b_0_0_0_10_images_korumayollari20171015110409_650.jpg

اساس نیوز: اگر شما یا فرزندانتان وقت زیادی را در شبکه های اجتماعی سپری می کنید , سخنان یک کارشناس ترکیه ای در مسائل شبکه های اجتماعی را بخوانید:

اساس نیوز/ " küremedya" :  سعید ارجان , کارشناس مسائل شبکه های اجتماعی و رئیس انجمن بین المللی شبکه های اجتماعی , در نشستی که با همت "جنبش جوانان سابقون" در موسسه  اسلامی "AKMER" در استانبول (ترکیه) و با شرکت جمعی از جوانان در کانون این موسسه برگزار گردید به بیان دیدگاه خود در مورد مضرات استفاده بی رویه از شبکه های اجتماعی پرداخت.

"سعید ارجان" با بیان اینکه به دلیل گسترش استفاده  بی رویه از شبکه های اجتماعی , انسان ها در حال از دست دادن توانایی صحبت و محاوره  هستند , مضرات و خطرات اعتیاد به اینترنت و شبکه های اجتماعی را مورد تاکید قرار داد.

 

b_0_0_0_10_images_C78788787878apture.jpg

"اعتیاد به شبکه های اجتماعی همانند مواد مخدر , نوعی بیماری است"


کارشناس مسائل شبکه های اجتماعی , در سخنان خود , با ذکر اینکه , همچنانکه شبکه های اجتماعی سودمند هستند استفاده بی رویه از آن نیز دارای عوارض جانبی می باشد, گفت:"با برق و اینترنت و شبکه های اجتماعی , دسترسی ما به یکدیگر افزایش یافت اما متاسفانه , ارتباطات درون خانواده کاهش یافت . به این مسئله باید توجه کرد چون اعتیاد نوعی بیماری است , یعنی فرق چندانی با اعتیاد به مواد مخدر ندارد. یعنی در یکی از این دو , مواد و در دیگری  مواد انتزاعی وجود دارد. باید مواظب بود و اگر در استفاده از شبکه های اجتماعی احساس کردیم که بسوی اعتیاد می رویم لازم است وابستگی خود را قطع نماییم. باید آن برنامه هایی که به آنها اعتیاد پیدا کرده ایم را حذف نماییم. باید ساعت خاصی را به استفاده از شبکه های اجتماعی و اینترنت اختصاص دهیم و به این ترتیب به تدریج از این اعتیاد رهایی خواهیم یافت.فردی که اعتیاد دارد باید درون خانواده , به هنگام استفاده از شبکه های اجتماعی متوجه اعتیاد خود به آن باشد تا بتواند وقت بیشتری را به اعضای خانواده اختصاص دهد".

 

b_0_0_0_10_images_Ca999898989pture.jpg

"به دلیل شبکه های اجتماعی , توانایی صحبت را از دست دادیم"

"ارجان" با تاکید بر این که انسان ها به دلیل شبکه های اجتماعی , توانایی سخت گفتن و صحبت کردن را از دست می دهند گفت:" از وقتی که در صحبت کردن در شبکه های اجتماعی که بر مبنای نوشتار هستند فعال تر شدیم , به تدریج توانایی صحبت کردن را از دست دادیم. فکرش را بکنید امکان تماس صوتی و تصویری به برنامه واتساپ اضافه شده اما ما بجای تماس گرفتن و صحبت کردن , هنوز هم می نویسیم , چرا ؟ چونکه عادت کردیم , صحبت کردن را فراموش کردیم. وقتی با کسی صحبت می کنیم نمی توانیم به چشمات طرف مقابل نگاه کنیم , هیجان زده می شویم , فراموش می کنیم چه می خواستیم بگوییم , کلمات پشت سر هم نمی آیند , سرعت حرف زدن ما کندتر شده است , دیگر نمی توانیم تند تند صحبت کنیم , در نتیجه , استفاده از شبکه های اجتماعی به یک علاقمندی تبدیل می شود و نوشتن را ترجیح می دهیم. نمی تواند حرف دل خود را بدرستی بیان کند , احساسات خود را پنهان می کند , نمی تواند از میمیک های صورت استفاده کند , در جایی که باید اظهار ناراحتی کند می خواهد اما علائم آن را نمی داند , زیرا همه این کارها را در شبکه های اجتماعی فقط با یک کلیک انجام می دهیم. با استفاده از شکلک ها احساسات مختلف را بیان می کنیم. اما اکنون انسانها در شرایط واقعی  نمی دانند از میمیک های صورت خود چگونه استفاده کنند.گویی که  خنده ها و گریه ها شکل ساختگی به خود گرفته و میمیک های واقعی خود را از دست داده اند که این هم باعث از دست رفتن توانایی صحبت کردن ما شده است. اکنون در غرب شرایط بگونه ای است که دوره های آموزش محاوره در حال باز شدن هستند. در ترکیه هم در آینده باید انتظار داشته باشیم که در کلاس های غیر رایگان آموزش محاوره شرکت کنیم. زیرا انسانها در پیدا کردن دوستی که بتوانند با او حرف بزنند و همدردی کنند , سختی می کشند".

 

"هر پنج دقیقه به گوشی نگاه می کنیم"

کارشناس مسائل شبکه های اجتماعی , در ادامه سخنان خود گفت:"انسانها زود به زود برای بازدید از شبکه های اجتماعی به گوشی خود نگاه می کنند. کاربران هر روز به طور متوسط هر پنج دقیقه یک بار به گوشی خود نگاه می کنند. در شرایط عادی , گم شدن کیف پولمان را پس از سه ساعت متوجه می شویم اما نبود گوشی را در عرض پنج دقیقه متوجه می شویم. طوری شده که هر پنج دقیقه به گوشی نگاه می کنیم. این نسبت زمانی بسیار بالاست که ما را به طرف حواس پرتی سوق می دهد. امروزه در بسیاری از کلان شهرها کودکان بسیاری هستند که به سبب حواس پرت و بی دقت بودن به نزد روانپزشکان برده می شوند چون تمام فکر و حواس شان در شبکه های اجتماعی است".

 

b_0_0_0_10_images_Capt99988767ure.jpg

"هر روز 5 ساعت را در شبکه های اجتماعی می گذرانیم"

"سعید ارجان" با تاکید بر افزایش روز افزون مدت زمانی که در شبکه های اجتماعی سپری می کنیم گفت:"اگرچه آمار و ارقام رسمی می گویند که هر روز سه ساعت در شبکه های اجتماعی سپری می شود اما باید گفت که مردم هر روز حدود 5 ساعت از زمان خود را در این شبکه ها می گذرانند. این را هم از زمان خواب , فرصت ها , ارتباط با دیگران , وقت کار , روابط خانوادگی , از سلامتی و بویژه از زمانی که برای خودمان درنظر گرفته ایم , می زنیم. وقتی همه این ها را کنار هم می گذاریم هر چیزی را ناقص انجام می دهیم. زمان هایی که برای شبکه های اجتماعی از دست می دهیم کیفیت زندگی ما را افت می دهد. بهمین دلیل اگر زندگی با کیفیتی را می خواهیم باید با صرف حداقل زمان , از شبکه های اجتماعی بیشترین بهره را ببریم.اگر چنین کنیم برای ما بسیار مفید فایده خواهد بود".

 

"لایک نگرفتن در شبکه های اجتماعی باعث بهم ریختن اعصاب می شود"

 "ارجان" رئیس انجمن بین المللی شبکه های اجتماعی , با بیان این که امروزه ترس از لایک نگرفتن  در شبکه های اجتماعی باعث مشکلات روانی گردیده است اظهار داشت :"وقتی چیزی را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند فورا نگاه می کنند تا ببینند چند لایک گرفته و چند بار دیده شده است. لایک گرفتن در شبکه های اجتماعی , باعث خوشحالی کاربران می شود . کسانی که نمی توانند لایک بگیرند و یا "نمی پسندم" دریافت می کنند اعصابشان بهم می ریزد و وقتی می بیند چیزهایی بی ارزش لایک گرفته اند او هم متمایل می شود تا چیزهای بی ارزشی مثل آن را به اشتراک بگذارد. بتدریج , حس لایک گرفتن به یک نیاز روانی تبدیل می شود . وقتی یک کسی , آنچه را که او به اشتراک گذاشته را نمی پسندد , احساس بدی در او ایجاد می کند . از نظر روانی بهم می ریزد , خستگی ذهنی در او پیدا می شود و احساس می کند به همه چیز به آخر رسیده است. در اینجا بزرگترین مسئولیت بر عهده والدین می باشد. پدر و مادر باید شبکه های اجتماعی را یاد بگیرند و حساب های فرزندان خود در شبکه های اجتماعی را دنبال نمایند و آنها را به حال خود رها نکنند. والدین باید سعی کنند با فرزندان خود دوست باشند و درصورت لزوم باید آنچه را که فرزندانشان در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند را لایک کنند و حتی زیر آن , نظر خود را بنویسند. در شرایطی که فرزندان , توسط والدینشان به شکلی صحیح تحت کنترل گرفته شوند خطرات شبکه های اجتماعی به حداقل خود کاهش خواهد یافت".

25/653

منبع: küremedya

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز / هلاکوئی

مطالب مرتبط:

هلاکت سه تروریست داعشی به دست ارتش فیلیپین

نتایج تحقیقات پیو: کنترل مذهبی در مالزی شدیدتر از

قدرت های غربی با عنوان ترویست های تکفیری علیه مسلم

عهد تمیمی در دادگاه اسرائیل به ۸ ماه زندان محکوم ش

حرکت عجیب زنان محافظ قذافی در مسکو

اردوغان: ترکیه را در مبارزه با داعش تنها گذاشته‌ان

ماموستا احمدی:علما باید به شیوه های مدرن انتقال پی

محمد صلاح: روز فینال جام باشگاه‌های اروپا روزه می‌

قوانین منع عبور و مرور مسلمانان میانمار در راخین

آخرین تحلیل ها و مقالات

کانال تلگرام اساس نیوز