b_0_0_0_10_images_ghtrrt.jpg


Asasnews : وهابیان برای توجیه تکفیر مسلمانان به قضیه ی شرک مشرکان و همینطور جاهلیت میپردازند. بدین طریق که بین مسلمانان حقیقی و مشرکان تشابهاتی یافته و موحدان را متهم به شرک میکنند. برای اینکه این کید آنان آشکار شود ابتدا بر آن هستیم تا به آیاتی را که در آنها، سبب شرک مشرکان  بیان شده است بپردازیم. وقتی تمامی این قبیل آیات را کنار هم بگذاریم متوجه خواهیم شد که این مدعیان انگار به بعض کتاب ایمان می آورند و به بعض دیگر نعوذ بالله کفر میورزند. چراکه بارها دیده شده است وقتی آیه ای خلاف پندار آنان بیان میشود، برآشفته میشوند.
 


در تمامی آياتی كه در باره ي مشركان آمده است، اين نكته به چشم می خورد كه آنان شئ معبود، كه غير الله (جل جلاله) است را، اله و رب می دانستند و در الوهيت الله (جل جلاله) و ربوبیت وی تعالی آنان را شريك می دانستند.
 
به این نکته توجه داشته باشیم چراکه وهابیان مدعی هستند که آنان شرک ربوبیت قائل نبوده اند و فقط شرک در عبادت دارند. مثلاً مسيحيان معتقد بودند كه عيسي يكي از سه اله می باشد. «لَقَدْ كَفَرَ الَّذِينَ قَالُوا إِنَّ اللَّهَ ثَالِثُ ثَلَاثَةٍ و مَا مِنْ إِلَهٍ إِلَّا إِلَهٌ و احِدٌ» (73). سوره مائده .
البته كافر شدند آن كسانى كه گفتند: الله (جل جلاله) يكى از سه تاست، كه هر سه معبودند - عيسى (ع) و روح القدس و الله (جل جلاله) و اين سه را «اقانيم ثلاثه» مى‏خوانند يعنى: اصول سه‏گانه عالم وجود- و حال آنكه نيست هيچ الهی مگر اله واحد.
 
 و در جايي دیگر نیز آمده است كه مسيحيان اعتقاد دارند كه عيسي (ع) همان الله است: «لَقَدْ كَفَرَ الَّذِينَ قَالُوا إِنَّ اللَّهَ هُوَ الْمَسِيحُ ابْنُ مَرْيَمَ و قَالَ الْمَسِيحُ يَا بَنِي إِسْرَائِيلَ اعْبُدُوا اللَّهَ رَبِّي و رَبَّكُمْ إِنَّهُ مَنْ يُشْرِكْ بِاللَّهِ فَقَدْ حَرَّمَ اللَّهُ عَلَيْهِ الْجَنَّةَ و مَأْوَاهُ النَّارُ و مَا لِلظَّالِمِينَ مِنْ أَنْصَارٍ» (72). سوره مائده.
آنها كه گفتند: «خداوند همان مسيح بن مريم است»، به يقين كافر شدند، - با اينكه خود- مسيح گفت: اى بنى اسرائيل! الله يگانه را، كه پروردگار من و شماست، پرستش كنيد! زيرا هر كس شريكى براى الله (جل جلاله) قرار دهد، الله (جل جلاله) بهشت را بر او حرام كرده است و جايگاه او دوزخ است و ستمكاران، يار و ياورى ندارند.
 
و باز در قرآن در بيان اينكه مسيحيان عيسي (ع) را اله می دانستندآمده است: «وَإِذْ قَالَ اللَّهُ يَا عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ أَأَنْتَ قُلْتَ لِلنَّاسِ اتَّخِذُونِي و أُمِّيَ إِلَهَيْنِ مِنْ دُونِ اللَّهِ قَالَ سُبْحَانَكَ مَا يَكُونُ لِي أَنْ أَقُولَ مَا لَيْسَ لِي بِحَقٍّ إِنْ كُنْتُ قُلْتُهُ فَقَدْ عَلِمْتَهُ تَعْلَمُ مَا فِي نَفْسِي و لَا أَعْلَمُ مَا فِي نَفْسِكَ إِنَّكَ أَنْتَ عَلَّامُ الْغُيُوبِ» (116).سوره مائده.
و آنگاه كه الله (جل جلاله) به عيسى بن مريم مى‏گويد: «آيا تو به مردم گفتى كه من و مادرم را بعنوان دو معبود غير از الله (جل جلاله) انتخاب كنيد؟!»، او مى‏گويد: «منزهى تو! من حقّ ندارم آنچه را كه شايسته من نيست، بگويم! اگر چنين سخنى را گفته باشم، تو مى‏دانى! تو از آنچه در روح و جان من است، آگاهى و من از آنچه در ذات– پاك - توست، آگاه نيستم! به يقين تو از تمام اسرار و پنهاني ها با خبرى.
 
و در مورد ديگر مشركان آمده است: «أَجَعَلَ الْآلِهَةَ إِلَهًا وَاحِدًا إِنَّ هَذَا لَشَيْءٌ عُجَابٌ» (5).سوره ص.
الله (جل جلاله) از زبان مشركان روايت می كند كه می گويند‏- آيا - محمّد [همه‏]- آلهه را يك اله قرار داده است؟ بى گمان اين چيزى شگفت است.
 
يعني مشركان از اينكه حضرت رسول الله (ص) می گويد كه الهي نيست جز الله (جل جلاله) در شگفت هستند و در قيامت نیز معبودان باطل همراه عابدان آنها به دوزخ انداخته خواهند شد.
 
«إِنَّكُمْ و مَا تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ حَصَبُ جَهَنَّمَ أَنْتُمْ لَهَا وارِدُونَ (98) لَوْ كَانَ هَؤُلَاءِ آلِهَةً مَا و رَدُوهَا و كُلٌّ فِيهَا خَالِدُونَ» (99). سوره الانبیاء.
به يقين شما و آنچه به جاى الله (جل جلاله) مى‏پرستيد، آتش افروز جهنّم [خواهيد بود]. شما بر آن وارد خواهيد شد. اگر اينها خدايانى بودند، هرگز وارد آن نمى‏شدند! در حالى كه همگى در آن جاودانه خواهند بود.
 
پس با توجه به آيات می بينيم كه شرك يعنی شريك الله (جل جلاله) دانستن در الوهيت و ربوبيت وی تعالی نه ادعای وهابیت که آنان شرک در ربوبیت نداشته اند.

مطالب مرتبط:

بستری شدن دست کم 70 هزار زاِِیر ترک در بیمارستان ه

یک فعال حقوق زنان در مصر به دو سال زندان محکوم شد

مظنون طراحی حمله تروریستی درآلمان دستگیرشد

پخش پویانمایی اسلامی از تلویزیون فرانسه

تجمع کودکان یمنی در نکوهش سازمان ملل

ایسلند جام جهانی فوتبال 2018 روسیه را تحریم کرد

خواننده ترکمن بدلیل اجرای ترانه های مذهبی به 7 سال

حمله داعش به پایگاه نظامی در نزدیکی مرز ایران

محاصره مسلمانان روهینگیا و ممنوعیت رساندن غذا و دا

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات