b_0_0_0_10_images_X2014092500191716691.jpg

اساس نیوز ، در مقابل مشکلاتی که امروزه دامنگیر جوانان شده است چند اصل کلی و مهم را یادآور می‌شویم که کمک مؤثری در تشخیص این مشکل می‌کند، و به امید خداوند گشایشی و راه علاجی مؤثر برای آن موضوع خواهد بود.


1 -  شایسته است که هر دختر جوانی تلفن‌های مشکوکی که از سوی افراد ناشناس به او می‌شود را سریعاً قطع کند، و باید بداند که در این گونه اعمال تنها او قربانی و صید آن خواهد شد، مگر این که لطف خداوند شامل حالش گردد و زودتر متوجه اشتباهش شود و در صدد رفع اشتباهش برآید.


2 - با وجود تذکرات زیاد و گفتن سرگذشت‌های دردآور در این زمینه، اما باز می‌بینیم که تعداد زیادی از دختران مسلمان از سرگذشت‌های همنوعان خود پند و عبرت نگرفته اند.


و بدون توجه و بی‌اهمیت به عواقب و خیم آن اقدام به این کارها می‌کنند، و در برابر این همه پند و موعظه‌ها و بیان وقایع بازهم شاهد بروز موارد بیشماری از این معضلات از سوی دختران مسلمان هستیم.


3 -  پدر و مسئول خانواده در برابر این امور باید هوشیار باشد و ارتباط صمیمی با خانواده داشته باشد، و از حال و امورات آنها لحظه به لحظه باخبر باشد و مشکلات‌شان را حکیمانه برطرف کند، چرا که او حاکم و خانواده اش رعیت او می‌باشند، و وظیفه شرعی و دینی مسئولیت مواظبت از آنها تا روز قیامت بر عهده او خواهد بود.


4 - رفت و آمد افراد خانواده به خارج از منزل به خصوص رفتن زنان، بدون محرم را کنترل و آنها را برای برآورده ‌کردن حاجات‌شان همراهی کنند.


5 - توجیه و بیدارنمودن افراد خانواده نسبت به این گونه امورات و معضلات و ترساندن آنها از واقع‌شدن در بلاهایی که از اینگونه رفتارها ناشی می‌شود.


6 - تشویق‌نمودن جوانان به زود ازدواج‌کردن و ازدواج خیریه را به راه انداختن.


7 - بچه‌ها را تنها با تلفن رها نکنند، و این چیز تأسف باری است که ما در آن سستی به خرج می‌دهیم، و این از جمله مسائلی است که منجر به مشکلاتی برای خانواده‌ها می‌شود.


8 - در خانه نسبت به زن بی‌توجه نباشد، و از همصحبتی با او کوتاهی نورزد و خود را با خواندن مجلات و دیدن تلویزیون سرگرم نکند، و از همنشینی با دوستان‌شان و سرگرم‌شدن با آنها و گذراندن وقت در جاهای لهو و لعب صرف‌نظر کند.


9 - باید از ورود وسایل مبتذل «نوارها و مجلات و فیلم‌های مبتذل» به خانه جلوگیری کند. شایسته است که افراد خانواده را در انتخاب کانال‌های خوب تلویزیون یاری کند و آنها را از خطرات نگاه‌کردن به کانال‌های موسیقی مبتذل آگاه کنند.


10 - پرهیز از ایجاد جو شک و تردید بدون دلیل در بین افراد خانواده و ایجاد جوی مملو از اعتماد و اطمینان نسبت به همدیگر و ساختن شخصیت افراد خانواده بر همین اساس و کاشتن بذر اعتماد و اطمینان و آرامش در دل تک تک افراد خانواده.


11 - حل مشکلات کوچک و بزرگ خانواده با درایت و حکمت و عدم اعمال خشم و غضب و عصبانیت‌های بی‌مورد.


12 - آگاه ‌کردن دختران جوان به خطرات نرم و نازک صحبت‌کردن در تلفن با دیگران و طولانی‌کردن مکالمات، زیرا این یکی از دلایلی است که طرف دیگر مکالمه «مزاحم تلفنی» را وامی‌دارد که جری‌تر شود و تماس‌ها را تکرار کند.

«در پایان»
 هدایت و بازگشت به راه راست را برای این فریب‌خوردگان به جای درخواست هلاکت و نابودی آنان از خداوند منان مسئلت بداریم.
فوائد کلی ( قسمت 2)


در اینجا لازم است که به بعضی دیگر از راه حل‌هایی که ممکن است ما را در برطرف‌ کردن اینگونه مشکلات و معضلات یاری کند اشاره کنیم:


الف -  به کاربردن شیوة تربیتی درست: خانواده از شیوة تربیتی نرمش همراه با توجیه و در تنگنا قراردادن فرزندان چه از دختران و پسران باید استفاده کند.

ب -  هوشیاری به خرج‌دادن که شامل توجیه و راهنمایی‌کردن افراد خانواده و آگاه‌ کردن ‌شان نسبت به خطراتی که در بعضی از گفتگوهای تلفنی نهفته است، همچون افراد غریبی که در پشت گوشی تلفن مراقبند تا افراد پاک و معصوم را به دام خود بیاندازند، و شما را به موارد ذیل توصیه می‌کنم:

1 - مشاهده‌ نکردن فیلم‌ها و مجلات مبتذل، در مقابل استفاده از مجلات هدفمند و کتاب‌های مفید.

2 - پرکردن اوقات فراغت دختران و پسران به نحو احسن.

3 - تقویت قوة دینی و ایمانی در قشر جوان.

4 -  برگزاری مسابقات هدفمند و سودمند.

5 - دوری از دوستان بد و انتخاب دوستان خوب و شایسته.

6 - جلوگیری از برقراری روابط عاطفی بین دختر و پسر جوان هرزه‌ای که کاری جز اذیت و آزار دیگران ندارد.

7 -  پدران و مادران باید معیارهای تربیتی صحیح را بیاموزند.

8 - توجه شوهر به همسر و دادن حق شرعی او در زندگی زناشویی به نحوا حسن.

9 - جلوگیری از بی‌توجهی مادران نسبت به دختران‌شان.

10 -  حساس‌کردن افکار عمومی و تربیت اجتماعی به طور گسترده در بارة این معضلات خانمانسوز.


مطالب مرتبط:

کیف مدرسه ای باعث ترس و وحشت در استانبول شد

 

آتش‌سوزی دفتر حزب ترکمان ایلی در کرکوک اقدامی عمد

نذر در فقه اسلامی

سیگار بده، پسته بگیر

14 سال زندان در انتظار مبلغ داعش در تاجیکستان

 

تشرف خواننده زن مالزیایی به اسلام

دکتر پنق : منطق و اخلاق عناصر لازم برای بازگشت به

طالبان ۷۵ زندانی را به مناسبت عید قربان آزاد کرد

 

برگزاری جشن ملی «آب» در ترکمنستان+عکس

 

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات