b_300_300_16777215_10_images_mosa_jorjanii.jpg

اساس نیوز: نویسنده و پژوهشگر فرهنگ و ادب ترکمن گفت: ترکمنها در روز عاشورا با برگزاري آئين هاي مخصوص، مراتب اخلاص خود را به امام حسين  رضی الله عنه و اهل بيت نشان مي دهند.

دکتر موسی جرجانی در گفت و گو با اساس نیوز در مورد ارادت و اخلاص ترکمنها در ایام ماه محرم و روز عاشورا گفت: ترکمنها در روزهاي عاشورا و تاسوعا روزه مي گيرند و اعتقاد دارند كه روزه گرفتن در اين روزها ثواب و اجر معنوی بسياری دارد و با این عمل خویش محبت و ارادت خود را به اهل بیت نشان می دهند.

وی با بیان اینکه، تركمن ها گرچه در ماه محرم و بخصوص روز عاشورا، همانند برادران شيعه عادت ندارند كه سينه زني كنند، امّا آنان در اين روز بخصوص علاوه بر روزه گرفتن، از رفتار و كردار ناشايست خودداري کرده و از كمك به مستمندان دريغ نمي كنند. 

مدیر مسئول نشریه اقتصاد گلستان، با اشاره به اینکه، تركمن ها عادت دارند در روز عاشورا نماز نافله بخوانند، افزود: آنها با خواندن آن نماز ثواب آن را به روح امام حسين هديه مي كنند و اميد دارند كه شفاعت ايشان نصيب حال آنان نيز بگردد.

نویسنده و پژوهشگر فرهنگ و ادب ترکمن با بیان اینکه، تركمن ها عادت دارند ظهر عاشورا صدقه و نذری بدهند، افزود: آنها با تدارك ديدن نهار ظهر از بزرگان و ريش سفيدان و بطور كلي از اهل محل دعوت مي كنند تا در مراسم نهار و دعاي روز عاشورا شركت نمايند و روحاني محل نیزدر خصوص واقعه كربلا سخنراني کرده و سپس مراسم دعا و نيايش بعمل مي آيد.

وی همچنین افزود: در روزهاي تاسوعا و عاشورا مردم تركمن صحرا از برگزاري مجالس شادي خودداري مي كنند و همه مؤمنان از واقعه كربلا ياد مي كنند.

دکتر موسی جرجانی در مورد خواندن نماز ظهر عاشورا گفت: حامد آخوند تنگلي مدرس حوزه علميه عرفان آباد، ترتيب خواندن نماز ظهر عاشورا را به شرخ زير ذكر مي كند:

نماز روز عاشورا چهار ركعت است.

ركعت اوّل سورة فاتحه و 11 بار سورة اخلاص

ركعت دوّم سه بار سورة كافرون و 11 بار سورة اخلاص

ركعت سوّم سورة تكاثر و 11 بار سورة اخلاص

ركعت چهارم سورة آيت الكرسي و 25 بار سورة اخلاص

  وی در مورد نامگذاری فرزندان با الگوبرداری از نامهای اهل بیت (ع) گفت: تركمن ها در نامگذاري اسامي، حضرت محمد (ص) – حضرت علي و اهل بيت (ع) بر روي فرزندان خود با اخلاص عمل مي كنند و بطور كلي در فرهنگ نامگذاري كودكان، اسامي اهل بيت از جايگاه خاصي برخوردار مي باشد.

این نویسنده ترکمن در ادامه سخنان خود با بیان اینکه، نامگذاری فرزندان در بین ترکمنها بسیار قابل توجه است، افزود: اين مساله اهميت ماه محرم و عاشوراي حسيني را در نزد تركمن ها در سالهاي گذشته را نشان مي دهد و تركمن ها به ماه محرم (عاشر آيي) يعني ماه عاشور و يا ماه عاشورا مي گويند.

  دکتر موسی جرجانی، با تاکید بر اینکه، عاشورا در فرهنگ نامگذاري كودكان بسیار حائز اهميت است، افزود: در سال های نه چندان دور، نام تمام كودكاني كه در ماه محرم و يا عاشورا بدنيا مي آمدند با كلمه عاشورا مزين مي شد و هرگاه نوزاد پسري در اين ماه متولد مي شد، نامهای: عاشورگلدي، عاشورمحمد، عاشوربردي، عاشور باي، عاشور و اگر نوزاد دختر بود نامهای: عاشور بي بي، عاشور سلطان، عاشور تاج و يا عاشورا  نامگذاري می کردند.

  وی در پایان سخنان خود، شهادت امام حسين، قبولی توبه حضرت آدم توسط خداوند، رسیدن حضرت ادريس به مقام والای بهشت، قرار گرفتن كشتي حضرت نوح بر روي كوه جودي، تولد حضرت ابراهيم، انتخاب حضرت ابراهيم به عنوان خلیل خداوند و نجات از آتش نمرود، قبولی توبه حضرت داوود توسط خداوند، وارد شدن حضرت عيسي به بهشت، نجات حضرت موسي از رود نیل و غرق فرعون، نجات یافت حضرت یونس از شکم ماهی، بازگرداندن ملک سلیمان را از وقايع مهم روز عاشورا از ديدگاه تركمن ها عنوان کرد.

خبرنگار: عظیم

مطالب مرتبط:

بیش از 25 مفتی پاکستان به پیروی از شورای اتحاد اهل

گزارش فارین پالیسی از پناه آوردن اویغورهای چینی به

همکاری روسیه و آمریکا در تدوین قطعنامه تحریم‌های ت

گروهک داعش عقب نشینی خود را اعلام کرد

احتمال تنش بر سر کرکوک بعد از رفراندوم استقلال کرد

تضاد افکار وهابیت با قرآن

شرط بندی سر وارث آینده بریتانیا

ابراز نگرانی سازمان ملل از وضعیت مسلمانان آراکانی

درخواست آمریکا از اروپا برای مجازات ایران

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات