b_0_0_0_10_images_nammaazzz.jpg

اساس نیوز : نماز از جمله مهم ترین عبادات یک مسلمان به حساب می آید .این فریضه به عنوان نماد مسلمانی ما تلقی می گردد. اما در برخی از مواقع مشاهده می کنیم که نسل جوان ما اطلاعات کامل و درستی از احکام نماز ندارند .

در این نوشتار تلاش شده است مهم ترین شرایط نماز از نگاه فقه حنفی بیان گردد:

مسئله 1: شرط‌های نماز نه (9)چیز است، اول: پاک بودن از حدث اصغر و اکبر یعنی از بی‌وضوئی و جنابت، دوم: پاک بودن بدن، سوم: پاک بودن لباس، چهارم: پاک بودن محل نماز، پنجم: پوشیدن عورت، ششم: رو آوردن به طرف قبله، هفتم: نیت کردن، هشتم: تکبیر تحریمه یعنی در اول نماز الله أکبر گفتن، نهم: شناخت وقت.

مسئله 2: اگر در وقت نماز خواندن یک چهارم از عورت نمازگزار برهنه بود نماز جائز نیست.

مسئله3 : عورت مرد از زیر ناف است تا زیر زانو، یعنی خود ناف عورت نیست، و هر دو زانو عورت است، و عورت زن همه بدن اوست مگر رو و هر دو دست آن تا مچ و هر دو پای آن تا کله.

مسئله 4 : دختر نابالغ اگر در وقت نماز خواندن سر آن برهنه شد نمازش جائز است.

مسئله 5 : اگر بر بدن یا لباس نجاستی چسبیده و چیزی که با آن نجاست را دور کند موجود نبود نماز با آن لباس از برهنه خواندن بهتر است.

مسئله 6 : اگر تمامی لباس نجس است و یا کم‌تر از یک چهارم آن پاک و بقیه نجس است در اداء نماز با آن لباس و برهنه خواندن مختار است، ولی نماز خواندن با آن لباس بهتر است، و اگر یک چهارم لباس پاک باشد نماز خواندن با آن لباس واجب است.

مسئله 7 : اگر کسی در موقع نماز خواندن لباس نداشت باید نماز را نشسته بخواند و رکوع و سجده را با اشاره اداء نماید، و اگر ایستاده خواند رکوع و سجده را با اشاره اداء کرد جائز است.

مسئله 8 : اگر در مسافرت به اندازه‌ای آب داشت که یا باید وضو بگیرد و یا نجاست را دور نماید در این صورت به مقدار آبی که دارد نجاست را بشوید و برای نماز تیمم بگیرد.

مسئله 9 : اگر شخص نماز ظهر را اداء کرد ولی بعدا معلوم شد که وقت ظهر تمام شده و این وقت عصر بوده است، نماز ظهر را قضائی نیاورد و همین ظهر آن کامل و جائز است.

مسئله 10 : اگر کسی نماز خواند و بعد معلوم شد که هنوز وقت آن نماز داخل نشده آن نماز جائز نیست باید دو مرتبه بخواند.

مسئله 11 : به زبان نیت کردن لازم نیست بلکه به قلب همین قدر اراده کردن که می‌خواهم فلان نماز را بخوانم کافی است، و اگر به زبان نیت کرد اینقدر گفتن که: نیت کردم اداء نمایم چهار رکعت فرض ظهر یا عصر یا خفتن کافی است. مسئله 12 : اگر در قلب نیت ظهر را داشت و بر زبان نماز عصر (مثلا) جاری شد اشکالی ندارد و نماز صحیح است. مسئله 13 : اگر به فراموشی بجای چهار شش و بجای دو سه گفت جائز است.

مسئله 14 : اگر از کسی چند نماز قضاء شد و اراده نمود که قضائی بجا آورد باید وقت را در نیت تعیین نموده اینجور نیت کند که: مثلا: نیت کردم اداء نمایم دو رکعت فرض اولین بامداد، یا چهار رکعت فرض اولین ظهر، و اگر مطلق فرض را نیت کرد جائز نیست.

مسئله 15: اگر از کسی نماز چند روزی پی در پی فوت شده می‌خواهد قضاء آورد باید وقت خواندن این چنین نیت کند: نیت کردم قضا آورم دو رکعت فرض بامداد روز شنبه، یا یکشنبه را (مثلا)، واگر نماز چند ماه یا چند سالی فوت شده همین قدر گفتن: دو رکعت فرض اولین بامداد، یا چهار رکعت فرض اولین ظهر یا عصر کافی است.

مسئله 16 : در نمازهای سنت و نفل همین نیت کافی است که بگوید: دو رکعت نماز برای خدا الله أکبر، البته در نماز تراویح بهتر است که بگوید: دو رکعت نماز سنت تراویح. بیان رو آوردن به قبله

مسئله 17 : اگر کسی قصد نماز خواندن داشت و جهت قبله برایش معلوم نبود و کسی در آنجا نبود که از آن سوال نماید، باید فکر نماید و به هرطرف قلبش گواهی داد رو آورده و نماز را ادا کند، و اگر بدون فکر نماز خواند نمازش جائز نیست، اگرچه به سوی قبله نماز خوانده باشد، و همچنین اگر کسی بود و شرم کرده از آن نپرسید و نماز خواند نمازش جائز نیست.

مسئله 18 : اگر کسی نبود که سوال نماید از قبله و بعد از فکر نماز خواند سپس معلوم شد که آن طرف جهت قبله نبوده نمازش جائز است.

مسئله 19 : اگر در بین نماز به نماز خواننده معلوم شد که جهت قبله آن طرف دیگر است در بین نماز دور زده رو به طرف قبله ای که برایش معلوم شده آورد، و اگر نچرخید نمازش جائز نیست. مسئله 20 : اگر کسی داخل کعبه نماز بخواند نمازش جائز است هر نمازی باشد و به هر طرف بخواهد رو آورد. منبع کتب معتبر اهل سنت – فقه حنفی- مختصرالوقایه- شرح الوقایه- هدایه- ردالمختار-

مطالب مرتبط:

پاکستان در انتظار دور جدید صلح و توسعه در افغانستا

وقایع روهینگیا: پیامدهای ژئو اقتصادی و ژئوپلتیکی

تغییر عقیده فیلسوف کانادایی درباره قانون منع حجاب

ب

دولت عراق رفراندوم کردستان را به رسمیت نمی شناسد

دیدار نخست وزیر ترکیه با رئیس جمهور ایران در آنکار

ا

دعوت از مسلمانان برای تحصن در مسجدالاقصی

هشدار پلیس ترکیه برای حملات تروریستی

حجاب اسلامی در مدارس قرقيزستان ممنوع شد

رویارویی قرقیزستان با افراط گرایی دینی

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات