b_300_300_16777215_10_images_sonni.jpeg

اساس: اهل سنت بخش ایران بخش جدایی نشدنی از جغرافیای سیاسی و تاریخی ایران هستند .

 

در دوره های مختلف تاریخی اهل سنت ایران از قومیت های مختلف کرد ،بلوچ ،عرب ،ترکمن و ..در کنار سایر هموطنان خود با خوشی های اطرافیان خوشحال شدند و با ناراحتی هایشان زانوی غم به بغل گرفتند.این نشانه ای از پیوستگی فکری و قلبی اهل سنت ایران با سایر ساکنان جغرافیای ایران است .

   اهل سنت ایران در سالیان متمادی مرزداران مطمئن ایران بودند و علی رغم تلاشهای برخی از بیگانگان همواره از دخالت و نفوذ دولتهای خارجی در ایران جلوگیری کرده اند .این افتخار هم به سان مدالی زرین بر سینه اهل سنت در مناطق مختلف می درخشد .

  ایران در طول تاریخ مورد طمع بدخواهان منطقه ای و فرامنطقه ای قرار داشته است .بخشی از این بدخواهی ها ناشی از رقابتهای منطقه ای برخی از کشورهای عربی با ایران و برخی دیگر نیز نشات گرفته از شیطنت های قدرتهای بزرگ نظام بین الملل بوده است .مثال روشن این ادعا رقابت مشهود منطقه ای عربستان با ایران و تلاش این کشور برای تضعیف و حتی فروپاشی ایران با استفاده از ابزارهای مختلف بوده است .این رقابت هم محدود با سه دهه اخیر وسالهای بعد از وقوع انقلاب اسلامی نبوده در دوره قبل از انقلاب هم ایران و عربستان همواره رقابت منطقه ای داشتند.شاید بتوان این رقابت منطقه ای را به رقابت تاریخی فرانسه و آلمان در اروپا تشبیه کرد .

  در سالهای اخیر به دلایل مختلف شدت تلاشهای برخی از قدرتهای منطقه ای و فرامنطقه ای برای تضعیف ایران شدت یافته است .مهم ترین فشار وارد هم در این زمینه از طرف آمریکا و رژیم اسرائیل بوده است . همراه با این فشارها برخی از دولتهای عربی منطقه نیز تحرکات ضد ایرانی خود را تشدید کرده اند.

  در این مسیر هم نگاه این کشورها به اهل سنت نگاهی کاملا ابزاری است . در این نگاه ابزاری برخی از دولتهای عربی منطقه از طرق مختلف ضمن تحریک احساسات مذهبی اهل سنت ساکن ایران ، تلاش می کنند این تفکر را به اهل سنت القاء کنند که در ایران شرایط آنها ناعادلانه و غیر قابل تحمل است .در این مسیر هم برخی از فعالان به ظاهر اهل سنت ایرانی در چارچوب فضاهای مجازی تلاش می کنند به بهانه های مختلف بذر کینه و دشمنی را نسبت به هموطنان مان در بین ما بدمند. عقبه برخی از این افراد را که بررسی می کنیم به نکته جالبی برخورد می کنیم. این نکته این است که غالب افرادی که در فضاهای مجازی و گروههای فعال اهل سنت تلاش می کنند اهل سنت ایران را از شرایط موجود و آینده شان ناامید کنند در اصل از اهل سنت ایران نبوده و افرادی هستند که یا در افغانستان و یا در کشورهای عربی منطقه بنام اهل سنت ایران در صدد خراب کردن ذهنیت ما نسبت به کشورمان هستند .

  یکی از رویه های این افراد پخش اخبار کذب و پخش گسترده کلیپ افرادی است که در شبکه های خارج نشین بنام شیعیان به اهل سنت توهین می کنند.هدف این افراد این است که با پخش این تصاویر این پیام را به ما بدهند که در کشور ما در فضایی آزاد و رسمی به عقاید و باورهای اهل سنت توهین می شود .این پیام ها هم در برخی از مورد با دیدگاههای ساده لوحانه برخی از فعالان ما مورد استقبال واقع می شود .

  جملگی این اقدامات با این هدف طراحی می گردد که نگاه ما نسبت به کشورمان و آینده سیاسی – اجتماعی خودمان درچارچوب جغرافیای ایران مخدوش گردد. فعالان اصیل اهل سنت ما باید نسبت به این گونه افراد و تلاشهای آنها هوشیار باشند .هدف آنها از این اقدامات به راه انداختن جنگ فرقه ای در کشور ما و تبدیل ایران به سوریه و عراق دیگر است .در این شرایط سرنوشت همه ما مشخص است .سرنوشت همه ما و زنان و بچه های ما آوارگی در کوه و بیابان است .ما باید قدر نعمت ارزشمند امنیت را در کشورمان بدانیم و اجازه ندهیم برخی از افراد بنام اهل سنت در کشور چند دستگی و اختلاف ایجاد کنند.

مطالب مرتبط:

پهپاد جدید روسی تهدیدی برای سامانه های دفاع هوایی

اردوغان: مسلمانان به نام قوم، زبان و مذهب به جان ه

یک گربه به سمت «مدیر موشگیری» سفارت بریتانیا در ار

تاسیس مرکز جهانی اسلام در شهر الغردقه مصر

اهمیت مذهب و نقش تاریخی علما

 

شورای امنیت : مسائل داخلی ایران ارتباطی به وظایف ا

کمدین مسلمان انگلیسی با سلاح «طنز» به جنگ اسلام هر

علما و شخصیت های اهل سنت هاشمی رفسنجانی را شخصیتی

خبر کوتاه: حمله اسرائیل به تاسیسات نظامی نزدیک فرو

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات