b_0_0_0_10_images_57542497.jpg       

اساس نیوز : ازدواج بهترین نعمت الهی بر بشر است. پیامبر اکرم صل اللّٰه علیه وسلم فرمودند: (تمام دنیا اسباب بهرمندی است و بهترین بهره اش همسر نیک است){صحیح مسلم}

و نیز در مورد انتخاب همسر چنین نصیحت فرمودند: (زن برای چهار چیز به ازدواج در می آید:
1: بخاطر مالش
2: بخاطر نسبش
3: بخاطر زیباییش
4: بخاطر دینداریش
مرد خوشبخت کسی است که دینداری برایش ملاک باشد) {صحیح بخاری}

ازدواج برای رسیدن به مال:
شخصی که زن را برای مالش ازدواج می کند با شروع این پیوند، جهنمی (دراین دنیا) برای خود و همسرش می سازد! زیرا زن بعد از مدت اندکی به هدف مرد پی می برد و این احساس به وی دست می دهد که بازیچه ی افکار شوم شوهرش قرار گرفته، در نتیجه به مال خود مغرور شده و سر به طغیان و تکبر خواهد زد و مرد را به ذلت و خواری خواهد کشاند. چنان که رسول اللّٰه صل اللّٰه علیه وسلم فرمودند: (زنان را بخاطر مالشان ازدواج نکنید، شاید اموالشان سبب سرکشیشان شود){سنن ابن ماجه}

ازدواج بخاطر صورت زیبا:
اگر زیبایی خالی از دیانت و امانت باشد دیری نمی پاید که شوهر را نسبت همسر زیبا صورت ضعیف الایمانش بی اعتماد می سازد و این بی اعتمادی وی را سخت آزار می دهد و سبب سوء ظن های مکرر و گیر دادن های بی جاه می شود و شیرازه زندگی را از هم می‌پاشد. خاتم الانبیاء صل اللّٰه علیه وسلم در حدیثی می فرمایند: (من بعد از خود بر مردان فتنه ای زیان بارتر از فتنه زنان بجای نگذاشتم) {صحیح بخاری} اگر زن صالحه و مؤمنه باشد هر چقدر که زیبا صورت باشد فریب فریبکاران را نخواهد خورد و خود را حفاظت خواهد کرد اما اگر زن ناخلف و ضعیف الایمان باشد نه تنها تن به مکر مکاران خواهد داد بلکه خود بزرگترین مکار و فریب دهنده خواهد شد.
 خوشبخت آن کسی است که دینداری برایش ملاک باشد. خداوند متعال زنان دیندار را این گونه معرفی می کند: (فَالصَّالِحَاتُ قَانِتَاتٌ حَافِظَاتٌ لِلْغَيْبِ بِمَا حَفِظَ اللَّهُ) {النساء/34} زنان شایسته مطیع شوهران و حافظ حقوق مردان خود در نبودشان هستند از این رو که خدا هم حقوق زنان را حفظ فرموده است.
 اما نکته‌ی قابل تأمل این است که زیبایی، مال و نسب بالا داشتن برای زن عیب نیست کما این که پیامبر صل اللّه علیه وسلم با حضرت خدیجه که بسیار سرمایه دار بود ازدواج نمود و هم چنین پیامبر صل اللّه علیه وسلم فرمودند: (بهترین بهره ای که شخص مسلمان بعد از ایمان از آن فائده می برد همسر زیبا صورت است، هر گاه که به او نگاه می کند خوش می شود) {مصنف ابن ابی شیبة} و نیز رسول الله صل الله علیه وسلم امر فرمودند که برای فرزندان خود مادران خوب و با نسب بالایی انتخاب نمائید.
 لذا بر هر انسانی که قصد ازدواج دارد لازم است در مرحله اول ملاک همسر آینده اش مؤمنه بودن آن باشد و بعد ملاک های بعدی.
منبع :انوار وب
✍️ علی ندائی

مطالب مرتبط:

آرامش نسبی در سوریه با اجرای آتش بس

گاردین: دیکتاتوری السیسی از مبارک بدتر است

مقابله با اسلام هراسی در فضای مجازی در پی حادثه پا

درخواست لاوروف برای مقابله با اسلام‌ستیزی در اروپا

جدیدترین ارزیابی بین‌المللی مهارت دانش آموزان؛ ترک

موضع متفاوت ترامپ درباره سوریه :با داعش می جنگیم ن

مولانا توکلی : باید با تزکیه نفس از فرهنگ فاسد غرب

اسلام‌ستیزی در غرب ؛دلایل و ویژگی‌ها

ادامه اعتراض در عراق با وجود استعفای نخست وزیر

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات