b_0_0_0_10_images_photo_2019-05-05_16-14-30.jpg

اساس نیوز : شفاعت کبری مقامی است که الله تعالی آنرا فقط مختص پیامبر صلی الله علیه وسلم قرار داده است .در سنت وارد شده است که پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند:
(من قال حین یسمع النداء : اللهم رب هذه الدعوة التامة و الصلاة القائمة آت محمدا الوسیله و الفضیلة و ابعثه مقاما محمودا الذی وعدته حلت له شفاعتی یوم القیامة) «هر کس پس از شنیدن اذان بگوید – اللهم رب هذه الدعوة التامة و الصلاة القائمة، آت محمداً الوسیلة و الفضیلة و ابعثه مقاماً محموداً الذی وعدته یعنی : خداوندا! ای پروردگار این دعوت کامل و نماز برپا شده، وسیله و فضیلت را به محمد عطا فرما و در روز قیامت او را به مقام محمود و ستوده‌ای که به او وعده داده‌‌ای مبعوث فرما شفاعت من در روز قیامت شامل حال او می‌گردد».بخاری چنانکه الله تعالی نیز به پیامبر خویش می فرماید: «عَسَی أَنْ یَبْعَثَکَ رَبُّکَ مَقَامًا مَحْمُودًا» اسراء 79 «امید است که خداوند تو را به مقام محمود برساند».


از پیامبر ما صلی الله علیه وسلم هشت نوع شفاعت ثابت است که عبارتند از:

1. شفاعت عظمی است و آن شفاعت او صلی الله علیه وسلم در حق اهل موقف است تا خداوند بین آنها داوری و قضاوت نماید و آن مقام محمود است و این شفاعت از میان پیامبران صلوات الله علیهم اجمعین تنها به پیامبر ما صلی الله علیه وسلم اختصاص دارد.

2. شفاعت رسول الله صلی الله علیه وسلم در حق گروهی که حسنات و بدیهایشان با هم برابر است پس برایشان شفات می کند که داخل بهشت شوند.

3. شفاعت پیامبر صلی الله علیه وسلم در حق کسانی که مستحق آتش هستند و داخل آن نمی شوند.

4. شفاعت پیامبر صلی الله علیه وسلم برای اهل بهشت تا درجاتشان در بهشت بالاتر رود.

5. شفاعت پیامبر صلی الله علیه وسلم در مورد کسانی که بدون حساب و کتاب داخل بهشت شوند.

6. شفاعت پیامبر صلی الله علیه وسلم در حق تخفیف عذاب برای کسانی که مستحق آن هستند مانند شفاعت پیامبر صلی الله علیه وسلم در حق عمویش ابوطالب.

7. شفاعت پیامبر صلی الله علیه وسلم در حق اهل بهشت که به ایشان اجازه داده شود داخل آن شوند.

8. شفاعت او صلی الله علیه وسلم در حق اهل کبائر کسانی که مرتکب گناهان کبیره شده اند و توبه ننموده اند.(مترجم)از امتش از کسانی که داخل جهنم شده اند، تا از آن خارج گردند.

که در این میان قسمت اول همان شفاعت کبری است ولی سایر قسمتهای فوق در حوزه ی شفاعت صغری قرار می گیرند.
اما شفاعت صغری علاوه بر شخص پیامبر صلی الله علیه وسلم ، افراد دیگری نیز به اذن الله تعالی خواهند کرد از جمله:

ملائکه، پیامبران، صالحین، صدیقین، شهداء و کودکان برای والدینشان و هرکسی که الله تعالی به او اجازه ی شفاعت دهد.
در صحیح مسلم از حدیث عطاءبن یسار از ابوسعید خدری از رسول خدا صلی الله علیه وسلم روایت شده است که فرمودند:
«وقتی مؤمنان از آتش رها شده و می‌بینند که نجات یافته‌اند، با اصرار فراوان در مورد برادرانشان که به جهنم رفته‌اند با خدا به مناقشه می‌پردازند و می‌گویند: خداوندا! این برادران با ما نماز گزارده و روزه می‌گرفته‌اند و حج کرده و با ما جهاد می‌نموده‌اند. گفته می‌شود: بروید و هر کسی که در قلبش به اندازه یک دینار ایمان وجود دارد را از جهنم خارج سازید. سپس می‌گوید: به اندازه نصف دینار سپس می‌گوید: حتی اگر ذره‌ای نیز ایمان در دلش وجود داشت، آنها را خارج سازید».

ابوسعید خدری می‌گوید: اگر خواستید این آیه را تلاوت کنید:
« إِنَّ اللَّهَ لَا یَظْلِمُ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ وَإِنْ تَکُ حَسَنَةً یُضَاعِفْهَا وَیُؤْتِ مِنْ لَدُنْهُ أَجْرًا عَظِیمًا » النساء 40
«خداوند به کسی ذره‌ای ظلم روا نمی‌دارد و اگر کار نیکی سر زند آن را چندین برابر می‌گرداند و از سوی خود پاداش بزرگی عطا می‌کند».
بعد از این خداوند ندا می‌دهد:
«فرشتگان شفاعت کرده‌اند، پیامبران نیز شفاعت کرده‌اند، مؤمنان نیز شفاعت کرده‌اند. حال فقط ارحم الراحمین مانده است که شفاعت نماید، گروهی از اهل جهنم را در قبضه می‌گیرد و آنها را علیرغم اینکه هیچ عمل صالحی در پرونده ندارند، از جهنم بیرون می‌آورد و چون مثل زغال سوخته شده‌اند، آنها را در رودخانه‌ای به نام رودخانه زندگی در دهانه بهشت انداخته و همچون رویش دانه در مسیر سیلاب دیگر بار می‌رویند و مروارید‌وار از آن بیرون آمده در حالی که بر گردنشان مُهری زده شده که بهشتیان آن را شناخته و می‌گویند: اینان آزادشدگان خدایند که آنها را بدون هیچ عمل نیک و ثوابی به بهشت وارد نموده است.

خداوند به آنها می‌گوید: به بهشت داخل ‌شوید و هر آنچه مشاهده کردید، مال خود شماست. می‌گویند: خداوندا! نعمت و عطایی را که به ما بخشیده‌ای به هیچ یک از مخلوقات نداده‌ای. خداوند می گوید: من بهتر از این نیز برایتان نگه ‌داشته‌ام. می‌گویند: خداوندا! چه چیزی بهتر از این وجود دارد؟ خداوند می‌فرماید: «رضایت و خشنودی من. من هرگز بعد از این، بر شما خشم نخواهم گرفت»

نویسنده
حاج میرزا تاجیک

مطالب مرتبط:

مسلمانان کانادا طولانی ‌ترین ساعات روزه‌ داری را ت

ترامپ تهدید به مرگ شد

داعش عربستان را تهدید به حمله کرد

رای مثبت پارلمان اسرائیل به قانون منع تقسیم قدس

هتل دارالتوحید مکه ، مصادره شد

آغاز «سمپوزیم بین‌المللی امام ابوحنیفه» در کابل

 

همپیمان داعش برای آزادی گروگان آلمانی تقاضای 10 می

سخنان تامل برانگیز مولانا طارق جمیل درباره جامعه ا

نماینده اسلام ستیز هلندی به انتشار عکس جعلی علیه م

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات