b_0_0_0_10_images_SHARIFEH_ZANAN_DAR_JANG.jpg

اساس نیوز شریفه توراجی: جنگ و تجاوز مانند هم هستند. در جنگ سرزمين ها و در تجاوز زنان را اشغال مي كنند و مي سوزانند. جنگ سالها است تغيير ناپذير ترين اتفاق در جهان شده است.

 

وقتي كلمه جنگ به گوش مي رسد اولين تصویری كه به ذهنمان خطور می کند، مردان، بمب ها، جسد جانباختگان و كودكان درمانده است. هميشه فراموش مي كنيم كه زنان هم در جنگ حضور دارند، به همين خاطر وقتي از جنگ صحبت مي كنيم از زبان مردان سخن مي گوييم، چون مرد را نماد قدرت مي دانيم در صورتي كه زنان، هم وقتي مي جنگند و هم وقتي نمي جنگند ديده نمي شوند. روایت ما حتی از جنگ، حتی روایت ما از زنان، مردانه است!

 

در یک مورد و به عنوان مثال، يكي از مهمترين رويدادهاي جهان كه در سال ١٩٧١ رقم خورد، اشغال پاكستان توسط بنگلادش بود. در آن زمان ٣ ميليون نفر كشته شدند و ١٠ ميليون نفر به كشورهاي ديگر پناه آوردند. در اين ميان باز هم وحشتناكترين تاوان متوجه زنان شد. تنها در همین مورد، گفته می شود که حدود ٤٠٠ هزار زن توسط مهاجمان مورد تجاوز قرار گرفتند. اما بدتر از آن، این بوده است که این زنان، بعد از جنگ نيز از سوی وطن خود يعني پاكستان ترد شدند و مورد حمايت قرار نگرفتند.

 

پس از آن ماجرا، چهره کمتر دیده شده ای از جنگ خود را نشان داد! آیا کسی می تواند حدس بزند که عاقبت زنانی که در این تهاجم مورد ظلم واقع شدند، چه شد؟! بسیاری از آنهاخودكشي كردند و تعداد زيادي نیز توسط خانواده و اقوام خود كشته شدند!

 

جنگ به دعوت زنان نیامده بود. این مردها بودند که جنگ کردند و یا حداقل مانع جنگ نشدند. این تصمیم گیران مرد بودند که از زنان در برابر مردان متجاوز حمایت نکردند و یا لااقل نتوانستند حمایت کنند. در پایان اما، این زنان بودند که مستحق خودکشی و یا کشته شدن دانسته شدند! به راستی زنان تاوان چه چیزی را پرداخت کردند؟

 

سال ها از آن ماجرا می گذرد. در بسیاری از کشورهای جهان و در برخی کشورهای جهان اسلام، فرصت های توانمند شدن زنان فراهم شده و در توزیع مناسب فرصت های اجتماعی تحولات بسیار مثبتی رقم خورده است. در برخی موارد، جلوه های متعالی جایگاه زنان در آموزه های دینی نیز به خوبی موشکافی شده و مورد تأمل واقع شده اند. اما در بسیاری از موارد، جنگ که همچنان خسارت های زیادی به همراه دارد، بیشترین و شاید عمیق ترین خسارت خود را به زنان تحمیل می کند.

 

زنان! بخشی از جوامع جنگ زده که قهرمانی ها می کنند اما کمتر دیده می شوند. ظلم ها می بینند اما کمتر از همه حمایت می شوند. مقاومت ها می کنند اما بیش از همه محل بازخواست واقع می شوند. کاش می شد جنگ را ریشه کن کرد و ای کاش می شد، زنان تحت ظلم در جنگ ها را واقعی تر دید.

مطالب مرتبط:

تشدید اقدمات امنیتی اشغالگران در اولین جمعه رمضان

 

محمد عبدالله زلفه : عربستان در حفظ وجود خود به کسی

استاد طارق جمیل از مصیبت و فتنه ی تکفیر در امت محم

زلزله شش ریشتری ... باز هم کرمانشاه!

ولیعهد سعودی برای دیدار با ترامپ، عازم آمریکا شد

تبدیل مساجد به قهوه‌خانه، آرایشگاه و مهدکودک در تا

چند انفجار پی در پی پایتخت افغانستان را لرزاند

تولد شهری برای «نمایش اسلام» از خرابه های شهر «گرو

افزایش آمار ساخت مساجد در اروپا

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز