b_0_0_0_10_images_muslim_german_bundeswehr_ground_patrol_pray_namaz_1920x1080_46010.jpg

اساس نیوز: احتمالا همۀ ما به این فکر کرده ایم که چرا هنگام نماز خواندن، حواسمان‎ همه جا هست، غیر از نماز؟ و احتمالا برایمان مهم بوده است که بدانیم، برای از بین بردن حواس پرتی و ایجاد خشوع و خضوع در نماز چه باید کرد؟

 

بهتر است قبل از هرچیز این را بدانیم که هر عبادت و عملی که انسان را با الله متعال نزدیک تر و مقرب تر کند، برای شیطان ناگوارتر و سخت تر است؛ لذا ابلیس نیز به نسبت اهمیت آن عبادت، کوشش و تلاش بیشتری به خرج می دهد تا با وسوسه های شیطانی خود از قدر و منزلت آن عبادت کاسته و یا باعث هدررفتن آن شود. بدیهی است که مهم ترین عبادت در اسلام نماز می باشد. به همین خاطر است که انسان به محض شروع کردن نماز، با هجوم افکار و وساوس گوناگون روبرو می شود. افکاری که پیش از آغاز نماز، اصلا به فکر آنها نبوده است.  به این دلیل است که برخی افراد، نماز خود را به سرعت و با عجله خوانده و هیچ یک از ارکان آن را به خوبی انجام نمی دهند. چراکه هنگام خواندن نماز، به فکر انجام فلان کار و در دغدغه فلان فعالیت هستند!

 

بهترین نسخه

بهترین و اولین راه برای از بین بردن وسوسه های شیطانی در نماز، فکر کردن به معنی سوره ها و اذکاری است که در نماز می خوانیم. به عنوان مثال وقتی که می گوییم: «الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ» باید ترجمه آن را که: «سپاس پروردگار جهانیان را» است، در ذهن خود تصور کنیم. به همین صورت تا آخر نماز هر چیزی را که به زبان می آوریم، باید به معنی آن فکر کنیم که این کار خود باعث پیشگیری از ورود وساوس شیطانی می شود.

 

شاید با خود بگویید: «من عربی بلد نیستم و معنی آیات و اذکار را نمی دانم، پس باید چکار کنم؟»

نگران نباشید! راه دیگری نیز وجود دارد .

راه دیگری که برای منع ورود افکار مخل در نماز توصیه می شود، توجه به سنن و مستحبات نماز است، یعنی کاملا باید به سنت‎ها و مستحباتی که باعث جمع شدن حواس ما در نماز می شود، عمل کنیم. به عنوان مثال در هنگام ایستادن به مکان سجده خود نگاه کنیم (این کار باعث می شود نگاه ما به اطراف نیفتد و حواسمان پرت نشود)؛ همچنین هنگام رکوع به جای اینکه چشم به جوراب دیگران بدوزیم و در دل خود (به عنوان مثال) بگوییم: «چه جوراب زیبایی دارد! بعد از نماز حتما از همین جوراب برای خود می خرم!»، باید به پشت پای خود نظر اندازیم و در تلفظ صحیح تسبیح بکوشیم. به همین صورت در تمام رکعت‎ها باید کاملا پای بند مستحبات و سنن نماز باشیم تا راهی برای ورود شیطان در نماز خود باقی نگذاریم.

 

شاید کسی بگوید: «من مستحبات و سنت های نماز را هم نمی دانم، پس تکلیف نماز من چه می شود؟!». در جواب باید گفت:

«هنوز برای کسی که می خواهد نمازش را اصلاح کند راه وجود دارد!»

 

راه سوم و شاید آخرین راه برای اینکه بتوانیم سدی در برابر هجوم افکار شیطانی در نماز باشیم، این است که به محض شروع کردن نماز، این قضیه را ذهن خود تصور کرده و با خود مرور کنیم که الله متعال همانگونه که جسم ما را می بیند، دقیقا از آنچه که در فکر و ذهن ما می گذرد نیز آگاه است؛ لذا مناسب نیست هنگام سخن گفتن و راز و نیاز با الله – چرا که نماز در واقع گفتگویی روحی و معنوی با الله است – با چیز و یا شخص دیگری مشغول باشم. بنابراین، باید تمام تلاش خود را بکار گیرم تا مبادا فکر من از نماز خارج شده و به جای دیگری (غیر از الله تعالی) برود.

 

لازم به ذکر است که ترتیب اولویت اعمال یاد شده به این معنی نیست که اگر کسی قادر به انجام اوّلی باشد، باید دومی را ترک نماید! بلکه برای هر نمازگزار لازم است تمام موارد یاد شده را هم زمان رعایت کند. همچنین ندانستن معنای آیات و اذکار و یا ندانستن احکام نماز از قبیل: فرایض، واجبات، سنن و مستحبات، هیچگاه بهانه ای قابل پذیرش برای فرانگرفتن آنها نیست! زیرا هر مسلمانی می بایست روش صحیح نماز و همچنین معنای کلام الله مجید را بفهمد تا بتواند به دستورات دین خود به صورت صحیح عمل نماید. بنابراین، لازم است در اولین فرصت به فکر اصلاح کمبودهای عبادی خود باشد.

 

نویسنده: عبدالرحمن شفیق

تنظیم و ویرایش: عبا آخوند محمدنژاد

مطالب مرتبط:

خوشحالی داعش از سیاست ضدمهاجرتی ترامپ

ا

نبی رحمت و رحمانيت اسلامى

کودکان فلسطینی منتظر توفان قاطعیت مسلمانان

 

تلاش مسلمان آمریکایی برای زدودن تعصبات ضداسلامی

صید ماهیان خاویاری دریای خزر تا سال 2020 ممنوع اعل

طالبان :مقاومت در برابر اشغالگران وظیفه دینی و شرع

تهدید داعش برای حمله به تاج محل

​نخستین سفیر اهل سنت جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد

مهاجران اخراجی اتیوپی از سرکوب شدید سعودی‌ها می‌گو

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات