ادامه مطلب...

بسم الله الرحمن الرحيم 

  اساس نیوز : الحمدلله رب العالمین و الصلاة و السلام علی رسول الله و علی آله و اصحابه الی یوم ‏الدین و اما بعد‏:‏

در شريعت صراط به معني پلي است كه بر جهنم نصب شده است كه همه از آن مي گذرند و آن راه اهل محشر براي داخل شدن در بهشت است. كتاب و سنت بر اثبات صراط دلالت دارند.

  ادامه مطلب...

اساس نیوز : عن ابن عباس رضي الله عنه قال : قال رسول الله صلي الله عليه و سلم « ما من ايام العمل الصالح فيها احَبُ الي الله من هذه الايام » يعني العشر ، قالوا: يا رسول الله و لا الجهاد في سبيل الله؟ قال « و لا الجهاد في سبيل الله الا رجلٌ خرج بنفسه و ما له فلم يرجع من ذلك بشي » بخاري

ادامه مطلب...

اساس نیوز : خداوند متعال در قرآن کریم علاوه از رباخواران با هیچ احدی اعلام جنگ نکرده است، می فرماید:
«یا ایها الذين آمنوا اتقوا الله وذروا ما بقي من الرباء ان کنتم مؤمنين فان لم تفعلوا فأذنوا بحرب من الله و رسوله» (بقره۲۷۸-۲۷۹)

ادامه مطلب...

اساس نیوز : صحاح سته یعنی:

1 - صحیح بخاری 2 - صحیح مسلم 3 - سنن نسائی

4 - سنن ابی داود 5 - سنن ترمذی 6 - سنن ابن ماجه.

 ادامه مطلب...    

اساس نیوز : بسیاری تصور می‌کنند جهاد و قتال هر دو مفهوم واحدی را حمل می‌کنند اگر چه بعضی اوقات به عنوان اصطلاحات شرعی به جای یکدیگر استفاده می‌شوند اما باید دانست که چنین تصوری اشتباه و ناصحیح است. واژه‌ی «جهاد» واژه‌ای عربی است که در اصل از «جَهَد یجهدُ جهداً» و به مفهوم «جهد و بالغ» آمده است، یعنی کار خود را با عزم جدی انجام داد و برای این کار تمام توان و انرژی خود را صرف نمود.

ادامه مطلب...

اساس نیوز : بر اساس اعلام برخی از کانال های خبری عربستان و برخی از کشورهای همسایه ما با اعلام روئیت هلال ماه شوال ،فردا سه شنبه را عید فطر اعلام کرده اند.در همین حال، مدارس دینی شاخص اهل سنت و در راس آنها دارالعلوم زاهدان(مکی) با صدور اطلاعیه ای چهارشنبه 15 خرداد را به عنوان روز اول شوال و عید فطر اعلام کرده اند.

  ادامه مطلب...                             


اساس نیوز : پس از امام اشعری در ادامه اندیشه و مکتب فکری وی بسیار از علماء، متکلمین و اساتید جلیل القدر که در تمام عالم اسلام از نظر برتری اندیشه و توان علمی و استعداد عقلی مشهور بودند پا به عرصه وجود گذاشتند و به علّت وجود پربرکت آنان، سروری علمی جهان اسلام از دست معتزله خارج شده، به کف با کفایت علمای اهل سنّت رسید.

ادامه مطلب...

اساس نیوز : برخی احکام فقهی با توجه به اینکه مستنبط از نصوص دینی بوده که متناسب بازمان وتحت تاثیر شرایط جامعه حکم نص قابل تعلیق یا تبدیل یا تخفیف می باشد، در عصر حاضر هم نیازمند بازنگری اند و لازم است فقها ضرورت این امر را دریابند تا فقه کاربردی را به جامعه عرضه کنند.

ادامه مطلب...

 اساس نیوز : از دیدگاه امام ابوحنیفه- رحمه الله- تمامی مساجدی که دارای امام و مؤذن مشخصی هستند و در آنها نمازهای پنجگانه اقامه می‌شود محل اعتکاف‌اند. البته زنان در جایگاه‌های ویژه‌ای که در منازل خود برای ادای نماز تعیین نموده‌اند معتکف شوند.

ادامه مطلب...


اساس نیوز: بیانات مفتی محمدقاسم قاسمی، ریاست دارالافتای دارالعلوم زاهدان و استاد حدیث این مرکز بزرگ علمی، سخنانی زیبا و توصیه‌هایی آموزنده در مورد اهمیت و جایگاه «اعتکاف» و اهتمام به عبادت در دهه اخیر ماه مبارک .

آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات