b_300_300_16777215_10_images_3256565656.jpg

اساس نیوز : عذاب قبر از جمله مصایبی است که هر انسان مسلمان از آن هراس دارد.سوال این است که ارتکاب چه  اعمالی باعث عذاب قبر برای انسان می گردد.

در اساس نیوز همراه ما باشید :

1ـ عذاب كسي كه قرآن را حفظ كرده و بعد آن را مردود دانسته و قبول نمی‌كند، و خوابيدن از نمازهاى فرض پنجگانه:

قبلاً آنرا در حديث سمره بن جندب با ترجمه آن ذكر كرديم كه در حديث آمده بود: ما بر مردى وارد شديم كه خوابيده بود و ديگرى با تخته سنگى بالاى سر او ايستاده است، و آن تخته سنگ را بطرف سر آن مردى كه خوابيده پرتاب می‌كند و سرش را می‌شكند، و سنگ غلطيده به كنارى می‌افتد و مرد دومی‌ بطرف تخته سنگ رفته و آنرا گرفته برمی‌گردد و وقتى برگشت سر مرد اولى از زخم و شكستگى خوب شده است، و همچنين اين كار را انجام می‌دهد، سپس در آخر حديث فرشتگان اين را به رسول اللهﷺ گفتند كه: او شخصى است كه قرآن را گرفته و حفظ كرده سپس آنرا قبول نمی‌كند، و هنگام نمازهاى فرض و پنجگانه می‌خوابد ـ و در روايتى است كه: اين عمل تا روز قيامت با او انجام می‌شود.

2 ـ عذاب دروغگو: در حديث سمره بن جندب رضی الله عنه آمده كه رسول اللهﷺ فرمود: رفتيم تا اينكه به مردى رسيديم كه به پشت خوابيده و ديگرى بالاى سرش ايستاده و قلاب آهنى در دست داشت، و با آن قلاب طرفى از صورت، و بينی، و چشم آن مرد را بطرف زمين می‌كشد، سپس بطرف دوم او رفته و همين كار ار انجام می‌دهد، و هنوز از طرف دوم او تمام نشده كه طرف اول او خوب می‌شود، و همين كار را تكرار می‌كند، و در آخر حديث آمد كه: اين شخص دروغگو است كه وقتى از خانه‌ اش بيرون می‌رود دروغ می‌گويد و آن دروغ به آفاق دنيا می‌رسد، ـ و در روايتى است ـ كه اين عمل تا روز قيامت با او انجام می‌شود.

3 ـ عذاب مردان و زنان زناكار و بی عفت: در حديث سابق آمده كه رسول اللهﷺ فرمودند: رفتيم تا اينكه به چيزى مانند تنور و كورهء آتشى رسيديم، و از آن صداى غوغائى می‌آمد، و وقتى در آن نگاه كرديم زنان و مردان لخت و برهنه را ديديم كه از پايين آنها آتش زبانه می‌كشد، و وقتى آتش به آنها رسيد نعره و فرياد می‌كشند، و در آخر حديث آمده كه: اينها مردان و زنان زِناكار و بی عفت هستند.

4 ـ عذاب ربا خوارى و سود حرام: همچنين در حديث سابق ذكر شد كه رسول اللهﷺ فرمودند: رفتيم تا اينكه به رود خانه‌ ای رسيديم، راوى حديث می‌گويد: فكر كنم فرمود: رنگ آن همانند خون سرخ بود، و در آن رودخانه شناگرى بود كه شنا می‌كرد، و بر ساحل آن رود مرد ديگرى بود كه سنگلاخهاى زيادى نزد خود جمع كرده و آن شناگر شنا كرده سپس بطرف ساحل آمده، و آن مرد دومی‌ سنگى در دهان او پرتاب می‌كند، سپس برگشته و شنا می‌كند، و اين عمل را تكرار می‌كند، و در آخر حديث آمد كه اين شخصى است كه ربا و سود حرام می‌خورد.

5 ـ عذاب كسي كه ادرار و پيشاب خود را تميز و پاک نمی‌كند.

رسول اللهﷺ می‌فرمايد: «عامة عذاب القبر من البول». [النسائی و صحيح الجامع 1893].

بيشتر عذاب قبر از ادرار و شاش انسان است، يعنى: كسي كه ادرار و شاش خود را تميز نمی‌كند.

6 ـ زياد شدن عذاب كافر در قبرش با گريه كردن خانواده و خويشاوندان براى او. رسول اللهﷺ می‌فرمايد: «إنَّ الله يزيد الكافر عذاباً ببعض بكاء أهله عليه». [متفق عليه]. وقتى اهل و خويشان كافر براى او گريه می‌كنند اللّٰهﷻ عذاب كافر را می‌افزايد.

7 ـ مرده در قبر بسبب گريه و زارى و شيون صداى بلند عذاب داده می‌شود.

رسول اللهﷺ فرمودند: «الميت يعذَب في قبره بما نيح عليه». [مسند الفردوس، صحيح الجامع 1218].

مرده بسبب گريه و زارى و شيون بلند در قبرش عذاب داده می‌شود. [ولى اگر شخص مرده در زندگى خود وصيت كرد كه براى او گريه و زارى نكنند، عذاب نخواهد ديد، ـ والله أعلم ـ مراجعه شود به كتاب (أحكام الجنائز) نوشتهء الشيخ الألباني ص 28 ـ 29].

8 ـ مرده در قبر بسبب بعضى از كلماتى كه خانواده‌اش در باره ی او می‌گويند عذاب داده می‌شود.

رسول اللهﷺ می‌فرمايد: «ما من ميت يموت فيقوم باكيهم فيقول: واجبلاه، و اسنداه، أو نحو هذا إلاَّ وكّلَ به ملكان يلهزانه: أهكذا كنتَ». [الترمذي، صحيح الجامع 5664، صحيح الترغيب والترهيب].

هيچ مرده‌ای فوت نمی‌كند و خانواده و كسانى كه برايش گريه می‌كنند و می‌گويند: واى بر اين كوه بزرگ كه از بين ما رفت، واى بر اين مردى كه همانند ندارد، مگر اينكه اللّٰهﷻ دو فرشته بر او موكل و مسلط می‌كند و او را تكان و حركت می‌دهند و اذيت می‌كنند و می‌گويند: آيا تو چنين بودى؟

9 ـ عذاب كسی كه سخن‌ چينى می‌ كند.

از عبدالله بن عباسب رضی الله عنهما روايت است كه رسول اللهﷺ از كنار دو قبر گذشتند و فرمودند: «إنَّهما يعذبان، و ما يعذبان في كبير، بلى إنَّه كبير، أما أحدهما فكان يمشي بالنميمة، وأما الآخر فكان لا يستتر من بوله». [متفق عليه].

صاحب اين دو قبر عذاب می‌بينند، ولى سبب عذاب شان چيز بزرگى نيست، بلى بزرگ است، اما يكى از آنها سخن چينى می‌كرد، و ديگرى خود را از ادرار و پيشاب تميز نمی کرد.🌴

مطالب مرتبط:

حضور شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در نخستین همايش

دورویی آمریکا:سلاح های شیمیایی به ارتش عربستان داد

دعوت از سوریه به نشست اتحادیه عرب در ریاض

داعشی ها در سِرت لیبی به آخر خط رسیدند

تیراندازی در فرودگاه آتاترک استانبول

 

آمریکا: مذاکرات بین قطر و کشورهای عربی خواسته ما ا

آمار بسیار پایین طلاق مسلمانان هندی نسبت به هندوها

موافقت ریاض با احیای مسیر دریایی حجاج هند به مکه

خلیفه داعش آواره بیابان شد

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات