b_300_300_16777215_10_images_watermarked1420615606_dsc02238.jpg

اساس نیوز،عراز محمدطعنه:ربیع الاول، ماهی که در آن، راهنما و هادی عالم بشریت خاتم الانبیاء، سرور جهانیان، شفیع روز قیامت، حضرت محمد مصطفی(صلی الله علیه وسلم) متولد شده است.

در 12 ربیع الاول روز دوشنبه، وقتی که شب فرو رفت وخورشید از صبح دم شروع به تابیدن نمود، رسول فخر جهان، پیغمبر آخرزمان، حضرت محمد نورافشان در این دنیا قدم نهاد. همه جانداران وغیر جانداران وتمامی اشیاء و مخلوقات، برای آن مولود پرافتخار ندای{اهلا وسهلا ومرحبا} سر دادند و از تشریف فرمایی ایشان استقبال نمودند.

تولد آن حضرت (صلی الله علیه وسلم) در همین روز 12 ربیع الاول روز دوشنبه و وفات وی نیز به روایت اهل سنت در این روز دوشنبه 12ربیع الاول اتفاق افتاد.

  حضرت ابن عباس(رضی الله عنه) می فرمایند: رسول اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) روز دوشنبه متولد شدند و در همین روز به هنگام هجرت، به مدینه منوره داخل شدند، نیز در روز دوشنبه تاج نبوت بر سرش نهاده شد ودر همین روز وفات یافتند.

   وقتی آن حضرت سن مبارکش به 40 سال رسید، از طرف خداوند متعال، تاج نبوت بر سرش نهاده شد. در ماهی که پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) متولد شدند، بهار در بهار است و نور علی نور است.

   مسلمانان به پاس نعمت های بزرگ با برگزاری مراسم جشن وسرور ابراز شادی می نمایند، واضح است که نعمت به دنیا آمدن آن حضرت (صلی الله علیه وآله وسلم) از تمامی نعمت های بزرگ دنیا برای مسلمانان بزرگتر و قابل احترام و ارج است.بنابراین شایسته است که مسلمانان در شب مولود آن حضرت (صلی الله علیه وآله وسلم) با برپائی مجالس جشن وسرور، شادی واحساس علاقه خود را ابراز می نمایند .

    وظیفه همه ماست که به این هدیه آسمانی ورحمت الهی شاد وخرم باشیم و با خواندن دعا، درود وسلام وبا برگزاری جشن ومیلاد رسول الله، اخلاص ومحبت خود را اظهار کنیم. وتبعیت وپیروی از سنت رسول خدا(ص) را سرلوحه زندگی خود، وفرمایشات آن حضرت را سرمه چشمان خود قرار داده تا رستگار شویم. امیدواریم فردای قیامت برای انجام این کار خیر مورد لطف رحمت خدا وشفاعت رسول الله (ص) نصیب همه ما قرار بگیرد.( ان شاء الله).

مسلمانان باید بدانند که محبت حضرت رسول اکرم(ص) بر هر مسلمانی باید بیشتر از جان ومال وفرزندان وعزیزانش باشد. همانطور که آن حضرت (ص) فرموده اند:{والذی نفسی بیده لایومن احدکم حتی اکون احب الیه من نفسه وولده والناس اجمعین}یعنی قسم به خدایی که جان من در اختیار اوست، هیچ یک از شماها مسلمان واقعی نخواهید بود تا وقتی من نزد شما، محبوبتر از خودتان و فرزندان وهمه مردم باشم.یعنی وقتی ایمان یکی از شما کامل می شود که مرا که پیغمبر هستم بر خودتان وفرزندانتان وپدر ومادرتان وهمسرتان وهمه مردم ترجیح دهید، یعنی از تمامی مردم بیشتر دوست داشته باشد.

فوائد برگزاری محافل مولدخوانی در یک نگاه:

1-اجتماع و وحدت مسلمین که یکی از اهداف مهم دین مقدس اسلام است. در این اجتماع بزرگ تلاوت قرآن، بزرگترین ذکر«لا اله الا الله»، سلام وصلوات، دعا خواندن شعر و سرود در مدح وستایش حضرت رسول اکرم(ص) وطعام به فقرا که سبب تشویق وتحریک آدمی برای انجام خیرات وصدقات می گردد.

2-نصیحت، موعظه، ارشاد و امر به معروف ونهی از منکر، که اسلام به آن امر وتشویق کرده است.

3-برگزاری مجالس مولودخوانی سبب می شود که مردم صلوات وسلام برای آن حضرت (ص) بفرستند که هر دو بر وفق قرآن مجید می باشد:«ان الله وملائکته یصلون علی النبی یا ایهاالذین آمنوا صلوا علیه وسلمواتسلیما»(احزاب،آیه 56)

«خداوند وفرشتگان بر پیغمبر درود می فرستند: ای کسانی که ایمان آورده ایدشما هم بر او درود بفرستید وسلام گویید وکاملا تسلیم (فرمان او) باشید.»

4-مدح و ستایش پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله وسلم)

5- پس برای ما مستحب است که در برابر ولادت آن حضرت(ص) به مقام شکرانه برآمده ومجالس شادی وسرورر را تشکیل دهیم، وبه نیازمندان طعام بدهیم وبقیه خیرات وحسنات بجا آوریم که یکی از شعائر مهم دین مقدس اسلام است.

6-مجالس مولودخوانی زنده نگاه داشتن و یاد آوری زحمات حضرت محمدمصطفی(ص) است.بدان همانا مولودی در حقیقت و نزد ما، یعنی اجتماع وحدت مردم وگوش دادن به ذکر اوصاف وسیره حضرت رسول اکرم(ص) ویادآوری منت وفضل خداوند متعال است که این نعمت بزرگ را بر امت او ارزانی داشته، واین پیغمبر رئوف مهربان را برای آنان فرستاده است.

حضرت سری سقطی (رحمه الله علیه) می فرمایند: آن کس که جشن مولود پیامبر(ص) را برای محبت او انجام دهد به عنوان رفیق آن حضرت در بهشت معرفی می گردد.زیرا آن حضرت (ص) فرمودند: هر کس من را دوست داشته باشد، در بهشت رفیق من است.

  حضرت شیخ جلال الدین سیوطی (رحمه الله علیه) می فرمایند: در هر مکانی که مولود پیامبر(ص) خوانده شود ،فرشتگان بر بالای سر اهل آن مکان گرد آمده و از خداوند خواستار رحمت برای آنها می باشند و رحمت خداوند بر آنها سرازیر شده و دلهایشان به نور خداوند روشن می گردد.

شیخ بصری (رحمه الله علیه) می فرماید: آرزو داشتم به اندازه کوه احد طلا داشتم وصرف میلاد حضرت رسول اکرم(ص) می کردم .

شیخ جنید بغدادی (رحمه الله علیه) می فرمایند: هر کس قدر ومنزلت میلاد رسول الله را بداند با ایمان از دنیا خواهد رفت.

منابع: مولدنامه حضرت محمد(ص).

  خداوند متعال می فرماید«قل ان کنتم تحبون الله فاتبعونی یحببکم الله ویغفرلکم ذنوبکم»(سوره آل عمران آیه 31).«یعنی ای محمدعلیه السلام تو به امت خود بگو که اگر شما خدا را دوست می دارید، تابع من باشید در آن حال است که خداوند شما را دوست خواهد داشت وگناه شما را عفو خواهد کرد.» پس بنابراین سعادت در این است که تابع سنت پیامبر بوده ودر شریعت او ثابت قدم باشیم. ان شالله.

امام القراء الحافظ شمس الدین بن الجزری رحمه الله علیه می فرماید:یکی از بزرگان دین، ابولهب را (همان کافری که مدام حضرت پیامبر را اذیت وآزار می داد ودر قرآن درباره جهنمی بودنش سوره ای نازل شده است) بعد از مرگ وی در خواب دید و از او سوال نموده در چه حالی هستی؟او جواب داده در آتش جهنم، مگر اینکه در شب های دوشنبه عذاب از من کاسته می شود، زیرا زمانی که مژده ولادت محمد را به من بشارت داده بودند کنیز خود(ثویبه) را بسبب خوشحالی تولد برادرزاده ام آزاد کرده بودم که به محمد شیر بدهد.

  پس هر گاه یک کافری که در قرآن به او لعنت شده است به سبب خوشحالی اش در میلاد پیامبر اکرم عذاب از او کاسته شود پس اجر یک مومن ومسلمان از امت محمدی که به میلاد پیامبر اکرم خوشحال شود وهر آنچه در توانش است در این راه محبت هزینه وانفاق کند چگونه خواهد شد؟

  حتما خداوند متعال اجر عظیم وپاداش نیک به وی خواهد داد. بله، در فرایض دینی یاد آن حضرت همیشه زنده است. اذان که روزی 5 بار در مساجد وبر فراز مناره ها سر داده می شود وهر بار دو دفعه در آن «اشهد ان محمد رسول الله» گفته می شود ،مگر به خاطر یاد وذکر آن حضرت نیست.

  علاوه بر آن خداوند متعال نام ایشان (حضرت محمد) را با نام خود برابر آورده که جز به گفتن آن هیچ انسانی مسلمانی شامل نمی گردد.وآن کلمه «لا اله الا الله محمد رسول الله » است.کلمه که مرز جدایی میان کفر وایمان است این چه خاطر بزرگتر است که هیچ احدی از مسلمانان نمی تواند آنها را انکار کند.پس زنده نگه داشتن نام ویاد خاطره پیامبر عزیزمان جزء واجبات دینی است.

از خداوند متعال اجر جزیل را برای همه ی عزیزان خواستارم وامیدوارم ایزد منان این عمل ناچیز را گامی مثبت در میدان ارشاد تلقی کند واین قطره ناچیز را به دریای رحمت خویش قبول فرماید.آمین یارب العالمین.

التماس دعا: عراز محمد طعنه

مطالب مرتبط:

وزیر ارشاد ترکیه: اتحاد شیعه و سنی در پاکستان رشک

انتشار داستان مصور درباره " اصول اسلام " در کانادا

پسر اسامه بن لادن خانواده سلطنتی عربستان را تهدید

هشدار مالکی دربارۀ خطر قانون عفو عمومی عراق

تداوم دستگیری علمای شاخص در عربستان

نقشۀ عربستان برای حملۀ زمینی گسترده به سوریه

نامه یک مادر اهل بوسنی به رهبر میانمار آنگ سان سو

رئیس جمهور فرانسه : حملات ارتش میانمار علیه مسلم

پشت پرده " اسلام معتدل " عربستان

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات