b_300_300_16777215_10_images_01.jpgاساس :سایت اساس براساس اولویت گذاریهای واقعی که از مشکلات موجود در مناطق اهل سنت نشین کشور داشته است در یکی ازاولین مطالب خود تحت عنوان منطق خشونت و آموزه های اسلام  که در سایت منتشر کرد به بررسی جایگاه استفاده از روشهای خشونت بار مثل ترور و جنگ مسلحانه درمسیر رسیدن به اهداف سیاسی پرداخته است .

در مطلب مذکور بحث ما این بود که اولا درقرن بیست و یکم  استفاده ازروشهای خشن برای رسیدن به مطالبات سیاسی منسوخ شده است  و ثانیا درعقبه غالب گروههایی که در مناطق سنی نشین به روشهای خشونت آمیز روی می آورند دولتهای بیگانه و تحریکات مشکوک آنها قرار دارد.
غرض از یادآوری این مباحث چیست؟غرض از یادآوری این مباحث رویداد تلخی است که امروز در برخی از شبکه های اجتماعی و سایتها درباره آن شنیدیم .این رویداد این است که چند نفر از جوانان کرد به علت استفاده از روشهای خشونت آمیز و افتادن در دام گروههایی که سابقه وابستگی آنها به خارج از کشور واضح و روشن است ،متاسفانه متحمل تلخ ترین و شدید ترین مجازات ها شدند .
نکته بدیهی در این زمینه این است که قطعا ساختار و نظام حقوقی کشور با لذت و فرح وشادی این حکم را صادر نکرده و تلاش بسیاری برای کاهش شدت حکم صادره صورت گرفته است .اما زمانی که در جرمی مانند قتل شاکی خصوصی وجود داشته باشد و شاکی هم از حق قانونی خود برای قصاص گذشت نکند هیچ مکانیسمی برای تغییر مجازات وجود ندارد .
ریشه این درد کجاست ؟ریشه این درد در جایی است که برخی از جوانان خوب ما در برخی از مناطق اهل سنت نشین فریب برخی از گروهها را خورده و راهکار اقدام مسلحانه را برای پیگیری مطالبات قومی و مذهبی خود انتخاب می کنند.در این مسیر هم جوانان بسیاری از ما فدای سیاست بازیها و فریب کاریهای برخی از عناصر خود فروخته شدند .
جوانان عزیز اهل سنت که الحمدالله غالب آنها به زینت علم و سواد بالای دانشگاهی نیز آراسته هستند باید بدانند که در قرن بیست و یکم راهکارهای چگوارایی برای رسیدن به اهداف سیاسی جایگاه خود را از دست داده است .امروز غالب ملتها آموخته اند که باید از راهکارهای مناسبی مثل تلاشهای مدنی و سیاسی بدنبال مطالبه گریهای خود باشند .
اما در شرایط کنونی که این خبر تاسف بار منتشر شده است تکلیف ما چیست ؟بنظر ما در شرایط کنونی دو کار کاملا متفاوت از هم را می توان انجام داد:
-    کار اول این است که بعد از این رویداد و موج ناشی از آن سوار بر موج احساس شده و بدون تفکر در کارایی و عواقب اقدامات خشونت بار به رویه گذشته خود ادامه دهیم و چه بسا آن را تشدید نماییم.
-    کار دوم این است که از این رویداد و دهها رویداد تلخ دیگری که درسالهای اخیردر مناطق اهل سنت نشین رخ داده است درس بگیریم و تلاش کنیم از مسیرهای مدنی و سیاسی بدنبال مطالبات خود از نظام سیاسی باشیم .
انتخاب راهکار مناسب با خودمان است اما اگر به گذشته نگاهی بندازیم به راحتی متوجه خواهیم شد که در پیش گرفتن مسیرهای خشونت بار نه تنها نتیجه مد نظر برخی از ماها را در مناطق سنی نشین در پی نداشته ،بلکه باعث تشدید نظارتهای امنیتی  در محیط پیرامون ما شده است .پس قدری تعقل و دوراندیشی پیشه کنیم .

مطالب مرتبط:

جنجال بوسیدن قرآن بوسیله رئیس جمهور بلاروس

آموزش قرآن و تعالیم اسلامی به کودکان در مساجد آلما

اقامه نماز وحدت اهل تسنن و تشیع با حضور امیر کویت

تونس نشان داد که همزیستی اسلام و دموکراسی ممکن است

تظاهرات زنان اسرائیلی برای صلح با فلسطین

نماز جماعت در مقابل شهرداری بروکلین

شدیدترین تحریم شورای امنیت علیه کره شمالی به تصویب

توضیحات معاون حقوقی صدا و سیما در باره حاشیه های ب

چند داعشی از موصل عراق وارد آلمان شده‌اند

ا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز