b_300_300_16777215_10_images_111111111111111.jpg

اساس:رسانه ها در اشکال مختلف آن نقش غیر قابل انکاری در شکل دادن به افکار عمومی مردم دارند .

اهمیت رسانه ها در دنیای امروز در حدی افزایش پیدا کرده است که توسعه کمی و کیفی آنها به یکی از اولویت های اول دولتهای جهان تبدیل شده است .برخی از صاحب نظران بر این اعتقادند که رسانه ها جاده صاف کن سیاست مداران در رسیدن به اهداف سیاسی طراحی شده هستند.
ماهواره ها و شبکه های ماهواره ای یکی از موثرترین جنبه های تاثیرگذاری رسانه ای در دنیای امروز هستند .آمار دقیقی از تعداد شبکه های ماهواره ای وجود ندارد. اما واقعیت غیر قابل انکار در این زمینه این است که در شرایط کنونی حوزه ای نیست که ماهواره ها در این زمینه برنامه سازی نداشته باشند.
مخاطبان در مناطق مختلف دنیا هم با اشتیاق و علاقه از برنامه های ماهواره ای استفاده می کنند.همین اشتیاق و علاقه نیز باعث شده است تا دولتهای مختلف سرمایه گذاری قابل توجهی برای استفاده بهینه از این ظرفیت انجام دهند.دولتها به خوبی می دانند که رسیدن به اهداف سیاسی و حتی نظامی شان در مناطق مختلف محتاج فضاسازی رسانه ای است .چه بسا ظرافت عمل در حوزه رسانه در برخی از موارد دولتها را از صرف هزینه های هنگفت سیاسی و نظامی معاف می کند.  رسانه ها در برخی از موارد تا حدی در یک جامعه تاثیرگذار هستند که نیازی به اعزام نیروهای نظامی برای مقابله با یک تفکر پیدا نمی شود.ماهواره ها هم در این چارچوب به علت شمول دربرگیری آنها در مناطق مختلف بیشتر از سایر ابزارها مورد توجه قرار داشته است .
   بر اساس این نقش و جایگاه برخی از دولتهای منطقه ای و فرامنطقه ای که در چند دهه گذشته عناد و و دشمنی آنها با کشورما روشن و آشکار شده است ،تلاشهایی را برای تاثیرگذاری داخلی بر کشور ما ازطریق شبکه های ماهواره ای آغاز کرده اند.ایجاد شبکه های مختلف قومی و مذهبی ماهواره ای یکی از نمودهای این تلاشهاست .
   شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت ایران در همین چارچوب پایه گذاری شده اند.اعتقاد بانیان این شبکه ها این است که اهل سنت ایران یکی محورهایی است که در صورت تمرکز    رسانه ای بر روی آنها می توانند به عاملی برای ایجاد اختلاف و کشمکش داخلی درکشور تبدیل گردند .بر اساس این برداشت نیز شبکه هایی مثل نور ،کلمه ،وصال حق و توحید ایجاد شده اند .برخی ازفعالان ما ساده لوحانه اعتقاد دارند این شبکه ها برای تحکیم و تقویت باورهای مذهبی ما درحال فعالیت بوده و در زمینه خبری نیز نیت آنها افزایش آگاهی ما از محیط پیرامون است .
  برخلاف این برداشت درک رگه های ناصواب رسانه ای شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت نیازی به تخصص بالای رسانه ای ندارد .نگاهی گذرا به برنامه های این شبکه ها در سالهای اخیر نشان دهنده این واقعیت آشکار است که هدف اصلی این شبکه ها ترسیم فضایی تاریک از شرایط اهل سنت در کشور است .فضای که هدف گذاری نهایی آن براساس ناامید کردن اهل سنت ایران ازآینده ترسیم شده است .
  در ماههای اخیر رگه مشهود دیگری نیز در رابطه با این شبکه ها نمود عینی تری پیدا کرده است دنباله روی مطلق رسانه ای شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت، از رسانه های عربی منطقه دررویدادهای منطقه ای است .اگر اندکی به اخبار و تحلیل های چند ماه گذشته  این شبکه ها نگاه کنیم مشاهده می کنیم که این شبکه ها در اطلاع رسانی های خود به شدت تحت تاثیر فضای    رسانه ای شبکه هایی مثل العربیه و الجزیره قرار دارند .به قول یک کارشناس رسانه این شبکه ها در ماههای اخیر به شعبه فارسی این شبکه های عربی تبدیل شده اند .
  نکته قابل توجه دیگر در رابطه با این شبکه های ماهواره ای این است که درحالی که مدیران و مجریان این شبکه ها ادعای مستقل بودن خود و شبکه های خود را دارند، در عمل مشاهده می کنیم که تنها چیزی که در عملکرد آنها مشاده نمی گردد، استقلال رسانه ای است .
نماد بارز این عدم استقلال عدم پخش هرگونه گزارش یا برنامه انتقادی از شرایط داخلی و سیاسی کشورهایی مثل عربستان ،قطر و امارات متحده عربی در این شبکه هاست .سوال مهم در این زمینه این است که آیا در سطح منطقه خاورمیانه فقط ایران مشکل دارد و باقی دولتهای واقع دراین منطقه هیچ مشکلی ندارند؟
 این رویه رسانه ای تلنگری قابل توجه به فعالان اهل سنت است .اگر فعالان ما عدالت و انصاف داشته باشند و بخواهند در فضایی دور از ذهنیت های سابق به قضاوت درمورد رگه های عملکرد این شبکه ها بپردازند خود به واقعیت های غیر قابل انکار پشت پرده این شبکه ها پی خواهند برد .
     نگاهی گذرا به برنامه های شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت نمایانگر این حقیقت است که هدف اصلی آنها نا امید کردن ما از کشور و آینده اهل سنت در چارچوب ایران است .درگام بعدی هم این شبکه ها با رویکردی خطرناک جوانان ما را به سمت انجام کارهای خشونت بار تشویق می کنند.نتیجه فریب جوانان ما در این فضاسازیها هم مشخص است .افزایش بدبینی نظام و مسئولان نسبت به اهل سنت و تقویت فضای امنیتی در مناطق اهل سنت نشین نتیجه گرفتارآمدن جوانان ما در مناطق سنی نشین در این گرداب رسانه ای است .
فعالان ما باید نسبت به این مسائل هوشیار باشند و نباید اجازه دهند مطالبات مشروع ما درکشور بازیچه فضاسازیهای رسانه ای شبکه های ماهواره وابسته به کشورهای بیگانه گردد.درنهایت با تکرار یک سوال همیشگی در رابطه با این شبکه ها بحث مان را تمام می کنیم .سوال ما این است که با توجه به هزینه بسیار بالای تهیه و پخش برنامه های تلویزیونی از طریق ماهواره ،هزینه این شبکه ها از چه منبعی تامین می گردد؟تفکر درهمین زمینه خیلی از مسائل را برای ما روشن می کند.

مطالب مرتبط:

خشم پوتین به نتانیاهو منطقه را از وقوع یک جنگ قریب

گریه یکی از خطیبان نماز جمعه داعش برای ابوبکر البغ

دونالد ترامپ سوگند یاد کرد

حقوق شهروندی جامعه اهل سنت در تنگنای باور مسئولان

علت اصلی مشکلات امروز دنیای اسلام، ضعف حاکمان برخی

در غوطه شرقی چه می گذرد ؟

خوش‌آمدگویی به زبان اسرائیلی در مدینه / تصاویر

نشانه گیریهای اشتباه در دنیای اسلام (بازنشر)

حمل و نقل رایگان و اجرای سرود «ژاراپازان» در رمضان

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات