کند که دولتمردان و سیاستگذاران در این عرصه قدمهای جدی برداشته و زمینه رفع شبهات و ابهامات و گلایه های برحق را از فضای جامعه اهل سنت بزدایند چراکه ، با مراجعه به نظرات حضرت امام ( ره ) ، منویات مقام معظم رهبری ،  سیاستهای دولت محترم و متون قانونی و ... می توان پاسخگوی این مطالبه بحق و قانونی و شرعی جامعه اهل سنت بود.

توزیع عادلانه قدرت سیاسی و اجرایی در میان شهروندان شایسته ایرانی معتقد و متعهد ، می تواند ضامن امنیت و عامل ارتقاء ضریب همراهی و همدلی جامعه و  نیز خنثی کننده تهدیدات دشمنانی باشد که از وجود و طرح چنین مطالباتی سوء استفاده کرده و محلی برای تخریب چهره نظام اسلامی می یابند .

نتیجه آنکه: نقشه راه احقاق حقوق جامعه اهل سنت و سایر شهروندان ایران (بکارگیری شایستگان همه ادیان ومذاهب وقومیتها در اداره کشورو توزیع عادلانه مشارکت همه ایرانیان در بهره مندی از فرصت های رشد وتعالی ) در آینه منشور حقوق شهروندی بسیار روشن و مبرهن جلوه می کند و در این آینه می توان دید هر آنچه که باید دید. عزم و اراده جدی و ملی برای تحقق آن را روز به روز تقویت کنیم تا آینده بهتر برای کشور عزیزمان را رقم زنیم.

مطالب مرتبط:

ازدحام در مکه مکرمه ۱۸ زخمی بر جای گذاشت

اصابت گلوله شلیک شده از افغانستان به یک دختربچه تر

شناسایی دهها پلیس رادیکال اسلام گرا درپاریس فرانسه

تصمیم دولت بنگلادش برای انتقال مهاجران مسلمان میان

وزیر صهیونیست حمله گسترده به غزه را خواستار شد

سیاستمداری که دشمن مسلمانان و عاشق پول آنها است!

متقاضیان پُست جلادی در کشور زیمباوه

داعش: تنیسورهای انگلیسی را بکشید

طراح مسلمان نیوزلندی قصد دارد با پوشاک حجاب، بازا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات