b_0_0_0_10_images_videoblocksarabianstyletraditionalislamicbackgroundloopedanimation_bvmmss2jb_thumbnailfull01.jpg

اساس نیوز: بحثی در کتب فقهی احناف مذکور است که آیا کسی از اهل اهواء یعنی غیر اهل سنت را می توان تکفیر کرد و یا خیر؟ و برای گرفتن جواب همراه با تحقیق از کتب حنفی به کتاب «رد المحتار» تالیف ابن عابدین که در این مورد کتاب مستقلی با عنوان «تنبیه الولاة و الحکام لشاتم رسول الله (ص) او احد من الصحابه» نیز تالیف کرده است، رجوع کرده ایم.

 

مخلص کلام ایشان بعد بحث فراوان این است: «وَذَكَرَ فِي الْمُحِيطِ أَنَّ بَعْضَ الْفُقَهَاءِ لَا يُكَفِّرُ أَحَدًا مِنْ أَهْلِ الْبِدَعِ. وَبَعْضُهُمْ يُكَفِّرُونَ الْبَعْضَ، وَهُوَ مَنْ خَالَفَ بِبِدْعَتِهِ دَلِيلًا قَطْعِيًّا وَنَسَبَهُ إلَى أَكْثَرِ أَهْلِ السُّنَّةِ، وَالنَّقْلُ الْأَوَّلُ أَثْبَتُ وَابْنُ الْمُنْذِرِ أَعْرَفُ بِنَقْلِ كَلَامِ الْمُجْتَهِدِينَ، نَعَمْ يَقَعُ فِي كَلَامِ أَهْلِ الْمَذْهَبِ تَكْفِيرُ كَثِيرٍ وَلَكِنْ لَيْسَ مِنْ كَلَامِ الْفُقَهَاءِ الَّذِينَ هُمْ الْمُجْتَهِدُونَ بَلْ مِنْ غَيْرِهِمْ، وَلَا عِبْرَةَ بِغَيْرِ الْفُقَهَاءِ، وَالْمَنْقُولُ عَنْ الْمُجْتَهِدِينَ مَا ذَكَرْنَا اهـ وَمِمَّا يَزِيدُ ذَلِكَ وُضُوحًا مَا صَرَّحُوا بِهِ فِي كُتُبِهِمْ مُتُونًا وَشُرُوحًا مِنْ قَوْلِهِمْ: وَلَا تُقْبَلُ شَهَادَةُ مَنْ يُظْهِرُ سَبَّ السَّلَفِ وَتُقْبَلُ شَهَادَةُ أَهْلِ الْأَهْوَاءِ إلَّا الْخَطَّابِيَّةِ. وَقَالَ ابْنُ مُلْكٍ فِي شَرْحِ الْمَجْمَعِ: وَتُرَدُّ شَهَادَةُ مَنْ يُظْهِرُ سَبَّ السَّلَفِ لِأَنَّهُ يَكُونُ ظَاهِرَ الْفِسْقِ، وَتُقْبَلُ مِنْ أَهْلِ الْأَهْوَاءِ الْجَبْرُ وَالْقَدَرُ وَالرَّفْضُ وَالْخَوَارِجُ وَالتَّشْبِيهُ وَالتَّعْطِيلُ. اهـ. وَقَالَ الزَّيْلَعِيُّ أَوْ يُظْهِرُ سَبَّ السَّلَفِ يَعْنِي الصَّالِحِينَ مِنْهُمْ وَهُمْ الصَّحَابَةُ وَالتَّابِعُونَ؛ لِأَنَّ هَذِهِ الْأَشْيَاءَ تَدُلُّ عَلَى قُصُورِ عَقْلِهِ وَقِلَّةِ مُرُوءَتِهِ، وَمَنْ لَمْ يَمْتَنِعْ عَنْ مِثْلِهَا لَا يَمْتَنِعْ عَنْ الْكَذِبِ عَادَةً، بِخِلَافِ مَا لَوْ كَانَ يُخْفِي السَّبَّ اهـ وَلَمْ يُعَلِّلْ أَحَدٌ لِعَدَمِ قَبُولِ شَهَادَتِهِمْ بِالْكُفْرِ كَمَا تَرَى (الدر المختار وحاشية ابن عابدين (رد المحتار) (4/ 237)).

 

ترجمه: «در کتاب محیط مذکور است که فقهاء کسی از اهل بدعت را تکفیر نمی کنند و برخی دیگر از آنان، بعضی از اهل بدعت را تکفیر می کنند و آن، تکفیر کسانی است که توسط بدعت خود، مخالف دلیل قطعی باشد و این قول دوم را به اکثر اهل سنت منسوب کرده است و نقل اول ثابت تر است و ابن المنذر به نقل کلام مجتهدین از دیگران آشناتر است و بله (جواب سوال مقدر است که می گوید ولی در کتب ما تکفیر زیاد است)، در کلام اهل مذهب تکفیر زیاد یافت می شود ولی این تکفیرها از کلام فقهاء نیست. منظور، فقهای مجتهد است بلکه این تفکیرها را از غیرمجتهدین است و به قول غیر مجتهد اعتباری نیست و آنچه از فقهای مجتهدین منقول است همان است که گفتیم (یعنی عدم تکفیر اهل الاهواء) و آنچه که وضوح مساله را بیشتر می کند این است که در کتب مذهب چه متن و چه شرح این قول را می آوردند: از کسی که به سلف صالح ناسزا می گوید شهادت وی پذیرفته نشود و از اهل اهواء پذیرفته می شود، مگر گروهی به نام خطابیه و ابن ملک در شرح مجمع گوید: از کسی که آشکارا سلف را ناسزا می گوید شهادت پذیرفته نشود زیرا فسق وی ظاهر است و از اهل اهواء جبریه و قدریه و رافضه و خوارج و مشبهه و معطله پذیرفته می شود و زیلعی گوید: سبِّ (فحش و ناسزای) سلف را آشکار می کنند، یعنی صالحین آنان را و صالحین همان صحابه و تابعین هستند زیرا این عمل بر کوتاه عقلی وی و قلت مروت وی دلالت دارد و کسی که از این امور دوری نکند، عادتا از دروغ پرهیز نخواهد کرد. بر خلاف کسی که سبِّ سلف را مخفی می دارد. هیچ کس، عدم قبول شهادت اهل اهواء را به خاطر کفر آنان ندانسته است.

 

آنچه از تحقیق ابن عابدین، عالم حنفی معلوم می شود این است:

1- با این که مخالفِ مذهبِ اهل سنت را بدعتی و اهل هواء می داند، ولی قائل به تکفیر آنان نیست.

2- آنچه در کتب ما احناف از تکفیر مذکور است، اکثر آنان را مردود و بی اعتبار می داند؛ چرا که می گوید اگر از مجتهد ثابت شود، اعتبار دارد و غیر از آن اعتباری ندارد. الله به همگی توفیق علم و عمل دهد.

 

دکتر عبدالصدیق آخوند کشمیری

مطالب مرتبط:

اوباما: احساسات ضداسلامی در آمریکا کمک به داعش است

راه برون‌رفت کشور از بحران‌های موجود «جلب حمایت پر

شیخ عبدالرئوف نحوی: جوانان ما نباید اشتباهاتشان را

نیروی دریایی فرانسه، انگلیس، آمریکا تقابل با ایران

ا

هفت کشته در درگیری های جامو و کشمیر

سکولاریزم و گروههای تکفیری دو لبه شمشیراسلام ستیزی

تاکید عالم بر جسته ترکمن بر هوشیاری مسلمانان در بر

نقشه های ترامپ برای نابودی داعش ؟

 

روسیا الیوم : سفارت فلسطین در واتیکان افتتاح می شو

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات