b_0_0_0_10_images_namazkilmayanbasortulukiznamazkilanbasiacikhanim_1526900696.jpg

اساس نیوز-"mirathaber"؛ (مطلبی از دکتر وهبی کاراکاش- ترکیه): روز 21 ماه مه برابر با 31 اردیبهشت برای امضای کتاب هایم در نمایشگاه کتاب در شهر "کوجاالی" دعوت شده بودم. در بین مراجعین یک گروه از دختران محجبه نیز آمده بودند. در مورد ویژگی های کتابم به نام"چرا نماز؟" اندکی توضیح دادم. یکی از دختران با صدایی آرام گفت:"من که نماز نمی خوانم".

گفتم:"پس این کتاب برای شماست. چون این کتاب باعث آغاز نماز افراد بی نماز و افزایش شور و علاقه به خدا در بین بانمازها می شود".

کمی مکث کرد.گویی این حرف هایم را سنجش می کرد، سعی می کرد جدیت و حقانیت حرفم را درک کند. تعجبم را کتمان نکردم و پرسیدم:"چرا نماز نمی خوانی؟ حال آن که از ظاهر شما چنین برداشت می شود که آدم بانمازی باشید.

آن دختر باز هم خندید و گفت:"در صورت من یک درخشندگی هست. مگر نه؟"

گفتم:"خیر، منظور من این نبود. منظورم نوع پوشش شما بود. محجه هستید، حجاب خوبی دارید.آیا شخصی با این حجاب مگر می شود نماز نخواند؟"

جواب دختر خانم باز هم خیلی صریح بود:"بله. همین طور است...اما من آدمی که فکر می کنید نیستم. محجبه هستم اما دلم نمی خواهد نماز بخوانم."

یک ماه پیش در استانبول هم اینچنین متحیر شده بودم. در مسجد نماز ظهر را خوانده بودم و از مسجد خارج شدم. همان لحظه از سمتی که محل ورود و خروج خانم ها به مسجد بود خانمی را دیدم که خارج می شد. سرش را به خوبی پوشانیده بود اما (لباسش بلند نبود) شلوار پوشیده بود.جوان بود. هنوز از حیاط مسجد خارج نشده بود که روسری اش را برداشت و در کیف گذاست.

دو خانم...دو وضعیت متفاوت... یکی محجبه اما نماز نمی خواند.یکی هم بدون روسری اما نماز می خواند، شاید هم فقط در موقع نماز روسری به سر می کند.

همانگونه که خانم بی حجاب را به هنگام خروج از مسجد با روسری نمی دیدم فرض اهل نماز بودن او برایم غیر ممکن بود؛ بی نماز بودن یک خانم بسیار محجبه نیز برایم فرض غیرممکن بود.

این وضعیت برای من یک واقعیت را می رساند و می گوید که:" هر بی حجابی را بی ارتباط با دین مپندار، در بین بی حجاب ها هم کسانی هستند که آداب دین را رعایت می کنند.و عکس آن نیز صادق است."

با آنکه وضعیت این چنین است اما یک حقیقت را نیز نباید فراموش کرد:"حجاب، چون امر خداوند می باشد کسانی که از این امر اطاعت می کنند دیندار شمرده می شوند اما عدم رعایت حجاب چون سرپیچی از امر خداوند می باشد شخص بی حجاب، شخصی به دور از دین به نظر می آید."

این دو وضعیت، هم دارای ابعاد خوشحال کننده و هم ابعاد ناراحت کننده می باشد. برای محجبه نماز زیبنده است و برای بانماز هم حجاب زیبنده است. ای کاش آن دختر محجبه اهل نماز بود و آن خانم بانماز هم ای کاش محجبه می شد. گناه یکی بی نمازی است و گناه دیگری بی حجابی... امیدوارم خداوند به هر دوی آنها آگاهی و فرصت این را بدهد تا نقائص خود را رفع کنند.

یک بار دیگر فهمیدم که نباید کسی را از روی ظاهر دیندار و یا دور از دین شمرد.

 

b_400_400_16777215_10_images_7767768885885775.jpg

---انتهای مطلب---

 

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز

 

 

مطالب مرتبط:

هشدار اسنودن درباره جنبه های جاسوسی نرم افزار جدید

ا

خطیب جمعه مسجد جامع ابوحنیفه گرگان: رفتار برخی از

اشرف غنی: خوشحالم که مردم گام‌های مهمی برای تمرین

450 دیپلمات، افسر ارتش و قاضی ترکیه از آلمان درخو

تحریک طالبان پاکستان ، معاون جدید رهبر خود را معرف

حمله شدید نتانیاهو و اردوغان به یکدیگر

هدف حمله قرار گرفتن یک نمازگزار در کالیفرنیا با سل

خشم روسیه از ممنوعیت استفاده از کاسپرسکی

حاج ماموستا ملا قادر قادری : نزول سورۀ مبارکۀ نصر

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز