b_0_0_0_10_images_152_22745.jpg

اساس نیوز: نگاه حرام آفتی بزرگ ومصیبتی سترگ است،بلکه اصل و ریشه ی بلا و مصیبت است.


زیرا پیک شرمگاه است و غالبا سبب زنا می شود و مردم را به سوی نیکوترین ها و نقش بستن شکل و تصویری که به آن نگاه شده، در قلب فرا می خواند و یکی از درهای شیطان است که با آن آدمیان را گمراه می سازد.


نفوذ  شیطان
عبدالله بن عباس (رح) می گوید:شیطان در سه نقطه ی مرد جای می گیرد:در نگاه،قلب و آله ی تناسلی،و در سه جای زن است:در نگاه،قلب و سرین وی.


بیش ترین گناهان ونافرمانی ها،از سخن بیهوده و چشم چرانی شکل می گیرد و این دو گشاده ترین جایگاه دخول ونفوذ شیطان هستند که هیچ گاه سیر نمی شوند،به خلاف شکم که هر گاه پرشود،دیگر میلی به خوردن غذا باقی نمی ماند واما چشم و زبان هر گاه به حال خود وا گذاشته شوند،هیچ گاه از نگاه و صحبت خسته نمی شوند چنان که گفته اند:


چهار چیز از چهار چیز سیر نمی شود:
1-چشم از نگاه
2-گوش از شنیدن خبر
3-زمین از باران
4-عالِم و دانشمند از علم و اثر


حکمت و فلسفه تحریم نگاه
حکمت وفلسفه تحریم نگاه این است که نگاه،نخست انسان را به اندیشیدن و آرزو که در پی آن می آید، وا می دارد و آرزو انسان را به گام نهادن در راه حرام وادار می سازد به همین خاطر آنحضرت(ص) زنای دو چشم را در نگریستن به حرام قرار داد ونفس تمنی و اشتها می کند و این شرمگاه است که آن را تصدیق یا تکذیب می کند.(1)


چون آغاز زنا از جانب چشم است،خداوند متعال پیش از اینکه دستور به حفظ و نگاه داشتن شرمگاه بدهد ،نخست به فرو گرفتن نگاه فرمان داده است:
قال الله تعالی:قل للمومنین یغضوا من ابصارهم ویحفظوا فروجهم ذلک ازکی لهم ان الله خبیر بما یصنعون.وقل للمومنات یغضضن من ابصارهن و یحفظن فروجهن(2)


به مردان مومن بگو:چشم های خود را فرو گیرند و شرمگاه های خود را نگه دارند این برایشان پاکیزه تر است،بی شک خدا از آنچه می کنند آگاه است و به زنان مومن بگو:چشم های خود را فرو گیرند و شرم گاههای خویش را نگه دارند.


رسول الله (ص) فرمود:
(اضمنوا لی ستا من انفسکم اضمن لکم الجنه:اصدقوا اذا حدثتم،واوفوا اذا وعدتم،وادوا اذا ائتمنتم،واحفظوا فروجکم،وغضوا ابصارکم و کفوا ایدیکم.(3)


شش خصلت را حفاظت کنید من ضامن دخول شما در جنت می باشم:در گفتار راست گو باشید و به عهدتان وفا نمایید و امانت را ادا نمایید و شرم گاه تان را حفاظت کنید نگاهتان را فرو  گیرید و دست های تان را باز دارید.


در مجتمع بشری فتنه ها موج می زنند و وسایل فریب و شهوت رانی در هر مکان به کثرت دیده می شود،در منازل،راه،اماکن عمومی و در هرجا اسباب  و وسایلی که شهوات را بر می انگیزاند،به کثرت وجود دارد و شخص دیندار مانندِ شخصی غریب در میان خانوداه می باشد یا مانندِ آن کسی که اخگری را در دست بگیرد پس در این وقت لازم است که ما نگاه خود را حفاظت کنیم.


حفاظت نگاه،اخلاقی زیبا است که انسان به وسیله ی آن،قلب،روح ونور بصیرت خود را حفاظت می کند و آن را متصف به اخلاق زیبای پاک دامنی و عفت می گرداند.


چشم نعمتی از نعمت های خداوند است که آن را خلق نموده تا که انسان آن را به نفع خود به کار برد و دستور داده که آن را در راه درست و عبرت آموزی به کار ببریم و از به کار بردنش در راه حرام نهی نموده است.


حضرت عبدالله بن مسعود(رض)فرمودند:گناه برقلب ها چیره می شود و آن ها را به کارهای ناپسند وا می دارد و هیچ نگاهی نیست مگر این که شیطان در آن طمعی دارد.


پیامبر خدا می فرماید:
النظره سهم مسموم من سهام ابلیس من ترکها من مخافه الله اعطاه الله ایمانا یجد حلاوته فی قلبه.(4)
نگاه پیکانی زهر آلود از پیکان های شیطان است هر کس تنها آن را به خاطر ترس خدا رها کند خداوند در عوض به وی ایمانی ارزانی می دارد که شیرینی آن را در قلبش احساس می کند.


عوارض چشم چرانی
چشم چرانی موجب کاستی در عقل،سبکی و خواری  در مغز،سستی در قلب و بی پروایی نسبت به فرجام کارها می شود.
چشم چرانی موجب جایگزین شدن غفلت از خدا و سرای آخرت می شود و فرد را در سختی و دشواری های عشق گرفتار می سازد.نگاه جامی از شراب است که مستی اش عشق است،آفت های عشق با شرک نزدیکی وبلکه برابری می کند:زیرا عشق،قلب را که معبد وعبادت گاه پروردگار یکتا باشد به معشوق اختصاص می دهد.


تنظیم:عبیدالله جمالزایی کارشناس علوم قرآنی وحدیث


1-عفت نگاه/75  عبدالعزیز غزولی                  2-نور/30،31
3-رواه احمد و ابن ابی الدنیا و ابن حبان والحاکم    4-رواه الحاکم

مطالب مرتبط:

رژه نظامی با انفجار و جلوه های ویژه در مکه برگزار

۴۳ کشته از ارتش و پ.ک.ک در درگیری‌های امروز

کشته شدن سه سرکرده طالبان در افغانستان

مولانا فقهی : غفلت های دنیای اسلام باعث گرفتار آمد

اتحادیه بین‌المللی دانشمندان مسلمان نسبت به انتقال

ا

حمله موشکی ایران به پایگاه‌های نظامی آمریکا در عرا

دونالد ترامپ: من کسی نیستم که با ایران وارد جنگ شو

همکاری سازمان امنیت و همکاری اروپا با ترکمنستان در

 

هلال ماه پرحاشیه شوال

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات