b_0_0_0_10_images_rguyrtgve.jpg

اساس نیوز ؛ مولانا نظام الدين نصرتی که اصالتا از ناهوک سراوان است، مدتی طولانی بود که در منطقه نگين کوير فهرج کرمان به خدمت دينی مشغول بود و امامت جمعه اين منطقه را برعهده داشت و مديريت حوزه علميه نصرت العلوم فهرج کرمان را برعهده داشت.


ايشان ﺩﺭ يکم فروردين 1335 هجری شمسی ﺩﺭ روستای کوشکوک ناهوک بخش جالق که از توابع شهرستان سراوان ﺩﺭ ﺧﺎﻧﻪ حاج شیخ محمد ﺑﻪ ﺩﻧﯿﺎ ﺁﻣﺪ. ﻧﺎﻣﺶ ﺭﺍ محمد ﮔﺬﺍﺷﺘﻨﺪ. ﺍﯾﻦ ﮐﻮﺩﮎ ﮐﻪ بعدها ﺑﻪ ﻧﺎﻡ مولانا نظام الدین مشهور ﮔﺮﺩﯾﺪ، ﺍﺯ ﺑﺪﻭ ﮐﻮﺩﮐﯽ ﺁﺛﺎﺭ ﻧﺒﻮﻍ ﻭ ﺫﮐﺎﻭﺕ ﺳﺮﺷﺎﺭ ﺑﺮ ﺟﺒﯿﻨﺶ ﻫﻮﯾﺪﺍ ﺑﻮﺩ.

تحصیلات:
مولانا ﺗﺤﺼﯿﻼﺕ ابتدایی خود را در مدرسه کوشکوک ناهوک فراگرفت ﻮ ﺳﭙﺲ ﺑﻪ ﻗﺼﺪ ﺗﺤﺼﯿﻞ علوم دینی بنا به تشویق پدر دلسوز و مهربانش با پای پیاده راهی مدرسه عین العلوم گشت می شود و از محضر اساتيد برجسته اين مرکز علمی استفاده نمود و دانش‌آموخته گرديد.

فعاليت‌های دينی و علمی:
مولانا بعد از فراغت از تحصیل جهت ملاقات با یکی از بستگانش به گوهرگوه خاش مسافرت می نماید، وقتی تشنگی معنوی آن دیار را از نزدیک احساس می کند به پیشنهاد میزبان تصمیم می گیرد همان جا قیام نماید تا تشنگان علم و معرفت را سیراب کند؛ در طی مدتی کوتاه مدرسه‌ی بنا می کند که تا هم اکنون با سرپرستی حافظ احمد گوهرکوهی در آن منطقه در حال فعالیت می باشد.

وقتی خبر می رسد که پدر بزرگوارشان بیمار و نیاز به خدمت دارد، سرپرستی مدرسه و دیگر امور آنجا را به یکی از اساتید مدرسه به نام مولانا خلیل احمد ربانی می‌سپارد و راهی روستای ناهوک می شود، تا این‌که والد بزرگوارشان دعوت حق را لبیک می‌گوید.

در سال 1373 به پیشنهاد حضرت شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید حفظه الله راهی استان کرمان روستای حسن آباد از توابع شهرستان فهرج می‌شود و فعالیت‌های دینی و علمی خود را از همانجا آغاز می کند و تا پایان عمر مبارکشان در همان منطقه ماندگار شد.

فعالیت ها دینی و علمی در مدت ۲۳ سال اقامت در منطقه نرماشیر:
ایشان نقش موثری در ایجاد وحدت و انسجام در منطقه داشتند.
تاسیس مسجد جامع رحمانی در روستای علی آباد چاهدگال بخش نگین کویر ، تاسیس حوزه علمیه نصرت العلوم ، ساخت حدود سی و شش مسجد در روستاهای اطراف ، راه اندازی دو مدرسه دولتی پنج کلاسه در منطقه چاهدگال ، گسیل داشتن صدها نفر طلبه جهت تحصیل علم به مدارس دينی بلوچستان و...

وفات:
بعد از نماز جمعه حالش خراب می‌شود، عاشقان و شیفتگان وی، مرحوم را فورا به بیمارستان بم انتقال می‌دهد و بعد از چند روز، با پیشنهاد پزشک معالج به بیمارستان افشار یزد منتقل می‌شود و تحت معالجه قرار می‌گیرد و عمل قلب ایشان بحمدلله با موفقیت انجام می‌شود. مدتی بود که حالش خوب گزارش می‌شد، اما اجل بیش از این مهلت نداد و سرانجام بعد از نماز عشا روز شنبه 4 آذرماه 1396 در بيمارستان افشار يزد به دیدار حق شتافت. مراسم نماز جنازه ايشان، روز دوشنبه ششم آذر ماه 1396، ساعت ۱۰ صبح در قبرستان ناهوک سراوان برگزار شد.


اساتید:
از اساتید بزرگوار ایشان می‌توان شیخ الحدیث و التفسیر حضرت مولانا محمدیوسف حسین‌پور رحمه الله تعالی، مولانا محمد دهقان، مفتی خالد دهواری حفظهما الله تعالی و مولانا محمد انور ملازهی رحمه الله تعالی را نام برد.

تصانیف:
برخی از تاليفات ايشان عبارت‌اند از:
1-از هجرت تا رحلت
2-اصحاب را بشناسیم
3-اطاعت از رسول
4-اماکن قابل زیارت و مهترین نشانه ها و جاهای دیدنی
برگرفته از: نصرت العلوم نگين کوير

منبع : سنت آنلاینمطالب مرتبط:

مولوی سرکوهی: خوشبختی در توجه به الله متعال است

این زن باعث قطع مناسبات کانادا و عربستان شد!

قرائت قرآن برای میّت؛ تاریخ و مستندات آن در اسلام

دادگاه مصر مبارک را از اتهام کشتار معترضان در سال

مولانا محمد عثمان : حرکت های ناخرد همه شیاطین و مک

رئیس‌ جمهور روسیه میزان دارایی و درآمد های خود را

تداوم تلاش های اتحادیه اروپا برای حفظ برجام

 

ساخت مسجد در «اشتوتگارت» آلمان

 

اقدام توهین آمیز یک گروه ضداسلامی در استرالیا علیه

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات