b_0_0_0_10_images_59899841941894191691684.jpg

اساس نیوز عباآخوند محمدنژاد: شخص قسم یاد کننده مکلف باشد، یعنی عاقل وبالغ باشد، لذا سوگند طفل ودیوانه وبیهوش اعتبار ندارد، اما کسی که به شوخی سوگند یاد کند معتبر است چون خودش سبب آن شده است. از سوگند یاد کردن به غیر الله تعالی نهی شده است، از عبدالله بن عمر (رض) روایت شده که رسول الله(ص) عمر بن خطاب (رض) را که در راهی با جمعیتی سواره می رفتند دید که به پدرش سوگند یاد می کند، آن حضرت (ص) فرمود: «الا ان الله ینهاکم ان تحلفوا بابائکم من کان حالفا فلیحلف بالله اولیصمت » (1). «آگاه باشید که خداوند شما را از سوگند خوردن به پدرانتان نهی کرده است، هر کس می خواهد سوگند یاد کند باید به خدا سوگند یاد کند ویا ساکت باشد».

 

نسائی وابوداود وابوهریره (رض)  به این صورت روایت کرده اند: «لاتحلفوا بابائکم ولا بامهاتکم ولا بالانداد، ولاتحلفوا الا بالله». «به پدران ومادرانتان و همتایان خود سوگند یاد نکنید، وسوگند یاد نکنید مگر به خدا». زیرا در سوگند یاد کردن تعظیم چیزی است که بدان سوگند یاد می شود، و این تعظیم برای دیگری جز برای خداوند جل جلاله شایسته نیست. پس برای ما مباح نیست که جز به خداوند سوگند یاد کنیم، و اما سوگندهای خداوند به غیر خودش که در قران آمده است مانند: ضحی، والنجم، واللیل، و القلم و ... مختص پروردگار است، او اختیار دارد تا هر یک از مخلوقات خود را که می خواهد بزرگ بدارد. (اما برای ما جایز نیست که به غیر از ذات الهی به مظهر ویا چیزی دیگر سوگند بخوریم) و سوگند خدای تعالی به عمر پیامبر (ص) در این آیه قرآن کریم: « لعمرک انهم لفی سکرتهم یعمهون » (2). «به جانت سوگند که آنان در مستی خود سرگردان می باشند» دلالت برجایگاه بلند رسول الله (ص) در نزد پروردگارش جل جلاله دارد؛ قاضی ابوبکر بن عربی (رح) می گویدکه همه مفسران می گویند: منظور از سوگند یاد کردن خداوند به عمر پیامبر اکرم(ص) همان عظمت واحترام او است.

 

همچنین قاضی عیاض (رح) می گوید: «اهل تفسیر بر این اجماع دارند که این قسم از سوی خداوند به مدت زندگی محمد(ص) است، واصل آن به ضم عین، به معنای عمر است، لیکن از جهت کثرت استعمال به فتح خوانده شده است، و معنایش: وبقایت یا محمد(ص) وگفته شده: وزندگی ات. واین نهایت تعظیم واعزاز وتکریم می باشد» (3).

 

ابن کثیر (رح) در تفسیر این آیه می گوید: «خداوند متعال به حیات پیامبرش محمد(ص) سوگند یاد کرده است، در این عظمت وجایگاه رفیع ومقام ارزشمند رسول الله(ص) نهفته است، ابن عباس(رض) می گوید: خداوند نفسی را مکرم تر وگرامی تر از حضرت محمد(ص) خلق نکرده وپدید نیاورده است، ومن نشنیدم خداوند به زندگی مظهری دیگرغیر از او سوگند یاد کرده باشد».

 

ابن حجر (رح) می گوید: «و اما درباره آنچه در قرآن کریم از سوگند به چیزی از مخلوقات یاد شده است شعبی (رح) گفته است: آفریدگار به هرچیزی ازآفریدگانش که بخواهد سوگند یاد می کند، اما مخلوقات بغیر از پروردگار نباید به چیزی دیگر سوگند یاد بکنند، هر آیینه کسی که به خداوند قسم یاد می کند ودر آن حانث شود در نزد من بهتر از آن است که به غیر خدا سوگند یاد نماید و وفا کند. ومانند این مطلب از ابن عباس وابن مسعود وابن عمر (رض) آمده وعلماء بر این اجماع دارند که هرگاه بر کسی سوگندی برای حق دیگری بر او واجب شد، وی جز به خدا سوگند یاد نکند، پس اگر برای وی به غیر خدا سوگند یاد کرد وگفت: نیت من پروردگار سوگند دهنده بوده است، این سوگند نیست» (4).

 

شیخ علاءالدین عابدین (رح) می گوید: «سوگند یاد کردن به غیر خداوند حرام است، مانند این گفته ات: به عمرت وزندگی تو ومانند اینها، در صورتی که شخص به وفای به این سوگندش معتقد باشد بگونه ای که اگر حانث شود گناهکار می شود، بلکه غیر یکی از علمای ما که گفته اند: بر کسی که می گوید: به زندگی من و به زندگی تو، وزندگی سرت، ترس این هست که با این نوع سوگند کافر شود، یعنی اگر معتقد به واجب بودن وفای بدان باشد کافر می شود وبر او واجب است که خود را حانث نماید» (5).

 

سوگندهای پیامبر اکرم(ص) در نهایت بلاغت وادب بود، آن حضرت (ص) در خلال آنها تعظیم پروردگار ونیازمندی وعبودیت خود را به خداوند آشکار می نمود. از جابر بن سمره (رض) روایت شده که نبی (ص) فرمودند: «اذا هلک قیصر فلا قیصر بعده، واذا هلک کسری فلا کسری بعده، والذی نفسی بیده لتنفقن کنوزهما فی سبیل الله». «آنگاه که قیصر هلاک گردد بعد از او قیصری نیست، وچون کسری هلاک گردد بعد از او کسرایی نیست، سوگند به کسی که نفس من در دست اوست، گنجهای آنان در راه خدا انفاق خواهد شد».

 

گردآورنده: عبا آخوند محمدنژاد

 

یادداشت ها:

1-صحیح بخاری در سوگند،6646.

2-حجر، آیه 72.

3-تفسیر قرطبی، 10/39.

4-فتح الباری، 11/535.

5-هدیه علانیه، ص154.

مطالب مرتبط:

متهم حمله به استکهلم در استخدام داعش بود

سلاح وحشتناک روسیه برای نابینا کردن عناصر داعش

همکاری فیسبوک و گوگل به انتشار ویدئوهای ضد اسلامی

داعش ماهیانه چقدر درآمد دارد؟

اردوغان: در ایران دانشگاه دی-8 تاسیس خواهیم کرد

وضعیت بد معیشتی معلمان در ترکیه

ا

علی آخوند آرخی : اعتیاد دام دولت های استعماری برای

داعش مراسم عروسی گرفت

نظر جالب بان‌کی‌مون دربارۀ آیندۀ اسد

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز