b_300_300_16777215_10_images_3435132132.jpg

اساس نیوز :شیخ سید عبدالباعث قتالی،امام‌جمعه اهل‌سنت بندرعباس از شخصیت‌ها و اندیشمندان برجستۀ اهل‌سنت جنوب کشور در استان هرمزگان است که در زمینۀ پیگیری خواسته‌ها و مطالبات قانونی اهل‌سنت استان هرمزگان تلاش‌هایی را آغاز کرده است.

پایگاه اطلاع‌رسانی «سنی‌آنلاین» در آستانۀ 40سالگی انقلاب اسلامی گفت‌وگویی را با جناب شیخ قتالی پیرامون انتظارات و خواسته‌های قانونی جامعۀ اهل‌سنت و راه‌های تحق وحدت واقعی انجام داده است که در ادامه می‌آید.

شیخ سید عبدالباعث قتالی در ابتدای این گفت‌وگو اظهار داشت: بعد از گذر قریب به 4 دهه از پیروزی انقلاب اسلامی ایران گام‌های اساسی در راستای وحدت اسلامی و نزدیکی بین شیعه و سنی برداشته شده است و این امر چیزی نیست که قابل انکار باشد. شیعه و سنی هر دو از برکت نظام جمهوری اسلامی ایران بهره‌مند شده‌اند. تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی فرهنگ دینی در میان شیعه و سنی ضعیف بود، اما امروزه این فرهنگ به یک ارزش تبدیل شده است.
وی در ادامه افزود: منکر زحمات و نعمت‌ها نیستم و به‌خاطر رویکرد حمایتی از اهل‌سنت از نظام و رهبری و مسئولین تشکر می‌کنم؛ توسعه و آبادانی مساجد اهل‌سنت در ایران و مدارس علوم دینی در مناطق سنی‌نشین خود بهترین گواه بر حسن نیت نظام نسبت به اهل‌سنت است.
رئیس شورای روحانیت اهل‌سنت‌وجماعت بندرعباس در عین حال خاطرنشان کرد: بعد از گذشت چهار دهه، علی‌رغم خدماتی که انجام گرفته است، اما نیازمند برداشته‌شدن گام‌های جدید در مورد وحدت اسلامی هستیم. باید با آغاز گفت‌وگوهای واقعی و جدی و تبادل‌نظر فقهی بسیاری از اختلافات را که ناشی از سوءبرداشت‌ها در گذشته است حل کنیم. نمی‌توان یک طرف گفت‌وگو فقط شنونده باشد یا نتواند نظرات واقعی خود را بیان کند، ولی وحدت ایجاد شود. وحدت نیازمند گفت‌وگوهای واقعی و دوطرفه است.
امام‌جمعه اهل‌سنت بندرعباس گفت: ما معتقدیم که «اعتدال» و «وحدت» گزینۀ برتر در جهان اسلام است. ما می‌خواهیم پیروان فرق و مذاهب مختلف اسلامی در کمال آرامش با یکدیگر زندگی کنند. می‌توان به‌گونه‌ای زیست که اختلاف‌نظرها سبب دشمنی و کدورت نشوند.
سید عبدالباعث قتالی گفت: یکی از راه‌های تحکیم وحدت شنیدن صدای اهل‌سنت است؛ در اینجا نقش صداوسیما بسیار مهم است. اگر علمای اهل‌سنت بیایند و در صداوسیما حرف خود را بزنند نظر مردم ایران نسبت به اهل‌سنت مثبت خواهد شد و بسیاری از ذهنیت‌ها و سوءبرداشت‌ها اصلاح می‌شوند. دادن مجوز قانونی به یک شبکه ویژۀ اهل‌سنت یکی از این راه‌هاست.
امام‌جمعه اهل‌سنت بندرعباس خاطرنشان کرد: بعد از گذر چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی باید به اهل‌سنت اعتماد شود. مسائل فقهی و تصمیم‌گیری در امور داخلی مذاهب اهل‌سنت به خود اهل‌سنت واگذار شوند، دخالت یک مذهب در مذهب دیگر قطعا مشکل‌ساز خواهد شد. در برخی از کشورها که شیعه در اقلیت است “اداره اوقاف جعفری” تشکیل شده است؛ در ایران نیز با تشکیل اداره اوقاف اهل‌سنت می‌توان مسائل ‌اهل‌سنت را به خود اهل‌سنت واگذار کرد.
سید عبدالباعث قتالی در ادامه بر لزوم «اجرای کامل و صحیح قانون اساسی» تاکید کرد و گفت: ما در زمینه قانون هیچ مشکلی نداریم و معتقدیم که قانون اساسی با ظرافت تمام حقوق اقلیت‌های مذهبی را به‌رسمیت شناخته است، اما مشکل در اجرای قانون است و اینکه برخی از مدیران سلیقۀ شخصی خود را بر قانون تحمیل می‌کنند و اجازه نمی‌دهند شایسته‌سالاری و اصل برابری در نظام اداری کشور در مورد اهل‌سنت اجرا شود؛ در نتیجه اهل‌سنت به‌طور مداوم با یک محرومیت خلاء مشارکت اداری و مدیریتی مواجه می‌شود.

«افراطی‌گری»؛ آفت وحدت اسلامی
سید عبدالباعث قتالی گفت: آفت وحدت اسلامی چیزی جز افراطی‌گری نیست. ما با هرگونه افراطی‌گری و تکفیر مخالفیم و آن را نوعی خروج از دین می‌دانیم.
وی در ادامه تصریح کرد: اگر می‌خواهیم وحدت اسلامی را توسعه دهیم باید بر روی نیروهای واقعی و مخلص دوطرف سرمایه‌گذاری شود. متاسفانه مدتی‌ست بسیاری از نیروهای ضعیف و مشکل‌دار از جامعه اهل‌سنت تقویت و بنام علمای اهل‌سنت به محافل معرفی می‌شوند، درحالی‌که این افراد جزو علما نیستند و صلاحیت ندارند؛ این اقدامات ضمن اینکه در جامعه اهل‌سنت شکاف ایجاد می‌کند، عامۀ اهل‌سنت را نیز نسبت به دستگاه‌هایی که از این افراد مشکل‌دار حمایت می‌کنند بدبین می‌کند. بسیاری از این افراد انسان‌های سودجویی هستند که هدف آنها بدنام‌کردن مذهب و تخریب علمای اهل‌سنت است. لذا مجال‌دادن به این افراد خود زمینه‌ای برای رشد تندروی و افراطی‌گری است چراکه بسیاری از جوانان اهل‌سنت با اقدامات این افراد از علمای دلسوز اهل‌سنت ناامید می‌شوند و در نتیجه به‌سوی افراطی‌گری روی می‌آورند.
امام‌جمعه اهل‌سنت بندرعباس در پایان گفت: اهل‌سنت در ایران علمای بزرگ و برجسته‌ای دارند که اهل علم و دانش هستند و اگر به این افراد توجه شود می‌توان به تفاهم واقعی در زمینه وحدت اسلامی رسید و بسیاری از مشکلات را حل کرد.

منبع : سنی آن لاین

مطالب مرتبط:

انگلیس برای مقابله با داعش در لیبی نیرو اعزام کرد

ادعای داشتن ژن خوب عامل اخراج مهندس ارشد گوگل

قانون اجرای حکم شلاق در ملاء عام

کمک 7 میلیون پوندی انگلیس به افغانستان

ا

تولد هزاران نوزاد سوری در دیار غربت

ا

ساخت تفنگ اتوماتیک آبخاکی در روسیه

اردوغان ، اسرائیل را دولت تروریستی نامید

وزیر دفاع آمریکا: احتمال درگیری مستقیم بین ایران و

ده هزار کشته و زخمی نتیجه تجاوز عربستان به یمن

 

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات