ادامه مطلب... 

اساس نیوزعبدالصدیق آخوند کشمیری: در کتب مذهب حنفی مساله ای ذکر شده که باعث شده است، دستاویزی برای منکران توسل ایجاد شود. بدینوسیله، منکران توسل اعلام می کنند که امام اعظم «وسیله» را انکار میکرده اند و آن را صحیح نمیدانسته اند. اما حقیقت ماجرا چیست؟ آیا به راستی امام اعظم منکر توسل بوده اند؟ مطلب حاضر بر آن است تا این مساله را موشکافی کرده و با درک منظور واقعی امام ابوحنیفه، به جواب درست این مساله دست یابد.

ادامه مطلب...

اساس نیوز دکتر عبدالصدیق آخوند کشمیری: مطلب حاضر بر آن است تا مفهوم شفاعت را بیان کند و اینکه چه کسانی میتوانند شفاعت کنند و چه کسانی میتوانند از این شفاعت بهره مند شوند.

ادامه مطلب...

اساس نیوز  : نماز تراویح بیست ركعت است و از پیامبر ﷺ واجماع صحابه ثابت است كه در زمان حضرت عمر رضی الله عنه بر آن اجماع صحابه صورت گرفت به همین علت است كه كمتر از آن در زمان خلافت حضرت عثمان وحضرت علی رضی الله عنهما  وبعد از آن در زمان تابعین وتبع تابعین كه خیر القرون هستند ثبوتی ندارد وائمه مذاهب چهارگانه نیز بر این متفق اند كه تراویح كمتر از بیست ركعت نیست .

ادامه مطلب...

اساس نیوز عبا آخوند محمدنژاد: رحم بر نزدیکان اطلاق می گردد و آنان کسانی هستند که در بین ایشان و انسان نسبتی هست؛ فرق نمی کند که از آنها ارث می برد یا نمی برد، وهمچنین فرقی نمی کند ذی محرم باشند یا نباشند و گفته شده: «ایشان فقط محارم می باشند» که قول اول صحیح است. صله رحم واجب است.

ادامه مطلب...

اساس نیوز،دکتر عبدالصدیق آخوند کشمیری:زمین همان زمین است و فرقی ندارد کجای کره ی خاکی باشد. ولی اسلام بنابر اعمال انسانها اماکنی را منتخب خود قرار داده است و باید به یاد داشته باشیم  که در این امر نیز اعمال ما انسانها دخیل است و بر همین اساس  است که بعضی اماکن به قداست می رسند و بعضی منفور الله تعالی واقع می شوند.

ادامه مطلب...

اساس نیوزدکتر عبدالصدیق آخوند کشمیری: در عصر حاضر که معروف شرعی، منکر و منکر شرعی معروف جلوه داده میشود و حتی به حدی رسیده است که در منبر علمای اسلام بدون اینکه نگاهی تحقیقی داشته باشند (مثلا) از بدعت بودن یک مساله سخنرانی میکنند و مردم را بر حذر میدارند و وقتی به تاریخ این مساله مراجعه میشود با کمال شگفتی در مییابیم که نه تنها بدعت نبوده در بعضی موارد از واجبات دین بوده و یا حداقل مستحب دینی است و در بین صحابه مرسوم بوده است و  در بعد دیگر قضیه، وقتی بحث ارائه منبع دینی میرسد، بعضی چنین اعلام میکنند که ما آن را ندیده­ایم پس بدعت است!!! این موارد، جای بسی تعجب است چراکه هرچند عالم و محقق باشند، یا در این مورد تحقیق ندارد، یا به گفته ی دیگران (بدون تحقیق و مطالعه) اعتماد کرده است و یا اینکه، فرد مدعی، در جایگاهی که اذهان عمومی برای وی متصور شده اند، نیست.

ادامه مطلب...

اساس نیوز دکتر عبدالصدیق آخوند کشمیری: دعا یکی از عبادت‌های پراهمیت در اسلام است. پیامبر گرامی اسلام (ص) آن را «مغز عبادت» خوانده است. لزوما هر عبادتی را آدابی هست و آموزه هایی دارد. دعا نیز از این قاعده مستثنی نبوده و دارای آدابی است که برای درک آن مراجعه به منابع شرعی باید است.

ادامه مطلب...

اساس نیوز عباآخوند محمدنژاد: شخص قسم یاد کننده مکلف باشد، یعنی عاقل وبالغ باشد، لذا سوگند طفل ودیوانه وبیهوش اعتبار ندارد، اما کسی که به شوخی سوگند یاد کند معتبر است چون خودش سبب آن شده است. از سوگند یاد کردن به غیر الله تعالی نهی شده است، از عبدالله بن عمر (رض) روایت شده که رسول الله(ص) عمر بن خطاب (رض) را که در راهی با جمعیتی سواره می رفتند دید که به پدرش سوگند یاد می کند، آن حضرت (ص) فرمود: «الا ان الله ینهاکم ان تحلفوا بابائکم من کان حالفا فلیحلف بالله اولیصمت » (1). «آگاه باشید که خداوند شما را از سوگند خوردن به پدرانتان نهی کرده است، هر کس می خواهد سوگند یاد کند باید به خدا سوگند یاد کند ویا ساکت باشد».

ادامه مطلب...

اساس نیوزابوبکر آخوند خوجملی: علمای مسلمان، سنگینیِ هزینه تکفیر مسلمان را درک کرده اند. پس اجماع کرده اند که جز با دلیل قاطع تکفیر جایز و قابل دفاع نیست؛ زیرا شهادت به کفر بر انسان موحد از بزرگترین دروغ ها، ستم ها و تهمت ها است. شیخ الاسلام تقی الدین سبکی می گوید: اقدام کردن به تکفیر مومنان بسیار سخت است. هرکس که در قلبش ایمانی وجود دارد، تکفیر اهل هوا و هوس و بدعت ها را با وجود گفتن لا اله الا الله محمد رسول الله، بزرگ می شمارد. تکفیر امر وحشتناک وپرخطری است ... الخ. او درباره گران و خطرناک بودن تکفیر زیاد سخن گفته است (1).

ادامه مطلب...

اساس نیوزدکتر عبدالصدیق آخوند کشمیری: زیارت قبور امر ثابت بین مسلمانان بوده و دلایل فراوانی از قرآن و سنت برای آن وجود دارد و بعضی از منکرین با بهانه قرار دادن الله، سعی بر توهین به ساحت مقدس رسول الله (ص) دارند و با نام الله، مقام رسولش تنقیص میکنند و در این باب کوشیده اند که زیارت قبر رسول الله (ص) را ناجایز دانسته و آنچه در متون اسلامی وارد شده را به زیارت مسجد رسول الله (ص) تغییر دهند و الله تعالی که حافظ دین خود تا قیامت است، علمایی را بیدار نمود و از هر مذهبی به پاخواسته و از ساحت مقدس رسول الله (ص) در برابر این منکران دین دفاع کردند و از مذاهب اربعه اهل سنت بیان داشته اند.

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز