b_0_0_0_10_images_photo_2019-08-30_16-20-37.jpg

اساس نیوز : خواندن این مطلب، برای معلمان، مربیان و هر فردی که با کودکان سروکار دارد لازم است.

ترساندن کودکان با عبارت: «الله ترا به دوزخ می‌اندازد»!

«اگر دروغ بگویی، الله ترا به آتش می‌اندازد»؛

«اگر برادر خود را بزنی، گنهکار می‌شوی».

این عبارت‌ها دروغ است،
دروغی که کودکان را از آن منع می‌کنیم! افزون بر آن، شاید از بدترین دروغ‌ها هم باشد! چرا که این سخنان باعث بدگمانی کودک به رحمت الله می‌شود، آن هم در مرحله‌ی کودکی که از مهم‌ترین مراحل زمانیِ بنای شخصیت کودک به حساب می‌آید.

١- ما می‌دانیم که کودکان مکلف نیستند و گناهی بر آنان نوشته نمی‌شود. و روشن است که الله متعال تکلیف و عقاب را بیهوده در مرحله‌ی طفولیت و کودکی ساقط نکرده است. پس ما به چه حقی کاری را به الله نسبت می‌دهیم که الله از خود نفی کرده است؟! که همان محاسبه و معاقبه‌ی کودکان باشد.

٢- شاید خانمْ مربی بگوید: «اما من می‌خواهم بُعد مراقبت الله در کودک شکوفا شود»؛ سخن خوبی است، اما روش‌های درست بسیاری برای رسیدن به این هدف وجود دارد؛ مثلا می‌توانیم به کودک بگوییم: «پسر جان! مگر الله را دوست نداری؟ این کاری را که تو می‌کنی، الله دوست ندارد. الله دروغ را دوست ندارد؛ الله راستگویی را دوست دارد».

٣- باید در تربیت فرزندان جنبه‌ی ترغیب و تشویق غالب باشد؛ برای شان بگویید: «اگر این کار را به خاطر الله کنار بگذاری، الله به تو ثواب و پاداش می‌دهد». تردیدی نیست که این سخن درست است و اگر کودک کاری را به خاطر الله انجام دهد، پاداش می‌بیند.

٤- یک حدیث برایم بیاورید که پیامبر صلی الله علیه وسلم برای کودکی گفته باشند که الله ترا عذاب می‌کند؟ گذشته از آن، در صحیح بخاری آمده است که حسن پسر علی (رضی الله عنهما) خرمایی از خرماهای زکات را برداشت و به دهان خود کرد، پیامبر صلی الله علیه وسلم برایش گفتند: «کِخ کِخ» تا خرما را بیرون بیندازد؛ سپس برایش گفتند: «آیا نمی‌دانی که ما زکات نمی‌خوریم؟». پیامبر صلی الله علیه وسلم برای حسن نفرمودند: الله ترا به دوزخ می‌برد و یا گنهکار می‌شوی.

٥- اگر کسی بگوید: «اما من می‌خواهم آنان را از حرام بر حذر دارم»، پاسخ این است که: کار خوبی است، اما نه به دروغ. هیچ دلیلی وجود ندارد تا بتوانیم با آن ایجاد تصویر و تصور غلط از الله را در ذهن و ضمیر اطفال توجیه کنیم.

٦- این موضوع را با دوستی که در روانشناسی تخصص دارد مطرح کردم، برایم گفت: کودک در سال‌های پیش از هشت سالگی تلاش می‌کند تا از همه چیز تصویرسازی کند و زمانی که مانند این عبارت را می‌شنود: «ترا در آتش می‌اندازد» تصویر مرد شریری را تصور می‌کند!

٧- جای تأسف است که در مکاتب نصرانی‌های تبشیری به کودکان‌ گفته شود: «چشم‌های خود را ببند! چشم‌های خود را باز کن! این شکلات را مسیح یسوع به شما هدیه داده است»، اما در مکتب‌های مسلمانان گفته شود: «الله ترا به آتش می‌اندازد»!!

٨- خواهر آموزگارم! خواهشانه! به خاطر الله! [از این کارها دست بردارید] زمانی که پسرم برایم می‌گوید: «بابا! استاد برای ما گفت اگر فلان کار را بکنیم به دوزخ می‌رویم»، دو گزینه بیش‌تر ندارم: یا باید او را رها کنم تا به رحمت الله بدبین و بدگمان باشد! یا حقیقت را برایش بگویم و در نتیجه، به درستی معلوماتی که شما از دین برای شان می‌دهید مطمئن نباشد و تردد داشته باشد! خواهشانه! ما را بر سر این دوراهی قرار ندهید!

مطالب مرتبط:

دانشجویان مسلمان در کانادا نسبت به رفتن به دانشگاه

ترامپ مطلقا خواهان جنگ با ایران نیست

پیام عیدانه رهبر طالبان به آمریکا

خشم روسیه از ممنوعیت استفاده از کاسپرسکی

انتقاد نخست‌وزیر کانادا از به آتش کشیدن مسجد السلا

گورمز مرکز مفتی گری جدید شهرستان سور دیاربکر را اف

داود اوغلو: پاسخ شدیدی به کردها می‎دهیم

چرا ترکمنستان به طالبان تسلیحات می دهد؟

 

شناسایی شدن عامل حمله تروریستی استانبول

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات