b_0_0_0_10_images_106497_620.jpg

اساس نیوزدکتر عبدالصدیق آخوند کشمیری: زیارت قبور امر ثابت بین مسلمانان بوده و دلایل فراوانی از قرآن و سنت برای آن وجود دارد و بعضی از منکرین با بهانه قرار دادن الله، سعی بر توهین به ساحت مقدس رسول الله (ص) دارند و با نام الله، مقام رسولش تنقیص میکنند و در این باب کوشیده اند که زیارت قبر رسول الله (ص) را ناجایز دانسته و آنچه در متون اسلامی وارد شده را به زیارت مسجد رسول الله (ص) تغییر دهند و الله تعالی که حافظ دین خود تا قیامت است، علمایی را بیدار نمود و از هر مذهبی به پاخواسته و از ساحت مقدس رسول الله (ص) در برابر این منکران دین دفاع کردند و از مذاهب اربعه اهل سنت بیان داشته اند.

مطلب حاضر بر آن است که زیارت قبر نبی (ص) باجماع مسلمانان ثابت و مستحب و سنت و واجب است.

از مذاهب چهارگانه به ذکر چند مورد اکتفا می شود:

 

فقه حنفی:

ابن همام در کتاب فتح القدیر شرح هدایه حنفی در مورد زیارت قبر رسول الله (ص) چنین بیان میدارد: مشایخ ما در این مورد گفته اند: افضل مستحبات است و در مناسک الفارسی و شرح المختار آمده است که زیارت قبر نبی ص، برای کسی که استطاعت آن را دارد، به واجب بودن نزدیک است.

 

دار قطنی و بزار روایت کرده اند که رسول الله (ص) فرموده اند:(مَنْ زَارَ قَبْرِي وَجَبَتْ لَهُ شَفَاعَتِي»، هرکس قبر مرا زیارت کند، شفاعت من برای وی واجب میشود. و دارقطنی آورده است: رسول الله (ص) فرموده اند: اگر کسی به زیارت من بیاید و وی را حاجتی جز زیارت من نداشته باشد پس بر من حق است که در قیامت شفیع وی باشم. باز دارقطنی، میآورد که هرکس حج بجای آورد و به زیارت قبر من بعد فوت من بیاید، همانند آن است که در مدت حیاتم به زیارت من آمده است.

 

مساله ی دیگر اینکه هرچند حج فرض است بهتر این است که اول حج را بجای آورد و بعد به زیارت قبر رسول الله (ص) برود و اگر حج نفل بجای میآورد مختار است که با حج شروع کند یا  با زیارت قبر رسول الله (ص)  شروع و بعد حج را بجای آورد.

 

وقتی نیت زیارت قبر رسول الله (ص) را دارد، در کنار آن نیت زیارت مسجد النبی را نیز داشته باشد و در وقت زیارت قبر النبی ص، رو به قبر  پشت به قبل بایستد، زیرا امام ابوحنیفه از ابن عمر روایت میکند: از سنت این است که در وقت زیارت از طرف قبله وارد شده و رو به قبر و پشت به قبله بایستد. .( فتح القدير للكمال ابن الهمام 3/ 180و 181).

 

زیارت قبر النبی (ص) باجماع مسلمانان مستحب است و آنچه ابن تیمیه ادعا کرده است، اصلی ندارد. (الدر المختار وحاشية ابن عابدين (رد المحتار 2/ 626).

 

فقه مالکی:

امام مالک رح در مدینه بر مرکب سوار نمیشدند و وقتی چرایی مساله را پرسیدند، جواب داد: تربتی را که رسول الله (ص) بر آن قدم نهاده اند، شایسته ی من نیست که با مرکب بر آن بروم.

 

و وقتی خلیفه ی وقت از ایشان سوال کردند که در وقت زیارت قبر رسول الله ص، رو به قبله بایستد یا رو به قبر، امام مالک جواب داد: چگونه از رسول الله روی بر میگردانی در حالیکه ایشان وسیله ی تو و وسیله ی حضرت آدم است و قاضی عیاض گوید: زیارت قبر رسول الله (ص) از سنتهای اجماعی مسلمانان است و فضیلتی است که بر آن ترغیب شده است.

 

اسحاق بن ابراهیم فقیه گوید: از شئون حج این است که بر مدینه بیاید و در مسجد النبی (ص) نماز بگذارد و به رویت روضه و منبر و قبر رسول الله (ص) ووو، تبرک جوید. (المدخل لابن الحاج، 1/ 261).

 

فقه شافعی:

زين الدين أحمد بن عبد العزيز، در کتاب فتح المعين بشرح قرة العين بمهمات الدين، چنین میآورد: زیارت قبر رسول الله (ص) سنت موکد است و این سنت موکد فقط برای حج کننده نبوده بر هرکس چنین است. (فتح المعين بشرح قرة العين بمهمات الدين، 298).

 

أبو بكر،عثمان بن محمد دمياطي مشهور به بکری گوید: در مورد حکم زیارت قبر رسول الله (ص) اختلافاتی واقع شده است که بعضی گویند که سنت موکده است و بعضی نیز آن را واجب دانسته اند و اینکه زیارت قبر رسول الله (ص) برای حاجی موکدتر است چراکه وقتی از اماکن بعید آمده اند، وقتی به مدینه نزدیک شدند، ترک زیارت عمل زشتی است و دیگر اینکه در حدیث وارد شده است:رسول الله ص: هرکس  حج بجای آورد و مرا زیارت نکند، بر من جفا کرده است. (إعانة الطالبين على حل ألفاظ فتح المعين 2/ 354).

 

فقه حنبلی:

ابن قدامه در المغنی آورده است: زیارت قبر النبی (ص) مستحب است. (المغني لابن قدامة 3/ 477). ابن نصر الله گوید: لازمه ی مستحب بودن زیارت قبر رسول الله (ص) این است که شد رحل یعنی بار بستن به قصد زیارت، نیز مستحب باشد. (كشاف القناع عن متن الإقناع (2/ 515).

 

منابع:

رد المحتار على الدر المختار، ابن عابدين، محمد أمين بن عمر،متوفى: 1252هـ ناشر: دار الفكر-بيروت چاپ دوم، 1412هـ - 1992م

فتح القدير مؤلف: كمال الدين محمد بن عبد الواحد السيواسي المعروف بابن الهمام، متوفى: 861هـ ناشر: دار الفكر.

كشاف القناع عن متن الإقناع مؤلف: منصور بن يونس بهوتى حنبلى،متوفى: 1051هـ ناشر: دار الكتب العلمية.

المدخل مؤلف: أبو عبد الله محمد بن ابن الحاج،متوفى: 737هـ ناشر: دار التراث.

المغني لابن قدامة مؤلف: أبو محمد عبد الله بن أحمد  متوفى: 620هـ ناشر: مكتبة القاهرة.

 

مطالب مرتبط:

تشکیل ستاد فرماندهی برای مخالفان سوریه در استانبول

تجدید نظر اقلیم کردستان در روابط با آمریکا

دفاع وزير خارجه تركيه از حقوق تركمن‌هاى عراق

دستگیری خبرنگار مسلمان آسوشیتدپرس در دفتر نخست وزی

اجرای حکم شلاق در ملاء عام در اندونزی

خبر کوتاه: ملا هیبت الله رهبر طالبان کشته شد

علی آخوند آرخی :شبهه اندازی در مورد صحابه پیامبر ص

درگیری خانه به خانه در قندوز

سیلی که برای مردم طلا به ارمغان آورد(تایلند)

ا

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز