b_300_300_16777215_10_images_878748.jpgاساس نیوز: اگر شخصی اراده ی کاری کرده و نداند که عاقبت کار او خیر است یا شر، مانند مسافرت، ازدواج، تجارت و غیره، بهتر است از پروردگار خود طلب خیر کند.

حضرت جابر رضی الله عنه می گوید: پیامبر اکرم صلی الله علیه و سلم همانگونه که سوره های قرآن را می آموخت استخاره را نیز به ما یاد می داد و می فرمود: ابتدا دو رکعت نماز بخوانید، در رکعت اول سوره ی کافرون و در رکعت دوم سوره ی اخلاص و بعضی نیز گفته اند که در رکعت اول آیه ی «وَ رَبُّکَ یَخلُقُ مَا یَشَاءُ وَ یَختَارُ» تا «یُعلنُونَ» و در رکعت دوم «وَ مَا کَانَ لِمُؤمِنٍ وَ لاَ مُؤمِنَهٍ» تا «مُبِیناً» را بخواند. و بعضی نیز دو نظریه را جمع نموده اند، سپس این دعا را بخوانید: «أللَّهُمَّ إنِّی أستَخِیرُ بِکَ بِعِلمِکَ وَ أستَقدِرکَ بِقُدرَتِکَ وَ أسئَلُکَ مِن فَضلِکَ العَظِیمِ فَإنَّکَ تَقدِرُ وَ لا أقدِرُ و تَعلَمُ و لا أعلَمُ و أنتَ عَلاَّمُ الغُیُوبِ أللّهمّ أن کُنتَ تَعلَمُ أنَّ هذا الأمر خَیرُلِّی فِی دِینِی و مَعَاشِی و عاقِبَهِ أمرِی و عاجِلِه و آجِلِه فَاقدِرهُ لِی وَ یَسِّرهُ لِی ثُمَّ بارِک لِی فیهِ و إن کُنتَ تَعلَمُ أنَّ هذا الأمرَ شَرَّلِّی فِی دِینِی و مَعاشِی و عاقبهِ أمرِی و  عاجِلِه و آجِلِه فَاصرِفهُ عَنِّی وَ اصرِفنِی عَنهُ وَاقدُرلِی الخَیرَ حَیثُ کانَ ثُمَّ رَضِیَ بِی». در این هنگام حاجت خود را بگویید.


اگر خواندن عبارات عربی دعا امکان پذیر نباشد، می توانید معنای آن را با اخلاص کامل بگویید خلاصه ی معنای آن این چنین است: پروردگارا از تو، به وسیله ی علمت طلب خیر می کنم و به وسیله ی قدرتت توانایی می خواهم و از فضل بزرگ تو امیدوارم زیرا تو بر همه چیز قادر هستی و من عاجز، تو بر همه چیز عالم هستی و من جاهل، تو بر همه ی امور آگاهی. خداوندا اگر این کار برای دین و زندگی من خوشایند و نیکو باشد برایم مقدر بفرما و اگر این کار برای دین و زندگی ناخوشایند و ناپسند باشد آن را از من دور بگردان و برای من خیر را مقدر بفرما و به آن مرا خشنود بنما.


اگر بعد از دعا قصدش به انجام آن کار زیاد شود علامت خیر بودن آن است، و اگر قصدش به ترک آن کار زیاد شود علامت بد بودن آن است. اگر چیزی به دل انسان خطور نکرد باز نماز و دعا خوانده تا هفت بار آن را تکرار نماید. چون رسول اکرم صلی الله علیه و سلم پس از نماز و دعا به انس فرموده اند: «یا أنَسُ إذا هَمَمتَ بِأمرٍ فَاستَخِر رَبَّکَ فیهِ سبعَ مَرّاتٍ ثُمَّ انظُر إلَی الَّذِی یَسبِقُ قَلبَکَ فَإنَّ الخَیرَ فیهِ» یعنی: ای انس اگر قصد کاری داری هفت بار استخاره کن بعداً به آن کار بنگر اگر دلت بر آن شوق ورزید آن را اختیار کن که صلاح تو در آن کار است.
در حِلیِه چنین آمده است: مستحب است افتتاح و ختم دعا با حمد و صلوات همراه باشد. إستخاره کردن در مواردی مثل حج و جهاد و جمیع بابهایی که در آن خیر است باید وقت تعیین شود نه نفس آن کار.

مطالب مرتبط:

تعطیلی شبکه های تلویزیونی وهابی در جامو و کشمیر

از حکومت مستقل فلسطینی با پایتختی قدس شرقی حمایت م

هجوم داعش به شبه نظامیان کرد در شرق نینوا

ا

شهر "سرت" لیبی به صورت کامل از دست داعش آزاد شد

انتفاضه، صنعت گردشگری صهیونیست ها را فلج کرد

قطع روابط با آمریکا در پارلمان آذربایجان مطرح شد

مولوی رئیسی:راهکار مقابله با فتنه های موجود تقویت

اردوغان از کودتا درس نگرفت/ اعدام امکان‌پذیر نیست

طرح تحریم ایران، روسیه و کره شمالی به تصویب رسید

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز