ادامه مطلب...

اساس نیوزدکتر عبدالصدیق آخوند کشمیری: زیارت قبور امر ثابت بین مسلمانان بوده و دلایل فراوانی از قرآن و سنت برای آن وجود دارد و بعضی از منکرین با بهانه قرار دادن الله، سعی بر توهین به ساحت مقدس رسول الله (ص) دارند و با نام الله، مقام رسولش تنقیص میکنند و در این باب کوشیده اند که زیارت قبر رسول الله (ص) را ناجایز دانسته و آنچه در متون اسلامی وارد شده را به زیارت مسجد رسول الله (ص) تغییر دهند و الله تعالی که حافظ دین خود تا قیامت است، علمایی را بیدار نمود و از هر مذهبی به پاخواسته و از ساحت مقدس رسول الله (ص) در برابر این منکران دین دفاع کردند و از مذاهب اربعه اهل سنت بیان داشته اند.

ادامه مطلب...

اساس نیوزدکتر عبدالصدیق آخوند کشمیری: ذهن انسان، موجودیتی فعال است که امور مختلفی بر آن عارض می شود و از آن می گذرد و مسلمان از آنجا که خود را در برابر مسائل مسئول می داند، در برابر افکار خود نیز بی ملاحظه و  بی دغدغه نمی گذرد. مسلمانان در مورد اعمالی که در شرع اسلام گناه محسوب می شود، از خطور فکر گناه نیز حساس می شوند؛ برای همین، برای فرد مسلمان این سوال پیش می آید که «فکر گناه چه حکمی دارد؟» و «آیا با فکر به گناه نیز مورد مؤاخذه قرار خواهد گرفت؟» برای یافتن جواب این سوال می بایست به متون اسلامی مراجعه شود. در این نوشتار، با توجه به روایات مختلف سعی بر این است که جواب کاملی أخذ شود که مطلب پیش رو به این بحث می پردازد.

ادامه مطلب...

اساس نیوز : انسداد باب اجتهاد (در صورتی که برای اجتهاد، بابی با این قابلیت، موجود باشد) جُز کنار نهادن عقل بشری و تعطیل نمودن آن، آنهم در حالتی که بشر، مخاطب اصلی أمر به تدبُّر و نهی از پیروی مجهولات است، به چه معنا است؟ «أفلا یتَدَبَّرُونَ القُرآنَ أَم عَلی قُلُوبٍ أَقفالُها»؟!(محمد:۲۴) (آیا در قرآن تدبّر نمی کُنند یا اینکه بر دلهایشان، قفلها زده اند)

ادامه مطلب...

اساس نیوز : وَلِأَنَّ لِهَذِهِ السُّنَّةِ مِنْ الْقُوَّةِ مَا لَيْسَ لِغَيْرِهَا. قَالَ - صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ - «صَلُّوهَا فَإِنَّ فِيهَا الرَّغَائِبَ» المبسوط للسرخسي (1/ 162)

ادامه مطلب...

اساس نیوزدکتر عبدالصدیق آخوند کشمیری: بحثی از دیر باز بین اهل سنت و معتزله مطرح بوده است که تا به امروز نیز (با وجود اینکه در کتب میخوانیم معتزله منقرض شده اند)، تحت عنوان نام جدید و حتی ادعای اهل سنت بودن و یا حنفی بودن، مطرح می شود و آن بحث «بخشیدن ثواب عبادت به دیگران» است که برای روشن شدن این مطلب بر آن شده ایم تا دیدگاه و عقیده ی اهل سنت و معتزله را بیان کنیم و روشن شود که چه کسی اهل سنت است و چه کسی عقیده ی منقرض شده ی معتزله را (با ادعای اهل سنت بودن) دنبال می کند. خلاصه، قصد داریم در این مساله مشخص کنیم «ملا کیست» و «چه کسی کدوی ملا را ربوده است»!!

ادامه مطلب...

اساس نیوز: مسئله ای که در مصارف زکات وجود دارد و برخی خواسته اند در آن اختلاف انداخته و از آن به نفع خود سوء استفاده کنند حدیثی است کهن در آن طالبان علم را جزو مصارف زکات قرار داده اند، هر چند که فقر نباشد.

ادامه مطلب...

اساس نیوز: این روزها، پرسش ها و پاسخ ها، یادداشت ها و اظهارنظرهای مختلفی درباره احکام سه طلاق و چگونگی رفع آن (به اصطلاح فقهی، تحلیل) در فضای واقعی و مجازی مطرح می شود و با نگاه به طیف اختلاف دیدگاه ها، به نظر می رسد که چشم انداز روشن و دقیقی نسبت به این مسأله فقهی در بین عموم مردم مسلمان و حتی برخی علماء وجود ندارد. حتی، اخباری غیررسمی مبنی بر سودجویی ها و سوءاستفاده برخی از اهالی دین از این مسأله و کامجویی شخصی آنان به گوش می رسد (که البته تا اثبات صحت و سقم آن نمی توان اظهار نظر قطعی کرد). اما هرچه هست، غیر قابل انکار بودن وجود چنین مشکلی در بین برخی از مردم و احتمال وقوع برخی سوءاستفاده های شخصی به نام دین و به بهانه ارائه راه حل فقهی در این باره است که نهایتا ما را بر آن داشت تا برای ارائه دیدگاهی روشن، دقیق و مبتنی بر منابع موثق اهل سنت و جماعت درباره احکام سه طلاق (و تحلیل) بکوشیم. با این هدف، استاد حوزه و دانشگاه، دکتر عبدالصدیق آخوند کشمیری، نوشتاری را در باب احکام تحلیل تهیه کرده اند که در ادامه تقدیم مخاطبان می شود.

ادامه مطلب...

اساس نیوز - دکتر عبدالصدیق آخوند کشمیری: حکم دست بسته خواندن نماز در نزد اکثریت قریب به اتفاق اهل سنت، «سنت» است و «واجب» نیست. ذکر قید «اکثریت قریب به اتفاق» از این جهت است که از امام مالک، روایت دست بسته نخواندن وارد شده است.

ادامه مطلب...

اساس نیوز: بحثی در کتب فقهی احناف مذکور است که آیا کسی از اهل اهواء یعنی غیر اهل سنت را می توان تکفیر کرد و یا خیر؟ و برای گرفتن جواب همراه با تحقیق از کتب حنفی به کتاب «رد المحتار» تالیف ابن عابدین که در این مورد کتاب مستقلی با عنوان «تنبیه الولاة و الحکام لشاتم رسول الله (ص) او احد من الصحابه» نیز تالیف کرده است، رجوع کرده ایم.

ادامه مطلب...

اساس نیوز: شریعت مقدس اسلام در زمینه تجارت وفعالیت اقتصادی به پاره ای از اصول وضوابط تکیه کرده است که با رعایت آن می توان اقتصادی کارآمد، جامعه ای پویا و نظام مالی عادلانه ای به وجود آورد. هر فرد مسلمان که می خواهد به فعالیت مشروع اقتصادی و تجارتی سالم که مورد تایید اسلام است، بپردازد و از راه حلال کسب درآمد کند، موظف به رعایت این اصول است.

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز