ادامه مطلب...

اساس نیوز - دکتر عبدالصدیق آخوند کشمیری: حکم دست بسته خواندن نماز در نزد اکثریت قریب به اتفاق اهل سنت، «سنت» است و «واجب» نیست. ذکر قید «اکثریت قریب به اتفاق» از این جهت است که از امام مالک، روایت دست بسته نخواندن وارد شده است.

ادامه مطلب...

اساس نیوز: بحثی در کتب فقهی احناف مذکور است که آیا کسی از اهل اهواء یعنی غیر اهل سنت را می توان تکفیر کرد و یا خیر؟ و برای گرفتن جواب همراه با تحقیق از کتب حنفی به کتاب «رد المحتار» تالیف ابن عابدین که در این مورد کتاب مستقلی با عنوان «تنبیه الولاة و الحکام لشاتم رسول الله (ص) او احد من الصحابه» نیز تالیف کرده است، رجوع کرده ایم.

ادامه مطلب...

اساس نیوز: شریعت مقدس اسلام در زمینه تجارت وفعالیت اقتصادی به پاره ای از اصول وضوابط تکیه کرده است که با رعایت آن می توان اقتصادی کارآمد، جامعه ای پویا و نظام مالی عادلانه ای به وجود آورد. هر فرد مسلمان که می خواهد به فعالیت مشروع اقتصادی و تجارتی سالم که مورد تایید اسلام است، بپردازد و از راه حلال کسب درآمد کند، موظف به رعایت این اصول است.

ادامه مطلب...

اساس نیوزدکتر صدیق آخوند کشمیری: مسئله تکفیر،مسئله ای که در بین مسلمانان به حدی تشدید شده است که برخی از علمای گروه های افراطی، به راحتی حکم به کفر و سپس، حکم به مباح الدم بودن می کنند که این مسئله در کتب معتبر مذاهب اسلامی نبوده است. بعد دیگر مسئله این است که در کتب معتبر قدیم، اگر حکم به کفر بودن مسئله می کردند، در عین حال تاکید داشتند که قتال با اهل قبله جایز نیست و این یکی از استوارترین عقاید اهل سنت به شمار می رفت.

ادامه مطلب...

اساس نیوز: در کتاب فقه اکبر آمده است: «بر هر فرد، شناختن آنچه که موجب کفر می شود از شناختن اعتقادات مهم تر است». چون در شناخت اعتقادات ایمان اجمالی کافی است و بر خلاف آن، در شناخت آنچه که موجب کفر می شود، ایمان کافی نیست. لذا گفته شده: برای به دست آوردن مرام، داخل شدن در اسلام آسان است، اما پایداری بر احکام برای همه مردم دشوار است. این مطلب را این قول الهی تائید می کند: «ربنا لاتزغ قلوبنا بعد اذ هدیتنا وهب لنا من لدنک رحمه انک انت الوهاب» (1). یعنی: «پروردگارا دلهای ما را بعد از اینکه هدایت کردی گمراه مگردان و از جانب خویش رحمتی به ما عطا کن، بی گمان بخشایشگر توئی».

ادامه مطلب...

اساس نیوز: اسلام در مورد توجه به یتیمان و رعایت حقوق آنان از تمامی قوانین زمینی سبقت گرفته است. در اعلامیه جهانی حقوق بشر جایگاهی اختصاصی برای کودکان بی سرپرست در نظر گرفته نشده است، بلکه فقط پیمانی در مورد حقوق کودکان است؛ در حالی که اسلام ضمن حفظ حقوق کودکان به طور عام، عنایت ویژه‌ای به حفظ حقوق یتیمان داشته و به تمامی نیکی‌ها نسبت به آنان دستور داده و حتی اجر و پاداش هم بر آن مترتب شده است.

ادامه مطلب...

اساس نیوز:همان طور که یک ساختمان از ارکانی تشکیل شده بی‌شک هر حرکت و نهضتی و هر جنبش و دعوتی نیز از یک ارکانی تشکیل شده است که بدون آن ارکان حرف زدن از موضوع مورد بحث بی‌معنی است .در امر دعوت به سوی خدا نیز این قاعده وجود دارد.

ادامه مطلب...

اساس نیوز: احتمالا همۀ ما به این فکر کرده ایم که چرا هنگام نماز خواندن، حواسمان‎ همه جا هست، غیر از نماز؟ و احتمالا برایمان مهم بوده است که بدانیم، برای از بین بردن حواس پرتی و ایجاد خشوع و خضوع در نماز چه باید کرد؟

ادامه مطلب...

اساس نیوز - گزیده: «بی گمان هر نوآوری در دین بدعت است و هر بدعتی گمراهی است و هر گمراهی در آتش جهنم است» ... «اولین کسی که روز تولد حضرت رسول (ص)  را خ گردانید، صاحب مولود شریف یعنی ذات پر انوار حضرت محمّد مصطفی (ص) می باشد. چرا که در صحیح مسلم کتاب الصیام آمده است که آنگاه که از آن حضرت (ص) در مورد روزه روز دوشنبه پرسیده شد؟ فرمودند: «دوشنبه روزی است که من در آن به دنیا آمده ام» و این صحیح ترین و صریح ترین نص و دلیل در مشروعیت مجلس مولودی شریف است»...

ادامه مطلب...

اساس نیوز : چیزهائی که وضو را باطل می سازند ( بر اساس فقه امام شافعی رحمه الله)

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز