b_0_0_0_10_images_photo_2019-05-04_13-52-33.jpg

اساس نیوز : تاریخ ملت ترکمن پر است از فرماندهان و مجاهدین به‌گونه‌ای که بیشترین دوران حکمرانی بر ممالک اسلامی توسط اقوام ترکمن صورت پذیرفته است.


از سلجوقی‌ها و آل‌زنگی تا آق‌قوینلوهایی که از طایفه بایندر و خلفای عثمانی که از طایفه قایی ترکمن‌ها هستند بلکه ده‌ها نام دیگر که هر کدام در زمان خود باعث شکوه و عظمت اسلام شده اند تا به راستی لقب ترکِ ایمان که از سوی عرب‌های مسلمان به آنها داده شد در قالبی عملی تحقق یابد. اما چیزی که این روزها رو به فراموشی رفته این است که قوم ترکمن نه تنها در جنگ آوری و جهاد سرآمد دوران بوده بلکه علما و فرهیختگانی به امت اسلامی تقدیم نموده است که نظیر آنها کمتر یافت می‌شود.

 امام شمس الدین ذهبی یکی از نوادر تاریخ در علوم حدیث، رجال و تاریخ اسلامی می باشد؛ آثار علمی، رویکردهای فکری، افق دید بالا، علم، حفظ و توانایی بالای وی در نقد رجال و تصویرسازی تاریخ او بر این امر دلالت می‌کند به‌گونه‌ای که تحقیقات و اجتهادات وی در فن رجال حدیث در نزد اهل علم یکی از معتبرترین اجتهادات می‌باشد و علما در فن حدیث برای تشخیص صحیح یا ضعیف بودن رجال حدیثی به آثار وی رجوع می‌کنند و این برای فخر ورزیدن وی کافی است.

خواستگاه و نسب امام ذهبی

امام المحدثین و مورخ الاسلام شمس الدین ابو عبدالله محمد بن احمد بن عثمان بن قایماز بن عبدالله الذهبی، الفارقی الدمشقی الشافعی، در ماه ربیع الآخر سال 673 ه.ق/ اکتبر 1274 م، از خانواده‌ای اصالتا ترکمن در قریه کَفَر بَطنا که از آبادی‌های غوطه دمشق است دیده به جهان گشود.

خانواده وی از وابستگان بنی تمیم بودند و در شهر مَیّافارقین که امروزه نام آن به سیلوان تغییر کرده و از مشهورترین شهرهای دیاربکر در ترکیه کنونی است زندگی می‌کردند. به نظر می‌رسد جدش قایماز زندگی خود را در آنجا سپری کرده و در سال 661 هجری قمری وفات نموده است؛ خود امام ذهبی در این مورد می‌فرمایند: " قایماز فرزند شیخ عبدالله ترکمانی فارقی جد پدرم می باشد" پدرش نیز شهاب الدین احمد تقریبا در حدود سال 641 هجری قمری به دنیا آمده‌اند و به صنعت طلاسازی روی آورده اند تا جایی که ماهر در آن کار شده بود به همین دلیل در بین مردم مشهور به ذهبی بود.

آرمان خرمالی (ترکمن صحرا، گنبدکاووس)

مطالب مرتبط:

آیا مسلمانان قفقاز بار دیگر بیدار شده اند؟

عالم شاخص عربستانی بخاطر انتقاد از کنسرت های مختلط

لطفا در دعواهای سیاسی‌تان از ما هزینه نفرمایید!

داووداوغلو: در صورت لزوم در سوریه مداخله زمینی می‌

ترامپ برزیلی رئیس جمهور شد

آماده‌باش نیروهای دریایی آمریکا در خلیج فارس

مردی که از بمباران اتمی هیروشیما فیلم گرفت: پشیمان

هتل های لوکس ایتالیایی مجهز به نمازخانه و غذای حلا

پروازهای ماهان ایر به آلمان متوقف شد

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات