b_0_0_0_10_images_ghnrth.jpg


Asasnews : فرزند بایرام گلدی آخوند در آخرین سال حکومت قاجار ( 1304 ه.ش) در یک خانواده مذهبی در شهر گمیشان از مادری به نام «آق سلطان» دیده به جهان گشودند.


برای اولین بار توسط والدین خود در سن 5 الی 6 سالگی جهت تربیت و آموزش به مکتب دارالقرآن مرحوم « صوفی قاری عاصمی » سپرده شدند. بعد از پایان دوره تحصیلات مکتبی (ابتدایی) به تشویق پدر وارد حوزه علمیه نعمانی گمیشان شده و تحت تعلیم پدر و برادر بزرگوارش «نورنیاز آخوند» به فراگیری علوم حوزوی پرداختند و ضمن تحصیل به طلبه هایی که در سطح پایین تر از خود قرار داشتند کمک می کردند ، بعد از وفات پدر تحصیلات خود را نیز زیر نظر برادر بزرگش «نورنیاز آخوند» در حوزه علمیه نعمانی به اتمام رساندند.

بنا به مصلحتی در سال 1330 ه.ش به شهرستان گنبدکاووس کوچ کرده و در آنجا به کمک خیرین مسجد و حوزه علمیه نبوی نژاد را در خیابان خالدنبی تاسیس نموده و مدت 8 الی 9 سال در آن به تعلیم و تربیت پرداختند ، اما بعد از وفات برادر و استادش «نورنیاز آخوند» علما و معتمدین گمیشان مصلحت را در این دیدند که «ولیجان آخوند وافی» و«ملا ساری» و ... را به نمایندگی از طرف خود به پیش او بفرستند و از اودرخواست نمایند که جهت اداره امور مربوط به حوزه علمیه نعمانی مجددا به گمیشان نقل مکان نمایند.

ایشان دعوت نمایندگان مردم و علما را قبول کرده و به گمیشان بازگشته و برای اداره امور مربوط به حوزه علمیه نبوی نژاد نیز بنا به درخواست عده ای از اهالی «محمد تقان آخوند جاور» را معرفی نموده اند. پس از اقامت دوباره در گمیشان ساختمان قدیمی و چوبی را به صورت آجری با تعداد حجره های بیشتر تکمیل نموده و پس از 12 الی 14 سال تحصیلی ، عده ای تحصیلات خود را درآن به اتمام رسانده اند از جمله آن «شیخ نظرآخوند خوجملی» و«حیدرآخوندنظرخانی» و«طواق آخوند بسنجیده» و«محمدبردی آخوند یلمه» و«عبدالکریم آخوندجاور» و«نورنیازآخوندنبوی زاده» و«حاجی آخوندطاطار».

ایشان امام جمعه و جماعت مسجد و قاضی حل اختلافات بعضی از مسائل شرعی و مدرس حوزه بوده و دربحث و مناظره در مورد مسائل شرعی و دینی روش خاصی داشتند. از ویژگی های آن عالم ربانی خلوص نیت و قاطعیت او بود ، چرا که خداوند را مطمئن ترین تکیه گاه خود می دانستند و هیچ هدفی جز تحصیل رضای خداوند نداشتند. وی یاران هم راز و مشاورانی چون «عرازنیاز آخوند حنفی» و«حاجی قربان آخوند منصوری» و«حاجی آق محمدآخوند بالخانی» و«حاجی ابراهیم آخوندقولی» را داشتند که در امور مهم با آنها مشورت می کردند.

بعد از انقلاب با مشورت و کمک یاران ، نمازجمعه را که در چندجای شهربرگزار می گردید جمع کرده و موقتا در حیاط حوزه علمیه نعمانی اقامه نموده و بعدا با همیاری مردم خداجو به ساختن «مسجدجامع حنفی» اقدام ورزیده و قریب به مدت 20 سال در مقام امامت جمعه شهر در طاعت خدا و در خدمت مردم صادقانه انجام وظیفه نموده اند.

حاجی عبدیجان آخوند داماد استاد رجب آخوند صیادی و دارای 6 پسر و 6 دختر بوده و در اردیبهشت ماه سال 1370 ه.ش در 70 سالگی دیده از جهان فرو بستند. آرامگاه ایشان در قبرستان تپه «کوره سو» در شرق گمیشان قرار دارد.(1)-----------------------------------------
1.کمش دفه و روحانیون ، ص 115

مطالب مرتبط:

حقوق شهروندی جامعه اهل سنت در تنگنای باور مسئولان

دستور بازداشت 11 وزیر عراقی

راهپیمایی وحدت در اندونزی

ا

داستان امیلی , خطرناکترین زن داعشی

واشنگتن پست: رهبر سابق طالبان به راحتی به دوبی سفر

کره جنوبی تبلیغات ضد کره شمالی را متوقف کرد

پاکستان مدارک کافی برای محاکمه رهبر لشکر طیبه را

ا

هشدار طالبان درباره احتمال بسته شدن دفترش در قطر

تکذیب بازگشایی سفارت عربستان در دمشق

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات