b_0_0_0_10_images_tttggfg.jpg

اساس نیوز،  عبدالهادی سعادت قاسمی: بدون شک در عبادتهای بدنی نماز مرتبه اولیت را داراست.

 روزه در عبادتهای بدنی مقام دوم را به خود اختصاص داده است. علاوه بر روزه ماه مبارک رمضان که فضلیت و برتری زیادی در احادیث گهربار رسول مکرم اسلام صلی الله علیه وسلم وارد شده است، از روزه‌های نفلی که در احادیث به فضیلت آنها اشاره شده، دهه  اوّل ماه ذوالحجه است. در کتب معتبر حدیث از رسول مکرم اسلام صلی الله علیه وسلم، روایت شده است که آنحضرت صلی الله علیه وسلم فرمودند: «روزه گرفتن دردهه اوّل ذوالحجه برابر یک سال روزهٔ نفلی می‌باشد و قیام این شبها برابر قیام شب قدر است.» (ترمذی: ١/ ١۵٨، مشکوه: ١٢٨، ابن‌ماجه: ١٢۴)

از جمله روزهای دهه اوّل ذوالحجه، روز عرفه است که رسول مکرم اسلام صلی الله علیه وسلم فرمودند: «روزه گرفتن در روز عرفه (٩ ذوالحجه) کفاره گناهان دوسال می‌شود: یک سال گذشته و یک سال آینده.» (ترمذی: ١/ ١۵٧، مسلم: ١/ ٣۶٧)

امام شاه ولی‌الله محدث دهلوی رحمه الله، فلسفه فضیلت روزه عرفه را اینگونه بیان فرموده است: فلسفهٔ آن این است کسی که این روز را روزه می‌گیرد خود را شبیه به حجاج قرار داده به سوی آنان اشتیاق پیدا می‌کند و به سوی رحمت الهی که بر حجاج نازل می‌شود، تعرض می‌نماید. (حجه الله البالغه: ٢/ ١٣٨)

مهمترین کارهایی که در این مناسبت پر خیر و پر برکت باید انجام گیرد، أدای مناسک حج و عمره برای آن کسانی است که دعوت رب العالمین را لبیک گفته و به زیارت بیت الله الحرام مشرف شده‌اند. اما کسانی که در جای خود به سر می‌برند و طبق معمول به زندگی و کار خود مشغول هستند، می‌توانند با انجام دادن وظائفی که در این مناسبت پر خیر و با برکت به آنها ترغیب و تشویق شده، مانند حجاج کرام خود را از گناهان پاک کنند و اجر و پاداش زیادی کسب نمایند. پر فضیلت‌ترین اعمال در این دهه مبارکه برای ما، بعد از دوری گرفتن از گناهان ظاهری و باطنی،  اهتمام بیشتر به ادای فرایض و واجبات است؛ مانند:

١- اداى نمازهاى فرض با جماعت؛ زیرا نماز اساس دین است و  اگر نماز کامل نباشد، دیگراعمال به باد می‌رود.

٢- صلح و آشتی با کسانی که به اسبابی قطع رابطه کرده‌ایم؛ زیرا قطع رابطه با دوستان مانع قبولی دعا و دیگر اعمال شایسته می‌شود.

٣- پاک نگه داشتن دل از غفلت خدا و کینه و حسد بندگان خدا و آرایش آن به ذکرالله و محبت و خیرخواهی دیگران؛ زیرا دلى که پاک نیست، خدا به آن نظر رحمت نمی‌اندازد.

۴- نیکی کردن با کردار یا گفتار به دیگران به ویژه به پدر و مادر و نزدیکان و به اندازه توانایی صدقه دادن؛ زیرا انسان با نیکی کردن نیکی می‌بیند و با صدقه دادن به خدا نزدیک می‌شود و به وسیله صدقه درهای رحمت گشوده شده و درهای شر بسته می‌شود.

۵- خدا را بسیار یاد کردن؛ زیرا ذکر خدا غذای روح و نشانه دوستی با خداست.

به امید اینکه خداوند توفیق رفیق سازد تا به آنچه می‌دانیم عمل نماییم.

عبدالهادی سعادت قاسمی( بلخ- افغانستان )

منبع :سنت آن لاین

مطالب مرتبط:

ماموستا بابایی:انسان مومن برای جلب رحمت خاص خدا با

 

هشدار اداره اوقاف فلسطین نسبت به تغییر وضعیت مسجدا

ا

مسلمانان مجاز به ایجاد مساجد هستند ، این حقی است ک

حضور امام جمعه پاوه در راهپیمایی روز جهانی قدس

مولوی علی بائی : غفلت مسلمانان و وحدت کفار بر علیه

مولانا فاروقی : سکوت جامعه جهانی در قبال جنایات اس

خبر کوتاه: ترامپ استفاده از بمب فوق العاده قوی در

اگر آمریکا درهای خود را کامل به روی مهاجران ببندد

حمله مردم به خانه «جن ها» در مصر / تصاویر

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات