b_300_300_16777215_10_images_fsgergerg.jpg


Asasnews : مولانا نورالله فرقانی فرزند مرحوم جناب حاج آخوند ملا محمد افضل فرقانی در سال 1318 شمسی در روستای فرح آباد بالا خواف متولد و پس از گذراندن ایام کودکی در سال 1325 جهت تحصیل دوره ابتدایی وارد دبستان روستای سلمان شد.


مدرسه ابتدایی سلمان تنها مدرسه ای بود که در کل بالا خواف در آن زمان وجود داشت و آن را مرحوم سید محمد قریشی مالک سده و سلامه جهت استفاده فرزندان منطقه بالا خواف ساخته بود.

تحصیل در خواف
مرحوم حاجی آخوند ملا محمد افضل فرقانی با توجه به علاقه و ارادتی که نسبت به مرحوم مولانا خواجه شمس الدین مطهری رحمه الله علیه بنیانگذار فقید حوزه علمیه احناف خواف داشت، فرزند خود مولانا فرقانی را پس از گذراندن دوره ابتدایی در سن 12 سالگی جهت تحصیل علوم دینی خدمت ایشان برد.

مولانا مطهری نیز عنایت خاصی نسبت به ایشان داشته و مولانا فرقانی که در آن زمان جزو طلبه های کوچک حوزه علمیه احناف خواف بود، در خدمت منزل مولانا و فرزندان ایشان بود و توفیقات دوران زندگی را نتیجه خدمت به مولانا می داند.

تحصیل در افغانستان
مولانا فرقانی پس از 5 سال تحصیل علم در خواف و یک سال تحصیل در خدمت مولانا شیرمحمد مقیمی امام جمعه فقید سنگان پایین خواف، در سن 17 سالگی با همه مشکلات جهت ادامه تحصیل عازم هرات افغانستان شد و مدت 2 سال در هرات مسجد تاریخی رئیس اتحاد - که در حال حاضر به همان سبک موجود است - از محضر اساتیدی چون مرحوم آخوند زاده ملا عبدالرحمن جان و مرحوم آخوند ملا عبدالکریم بهره برد.

شفقت، محبت، اخلاص و تشویقات این بزرگواران باعث شد مولانا فرقانی قصد کنند از هرات جهت ادامه تحصیل به کشور پاکستان عزیمت نمایند ولی به علت کمبود زاد و راحله به ایران بازگشت ولی با اصرار پدر برای ازدواج مواجه شد، لذا در سن 20 سالگی با همسر خود فرزند میرزا سید حسین شهیدی از روستای مزرعه شیخ ازدواج نمود.

علاقه و اشتیاق مولانا فرقانی به تحصیل علم باعث شد ایشان باز خدمت مرحوم مولانا مطهری(رحمه الله علیه) حاضر شوند.

ایشان نیز با عنایت خاص خود بار دیگر شاگرد قدیمی خود را پذیرفت و همزمان با اجازه تحصیل، امامت و پیشنمازی روستای لاج را به ایشان واگذار نمود. مولانا فرقانی مدت 2 سال با وجود 3 فرزند به همین صورت، روز در حوزه علمیه درس می خواند و نمازهای پنج گانه را نیز در مسجد جامع فعلی لاج برای مردم شریف این محل پیش نمازی می داد.

تحصیل در پاکستان
در سال 1344 مولانا فرقانی جهت تحصیل در مراکز علمی بالاتر، همسر و 3 فرزند خویش را به خداوند متعال سپردند و عازم پاکستان شد.

ایشان ابتدا مدت 5 سال در جامعه فاروقیه کراچی از محضر مولانا سلیم الله خان مدظله العالی و دیگر اساتید فیض برد و در سال آخر جهت خواندن کتب حدیث به جامعه دارالعلوم کراچی عزیمت نمود تا از محضر مفتی محمد شفیع عثمانی رحمه الله علیه بنیانگذار جامعه دارالعلوم کراچی و مفتی اعظم سابق پاکستان و علمایی چون مولانا سحبان محمود و مولانا عاشق الهی و مولانا اکبر علی و مولانا قاری رعایت الله رحمهم الله و مولانا مفتی محمد رفیع عثمانی مفتی اعظم و رئیس فعلی جامعه دارالعلوم کراچی پاکستان و مولانا مفتی محمد تقی عثمانی کسب فیض نمایند.

تاسیس حوزه علمیه دارالعلوم اسلامی
ایشان پس از گذراندن دوره حدیث در سایه فیوضات اساتید فوق و بیعت و ارادت و کسب اجازه تاسیس مدرسه دینی از خدمت مولانا مفتی محمد شفیع عثمانی (رح) در آغاز سال 1350 به وطن بازگشت و در همان ابتدا جهت کسب اجازه تاسیس مکتب دینی خدمت مرحوم مولانا مطهری نیز رسید که الحمدالله ایشان هم این اجازه را عنایت فرمودند.

مولانا فرقانی در همان سال از رئیس اداره آموزش و پرورش خواف آقای ابراهیم زنگنه اجازه استفاده از ساختمان مدرسه ابتدایی سلمان را تقاضا نمود که ایشان نیز با استفاده از این ساختمان جهت تدریس علوم دینی تنها در تعطیلات موافقت نمود و مولانا فرقانی به تدریس در مسجد روستا روی آورد، لذا مسجد عمر فاروق (رضی الله عنه) در روستای خلیل آباد را جهت این امر برگزید و مدت زیادی با چند طلبه در چند حجره کوچک که با همکاری مردم ساخته شده بود، مشغول تدریس و تبلیغات دینی شدند.

ایشان همزمان با تدریس تنها و با وجود مخالفت هایی از سوی سازمان امنیت رژیم پهلوی و برخی اشخاص، مخارج طلاب را با جمع آوری کمک از مردم تامین می نمود و همچنان امامت روستای لاج را نیز به عهده داشت.

مدت 2 سال هر روز صبح زود با موتور سیکلت از لاج به بالاخواف می آمد و باز برای نماز عصر به لاج برمی گشت تا اینکه بعد از مشکلات فراوان و جمع شدن 30 یا 40 طلبه و کمبود جا در حجره های مسجد عمر فاروق، پدر ایشان مرحوم حاجی آخوند ملا محمد افضل فرقانی از مرحوم سید محمد قریشی قطعه زمینی جهت احداث مدرسه علمیه در جنب روستای خلیل آباد تقاضا نمود که آن مرحوم نیز زمین مورد تقاضا (محل فعلی حوزه علمیه) را واگذار نمود و اولین قدم یعنی دیوارکشی این زمین با گل انجام شد و کم کم چند حجره محقر در محل جدید ساخته شد و تعدادی از طلاب از مسجد پایین به این محل منتقل شدند.

در آغاز سال تحصیلی جدید (1358) مولانا فرقانی خدمت مولانا مطهری (رح) رسیده و از ایشان جهت افتتاح کتب درسی در سال جدید در محل جدید دعوت نمود. ایشان نیز این دعوت را پذیرفتند و همراه مرحوم مولانا غلام احمد موحدی (رح) تشریف آوردند و دروس طلاب را که در آن وقت تقریبا 50 طلبه بود افتتاح و برای موفقیت این مدرسه و طلاب دعای خیر نمودند.

حوزه علمیه در حال حاضر
در سال ...... ( در حدود سال 1365 شمسی) مولانا فرقانی از مرحوم مولانا مطهری جهت کلنگ زنی ساختمان جدید برای حوزه دعوت نمود و مرحوم مولانا مطهری رح پس از تشریف فرمایی با حضور مردم و علما با دست مبارک خود کلنگ ساختمان جدید برای حوزه علمیه خلیل آباد را بر زمین زدند و پس از کلنگ زنی برای رونق این مکتب دست به دعا برداشتند.

الحمدالله بر اثر دعای ایشان و دیگر علما و اساتید، تاکنون رونق چشم گیری برای این حوزه حاصل شده است و الحمدالله امروز پس از گذشت چهل سال از تاسیس این مکتب کتب حدیث چندین مرتبه در این حوزه تدریس شده و فارغ التحصیلانی به تعداد 30 نفر و حافظانی از این حوزه تحویل جامعه اسلامی شده اند. که الحمدلله در حال حاضر این فارغ التحصیلان در جاهای مختلف در داخل کشور و همچنین کشور همسایه افغانستان مشغول پیشنمازی و تدریس حوزوی و فعالیت می باشند بعضی در افغانستان مدارسی تاسیس نموده اند که دارای 200 تا 300 طلبه می باشد.

حوزه علمیه خلیل آباد در حال حاضر نیز (سال 1390) با 50 طلبه برادر و 30 طلبه خواهر با همه امکانات محدودی که در اختیار دارد از قبیل خوابگاه ، خوراک و کتابخانه و غیره با بیش از ده نفر مدرس که اکثرا در مساجد بالاخواف امام جماعت می باشند مشغول خدمت به جامعه اسلامی می باشد. لازم به ذکر است اکثر مدرسین فعلی حوزه طلاب قدیم همین حوزه بوده اند که تحصیل را در همین حوزه یا مدارس مشهور پاکستان به پایان رسانده اند.
مخارج این حوزه از کمک های مردمی تامین می شود.
                                                                   
فعالیت های سیاسی
مولانا فرقانی همزمان با فعالیتهای تبلیغی و دینی در انقلاب مردم ایران به رهبری امام خمینی (رح) نیز با آنان همگام بوده و در تبلیغ بر ضد رژیم ستم شاهی که مانع فعالیتهای دینی و مذهبی بود تلاش شایانی نمود و پس از انقلاب نیز از فرصت های به دست آمده در سایه نظام اسلامی جهت تبلیغ دین استفاده کافی را برد که نتیجه تمام این رنجها و زحمات 40 ساله را در فعالیت رو به افزایش این حوزه در حال حاضر می توان دید. و لله الحمد


در پایان، مدیریت حوزه علمیه خلیل آباد ضمن تشکر از زحمات و عنایات همه اساتید، علما و مردم شریف شهر خواف، لاج، بالاخواف، سنگان، هرات و پاکستان به همراه مدرسین و دست اندرکاران این حوزه از پیشگاه علمای بزرگوار و مردم شریف اهل سنت تقاضای دعای خیر جهت توفیق در ادامه خدمت و رونق امور دینی در سرتاسر گیتی را دارند.

ان شاءالله و آمین یا رب العالمین
ضیاء الحق فرقانی
15/ 3/ 1390
نویسنده: ضیاءالحق فرقانی
مدرس دارالعلوم اسلامی خلیل آباد خواف

مطالب مرتبط:

ممانعت اسرائیل از پخش اذان در یک مسجد تاریخی

مسلمانان با دست چپ غذا نخورند

"داعش بزرگترین تهدید بعد از جنگ جهانی است"

حرکت تانک های ترکیه به سمت مرزهای سوریه

زوج کانادایی- آمریکایی از اسارت طالبان آزاد شدند

لندن؛ میزبان نمایشگاه محصولات غذایی حلال

داعش وارد غزه شده است؟

منازعه تمام عیار عقیدتی بین اسلام و کفر

نگاهی به مبانی مشروعیت سیاسی در نظام سیاسی داعش

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات