b_0_0_0_10_images_X2014092500191716691.jpg

اساس نیوز ، در مقابل مشکلاتی که امروزه دامنگیر جوانان شده است چند اصل کلی و مهم را یادآور می‌شویم که کمک مؤثری در تشخیص این مشکل می‌کند، و به امید خداوند گشایشی و راه علاجی مؤثر برای آن موضوع خواهد بود.


1 -  شایسته است که هر دختر جوانی تلفن‌های مشکوکی که از سوی افراد ناشناس به او می‌شود را سریعاً قطع کند، و باید بداند که در این گونه اعمال تنها او قربانی و صید آن خواهد شد، مگر این که لطف خداوند شامل حالش گردد و زودتر متوجه اشتباهش شود و در صدد رفع اشتباهش برآید.


2 - با وجود تذکرات زیاد و گفتن سرگذشت‌های دردآور در این زمینه، اما باز می‌بینیم که تعداد زیادی از دختران مسلمان از سرگذشت‌های همنوعان خود پند و عبرت نگرفته اند.


و بدون توجه و بی‌اهمیت به عواقب و خیم آن اقدام به این کارها می‌کنند، و در برابر این همه پند و موعظه‌ها و بیان وقایع بازهم شاهد بروز موارد بیشماری از این معضلات از سوی دختران مسلمان هستیم.


3 -  پدر و مسئول خانواده در برابر این امور باید هوشیار باشد و ارتباط صمیمی با خانواده داشته باشد، و از حال و امورات آنها لحظه به لحظه باخبر باشد و مشکلات‌شان را حکیمانه برطرف کند، چرا که او حاکم و خانواده اش رعیت او می‌باشند، و وظیفه شرعی و دینی مسئولیت مواظبت از آنها تا روز قیامت بر عهده او خواهد بود.


4 - رفت و آمد افراد خانواده به خارج از منزل به خصوص رفتن زنان، بدون محرم را کنترل و آنها را برای برآورده ‌کردن حاجات‌شان همراهی کنند.


5 - توجیه و بیدارنمودن افراد خانواده نسبت به این گونه امورات و معضلات و ترساندن آنها از واقع‌شدن در بلاهایی که از اینگونه رفتارها ناشی می‌شود.


6 - تشویق‌نمودن جوانان به زود ازدواج‌کردن و ازدواج خیریه را به راه انداختن.


7 - بچه‌ها را تنها با تلفن رها نکنند، و این چیز تأسف باری است که ما در آن سستی به خرج می‌دهیم، و این از جمله مسائلی است که منجر به مشکلاتی برای خانواده‌ها می‌شود.


8 - در خانه نسبت به زن بی‌توجه نباشد، و از همصحبتی با او کوتاهی نورزد و خود را با خواندن مجلات و دیدن تلویزیون سرگرم نکند، و از همنشینی با دوستان‌شان و سرگرم‌شدن با آنها و گذراندن وقت در جاهای لهو و لعب صرف‌نظر کند.


9 - باید از ورود وسایل مبتذل «نوارها و مجلات و فیلم‌های مبتذل» به خانه جلوگیری کند. شایسته است که افراد خانواده را در انتخاب کانال‌های خوب تلویزیون یاری کند و آنها را از خطرات نگاه‌کردن به کانال‌های موسیقی مبتذل آگاه کنند.


10 - پرهیز از ایجاد جو شک و تردید بدون دلیل در بین افراد خانواده و ایجاد جوی مملو از اعتماد و اطمینان نسبت به همدیگر و ساختن شخصیت افراد خانواده بر همین اساس و کاشتن بذر اعتماد و اطمینان و آرامش در دل تک تک افراد خانواده.


11 - حل مشکلات کوچک و بزرگ خانواده با درایت و حکمت و عدم اعمال خشم و غضب و عصبانیت‌های بی‌مورد.


12 - آگاه ‌کردن دختران جوان به خطرات نرم و نازک صحبت‌کردن در تلفن با دیگران و طولانی‌کردن مکالمات، زیرا این یکی از دلایلی است که طرف دیگر مکالمه «مزاحم تلفنی» را وامی‌دارد که جری‌تر شود و تماس‌ها را تکرار کند.

«در پایان»
 هدایت و بازگشت به راه راست را برای این فریب‌خوردگان به جای درخواست هلاکت و نابودی آنان از خداوند منان مسئلت بداریم.
فوائد کلی ( قسمت 2)


در اینجا لازم است که به بعضی دیگر از راه حل‌هایی که ممکن است ما را در برطرف‌ کردن اینگونه مشکلات و معضلات یاری کند اشاره کنیم:


الف -  به کاربردن شیوة تربیتی درست: خانواده از شیوة تربیتی نرمش همراه با توجیه و در تنگنا قراردادن فرزندان چه از دختران و پسران باید استفاده کند.

ب -  هوشیاری به خرج‌دادن که شامل توجیه و راهنمایی‌کردن افراد خانواده و آگاه‌ کردن ‌شان نسبت به خطراتی که در بعضی از گفتگوهای تلفنی نهفته است، همچون افراد غریبی که در پشت گوشی تلفن مراقبند تا افراد پاک و معصوم را به دام خود بیاندازند، و شما را به موارد ذیل توصیه می‌کنم:

1 - مشاهده‌ نکردن فیلم‌ها و مجلات مبتذل، در مقابل استفاده از مجلات هدفمند و کتاب‌های مفید.

2 - پرکردن اوقات فراغت دختران و پسران به نحو احسن.

3 - تقویت قوة دینی و ایمانی در قشر جوان.

4 -  برگزاری مسابقات هدفمند و سودمند.

5 - دوری از دوستان بد و انتخاب دوستان خوب و شایسته.

6 - جلوگیری از برقراری روابط عاطفی بین دختر و پسر جوان هرزه‌ای که کاری جز اذیت و آزار دیگران ندارد.

7 -  پدران و مادران باید معیارهای تربیتی صحیح را بیاموزند.

8 - توجه شوهر به همسر و دادن حق شرعی او در زندگی زناشویی به نحوا حسن.

9 - جلوگیری از بی‌توجهی مادران نسبت به دختران‌شان.

10 -  حساس‌کردن افکار عمومی و تربیت اجتماعی به طور گسترده در بارة این معضلات خانمانسوز.


مطالب مرتبط:

بدهی میلیاردی عربستان با وجود توافق سازمان اوپک

ا

امیر سابق قطر توسط پسر به انگلیس تبعید شد!

ترامپ:سوریه فقط ماسه و مرگ است

اقامه نماز جنازه غیابی برای خاشقجی در چند کشور جها

نظر جالب بان‌کی‌مون دربارۀ آیندۀ اسد

ضعیفترین و پرسرعت‌ ترین اینترنت جهان در اختیار کدا

اشغال چندمنطقه در صلاح الدین عراق توسط داعش

تجمع اعتراضی اتباع افغان به بازگرداندن پناهجویان د

احیای سنت های رمضانیه در کشور آلبانی

نوشتن دیدگاه


آخرین تحلیل ها و مقالات

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات