b_0_0_0_10_images_57542497.jpg       

اساس نیوز : ازدواج بهترین نعمت الهی بر بشر است. پیامبر اکرم صل اللّٰه علیه وسلم فرمودند: (تمام دنیا اسباب بهرمندی است و بهترین بهره اش همسر نیک است){صحیح مسلم}

و نیز در مورد انتخاب همسر چنین نصیحت فرمودند: (زن برای چهار چیز به ازدواج در می آید:
1: بخاطر مالش
2: بخاطر نسبش
3: بخاطر زیباییش
4: بخاطر دینداریش
مرد خوشبخت کسی است که دینداری برایش ملاک باشد) {صحیح بخاری}

ازدواج برای رسیدن به مال:
شخصی که زن را برای مالش ازدواج می کند با شروع این پیوند، جهنمی (دراین دنیا) برای خود و همسرش می سازد! زیرا زن بعد از مدت اندکی به هدف مرد پی می برد و این احساس به وی دست می دهد که بازیچه ی افکار شوم شوهرش قرار گرفته، در نتیجه به مال خود مغرور شده و سر به طغیان و تکبر خواهد زد و مرد را به ذلت و خواری خواهد کشاند. چنان که رسول اللّٰه صل اللّٰه علیه وسلم فرمودند: (زنان را بخاطر مالشان ازدواج نکنید، شاید اموالشان سبب سرکشیشان شود){سنن ابن ماجه}

ازدواج بخاطر صورت زیبا:
اگر زیبایی خالی از دیانت و امانت باشد دیری نمی پاید که شوهر را نسبت همسر زیبا صورت ضعیف الایمانش بی اعتماد می سازد و این بی اعتمادی وی را سخت آزار می دهد و سبب سوء ظن های مکرر و گیر دادن های بی جاه می شود و شیرازه زندگی را از هم می‌پاشد. خاتم الانبیاء صل اللّٰه علیه وسلم در حدیثی می فرمایند: (من بعد از خود بر مردان فتنه ای زیان بارتر از فتنه زنان بجای نگذاشتم) {صحیح بخاری} اگر زن صالحه و مؤمنه باشد هر چقدر که زیبا صورت باشد فریب فریبکاران را نخواهد خورد و خود را حفاظت خواهد کرد اما اگر زن ناخلف و ضعیف الایمان باشد نه تنها تن به مکر مکاران خواهد داد بلکه خود بزرگترین مکار و فریب دهنده خواهد شد.
 خوشبخت آن کسی است که دینداری برایش ملاک باشد. خداوند متعال زنان دیندار را این گونه معرفی می کند: (فَالصَّالِحَاتُ قَانِتَاتٌ حَافِظَاتٌ لِلْغَيْبِ بِمَا حَفِظَ اللَّهُ) {النساء/34} زنان شایسته مطیع شوهران و حافظ حقوق مردان خود در نبودشان هستند از این رو که خدا هم حقوق زنان را حفظ فرموده است.
 اما نکته‌ی قابل تأمل این است که زیبایی، مال و نسب بالا داشتن برای زن عیب نیست کما این که پیامبر صل اللّه علیه وسلم با حضرت خدیجه که بسیار سرمایه دار بود ازدواج نمود و هم چنین پیامبر صل اللّه علیه وسلم فرمودند: (بهترین بهره ای که شخص مسلمان بعد از ایمان از آن فائده می برد همسر زیبا صورت است، هر گاه که به او نگاه می کند خوش می شود) {مصنف ابن ابی شیبة} و نیز رسول الله صل الله علیه وسلم امر فرمودند که برای فرزندان خود مادران خوب و با نسب بالایی انتخاب نمائید.
 لذا بر هر انسانی که قصد ازدواج دارد لازم است در مرحله اول ملاک همسر آینده اش مؤمنه بودن آن باشد و بعد ملاک های بعدی.
منبع :انوار وب
✍️ علی ندائی

مطالب مرتبط:

یک مسئول دولت ترامپ: «آمریکا پای تلفن نشسته» اما خ

بلژیک ذبح اسلامی و یهودی دام را ممنوع کرد

عبا آخوند محمدنژاد: رسانه ها به عامل مهم اختلاف در

گاردین : سکوت مرگبار در برابر شکنجه و آزار مسلمانا

فرمانده ارشد ارتش آمریکا مخفیانه به سوریه رفت

نگرانی سازمان ملل از اعدام کودکان در عربستان

ا

غنی سازی اورانیوم در کره شمالی

ابراز نگرانی رسانه‌های غربی در مورد جمعیت مسلمانان

نشنال اینترست: مواجهه عربستان و ایران ؛کربلایی دیگ

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات