b_300_300_16777215_10_images_rthrtwwr.jpg

اساس نیوز: عبدالصدیق آخوند کشمیری عالم نام آشنای اهل سنت ترکمن طی سخنرانی اخیر خود به جایگاه والدین از نگاه اسلام پرداخت.


به گزارش سایت اساس نیوز، استاد کشمیری ضمن قرائت آیاتی از سوره مبارکه لقمان گفـت: «نکته حائز اهمیت در فرمایش قرآن کریم، اهمیت جایگاه والدین در نزد خدای متعال است؛ چرا که رب متعال سایر مخلوقات را معطوف به خود ذکر نمی کند و تنها موضوعی که در قرآن کریم بسیار سفارش می شود Tنیکی به پدر و مادر است. اهمیت این مسئله از سوی الله متعال به عینه مشخص است و می فرماید، سپاس من و والدین تان را برجای آورید».


استاد کشمیری افزود: «همانطورکه از معنای آیه پیداست، خدای متعال در بیان کلمه سپاس هیچ فاصله و تراوشی را به وجود نیاورده است. یعنی نگفته است سپاس من و سپاس والدین؛ بلکه در اینجا کلمه سپاس را مشترکا میان خودش و والدین بکار برده و این موضوع نشان دهنده جایگاه ویژه پدر و مادر در نزد الله متعال می باشد».


وی ادامه داد: «درشکر خدای متعال و شکر به والدین تشابهاتی نهفته است. انسان از بدو تولد تا لحظه مرگ، هرچقدر هم که سپاس الله متعال را بر جایی آورد، باز هم نمی تواند حجت را به اتمام رسانده و سرانجام عاجز خواهد بود. همین نکته در مورد نیکی به پدر و مادر نیز صادق است و ما از تولد تا مرگ، هر اندازه که خدمتگزار والدین باشیم باز هم نخواهیم توانست شکر آنها را تمام و کمال بر جای آوریم».


آخوند کشمیری خاطر نشان ساخت: «نبی مکرم اسلام می فرماید، در راه نیکی به پدر و مادر جهاد کنید. دراین  خصوص ابن حجر در تفسیر کلام نورانی چنین نظر داده است، باید در راه نیکی به پدر و مادر کوشش کرد؛ طوری که انسان هیچ وقت احساس نکند  حق والدین را ادا نموده است. ابن مسعود رضی الله عنه نیز در حدیثی از نبی مکرم اسلام می فرماید، برترین عبادت پس از نماز سر وقت، نیکی به پدر و مادر است. هرعبادتی جایگاه خودش را دارد ،لیکن همچنان که ما نمی توانیم نماز را به خاطر نیکی به پدر و مادر ترک کنیم، خواندن نماز نیز نباید باعث ترک نیکی به والدین شود».


این عالم اهل سنت در بحث نیکی و رفتار درست با همسر به نقل از نبی مکرم اسلام اظهار داشت: «بر زن مومنه غصب نکنید، چرا که اگر حتی یکی از صفات باطنی وی، شما را ناراحت کند، چه بسا دیگر صفاتش باعث خوشنودی شما می شود. اسلام به معنویات اهمیت زیادی داده است. ظاهر انسان ها نباید باعث ناراحتی کسی شود. اگر انسان این قاعده را در زندگی خود بکار بگیرد، به آرامش خواهد رسید».


استاد کشمیری متذکر شد: «اگر بخواهیم زن را در کفه ترازو قرار داده و صفات خوب و بد وی را تفکیک نماییم و یا او را با دیگران مقایسه کنیم، این مسئله باعث ازهم پاشیده شدن بنیان خانوادگی شده و فرد از زندگی اش خیری نخواهد دید. درعصر کنونی بعضا متاسفانه مشاهده می شود برخی مردان علیرغم داشتن همسر مناسب، به دلیل شهوت رانی باعث خرابی  پایه های زندگی مشترک می شوند».


صدیق آخوند کشمیری با بیان اینکه اگر ملاک انتخاب ما بر زیبایی زن استوار باشد چه بسا ممکن است فردای روزگار شخصی زیباتر از وی ببینیم بیان نمود: «انسان ذاتا تلاش می کند در زندگی به آسایش رسیده و آرامش واقعی را به دست آورد. آسایش در حقیقت مهیا کردن مادیات و لوازم زندگی بشمار می رود و آرامش، داشتن فکر بدون دغدغه است. بی تردید آسایش لازمه زندگی می باشد؛ اما جای همه چیز را پر نمی کند و بلکه اولویت با آرامش است. امروزه با آنکه اکثر مردم آسایش دارند، ولی به لحاظ روحی در شرایط مناسبی به سر نمی برند؛ چون که آنها آرامش را فدای آسایش خود می کنند».


وی تصریح کرد: «بعد از خلافا، امت هایی آمده و اعمال زشتی را انجام داده اند که از جمله آن اعمال می توان ضایع کردن نمازهای یومیه دانست. دراینجا منظور ازضایع کردن نماز، نخواندن نماز نیست، بلکه کسانی هستند که اوقات نماز را تغییر داده و نماز را در اوقاتی به غیر از وقت واقعی آن  می خوانند. قرآن کریم می فرماید، همانا نماز دارای وقت بخصوصی است. حدیث شریف نیز برترین اعمال را خواندن نماز سر وقت معرفی می کند».


آخوند کشمیری گفت: «البته اگر نمازی، در پیش از موعد ساعت نیز خوانده شود، آن نیز دارای اشکال بوده و نماز واقعی به حساب نمی آید. بنا به فرمایش کتاب الهی، نماز سنگینی و درشتی می کند مگر برای کسانی که خدای متعال، آنان را هدایت کرده باشد. اهمیت دانستن وقت نماز کمتر از خواندن آن نیست.  بدانید که کار، دلیلی برای ترک نماز نیست و نماز باید بر جای آورده شود. این درحالیست که خدای متعال احتیاجی به نماز ما ندارد؛ بلکه بهتر می داند که چه کار کنیم تا از زندگی سالمی برخوردار شویم».
خبرنگار: طاهر جانی
 

مطالب مرتبط:

ترامپ به زودی بیت المقدس را پایتخت اسرائیل اعلام م

اسماعیل آخوند قدیری: امنیت جزو نعمت های مهم الهی ا

پاسخ تند اردوغان به وزیرخارجه امارت

سخنان مولانا عبدالحمید در خطبه های نماز جمعه زاهدا

"زنگ خطر" دبیرکل سازمان ملل درباره جهان

دستگیری 5 عضو داعش در ترکیه

ا

شگردهای رسانه‌ای مورد استفاده داعش

شکایت یک زن عربستانی از نام گذاری یک خیابان ریاض ب

حمایت مسلمانان از اصلاح قوانین اسلحه در آمریکا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات