b_0_0_0_10_images_tyyw4y4w.jpg


Asasnews : محمد ولی آخوند وافی (ولیجان آخوند) فرزند ملا الیاس در چکیشلر (یکی از روستاهای ساحلی استان بالکان ترکمنستان است) حدودا به سال 1259 ه.ش چشم به جهان گشود.(1)


نسب : محمد ولی آخوند بن الیاس بن حسین بن خان دولت بن ساتلیق بن حسین.

ایشان از سن صغارت تحت تربیت والد فاضلش الحاج ملا الیاس که قاضی نامدار آن منطقه بود، به اتفاق هم شاگردانش مقدمات علم فقه را می آموزد. استعداد و ذکاوت بالای ایشان باعث می شود که مورد توجه و عنایت پدر قرار گرفته و باتشویق ایشان جهت هجرت در راه علم به دست استاد و عارف فرزانه مرحوم رجب آخوند صیادی که وجودشان مملو از تزکیه و تعلیم بود می سپارد.

استاد اغلب در کناره های دریا که به «تازه آباد» مشهور بود کوچ نشین بوده و شاگردانش را نیز با آلاچیق که برایشان تهیه دیده می شد همراه خود می داشت. مرحوم "ملا ولی" پس از طی مراحلی از علم فقه و معانی به دلالت ایشان جهت ادامه ، به مهد علم و عرفان و قبه اسلام ، بخارای شریف شتافته و با جدیت تمام عاشقانه گام در مطلوب خود می نهد.

ایشان از آنجایی که به زبان عرب و علم معانی تسلط کافی داشته در علم فقه به کمال می رسند و فن کلام و فلسفه و منطق و تفسیر در حدیث و اصول را پشت سر می گذارند. در بحبوحه انقلاب بلشویکی دچار مشکلاتی می شود به این دلیل به اتفاق تنها فرزندش که در ایام تحصیلات در دامن مادر رشد کرده و پخته تجارب گشته بود با شناسایی و زمینه سازی قبلی شب هنگام از طریق دریا عازم موطن (علم عطایش رجب آخوند) که در «گمیش دپه» سکنی گزیده بود می شود.

در آن زمان به دلیل تمرکز علما و دواستاد زبده دین و شرع ، گمیش دپه را در منطقه «مدینه ترکمن صحرا» نامیده اند. بنابرایجاب شرع مقدس پس از رحلت عاشقانه استاد رجب آخوند ، اداره مربوط به امور جماعات همچون برگزاری مراسم مذهبی و امامت و خطابت در اجتماعات بزرگ مذهبی را عهده دار شده و مضاف برآن وظیفه رسیدگی به امور و مشکلات قضایی و حل و فصل شرعی آن در منطقه از طرف دولت موقت پیشنهاد گردیده که با امتناع ایشان روبرو می گردند.

ولی اصرار براین امر منجر به پیش شرط وی از قبیل استقلال قضایی و تنفیذ بی قید و شرط حکمیت و رسمیت تام آن شده که به اجابت می رسد. در این مورد درب منزل برهمگان همواره باز شده و مرکز حل و فصل مشکلات و دعاوی مختلف مردم ترکمن صحرا می گردد.اکثر خطابه های ایشان با حمد و ثنا برخداوند سبحان و توصیه مردم به تقوی شروع و با شکر برنعمت ختم می گردید.

ارشادات مرحوم عمدتا بر سبیل حکمت و موعظه حسنه به همراه با مجادله به طریق احسن همانا منطقی باشد استوار بود.هرکه را می خواست رفع مشکل نماید می پذیرفت که در حوزه مربوطه اش نیز یکی از مراجع مهم  حل و فصل و تفهیم دروس مختلف طلبه بوده اند ، که بعدها نیز علمایی از هر قشر اعم از تسنن و تشیع و دانشجو و تحصیل کرده به حوزه  وی رفت و آمد داشته که بعضا با مطرح کردن ایرادات و مسائل مختلف فقهی و کلامی و غیره در محک آزمایش قرار می گرفت و در آن میان مکاتباتی هم با آیت الله بروجردی داشته اند.

وجود ایشان محور اصلی علمای منطقه بود که راهشان توسط اخلاق کارآمدشان همچون مرحوم نظرجان آخوند مصطفایی ، حجوآخوند طلابی و عبدیجان آخوند نبوی نژاد رحمه الله علیهم پیگیری و پاسداری می شود.

در اواخر عمر ضمن از دست دادن بینایی خود صاحبدلی  وارسته و عاشق بودند که روز جمعه مبارک 1341 ه.ش در سن 82 سالگی به دیدار حق شتافتند. 16 شهریور 1378 مطالبق با 26 جمادی الاول روز وفات خضر تنها فرزند ولیجان آخوند .(2)


------------------------------
1-کتاب کُمش دفه و روحانیون : مجموعه گردآوری شده توسط طلاب و روحانیون حوزه علمیه نعمانی گمیشان
2- هفته نامه صحرا ، شماره 190 ، شنبه 17/4/85 ، نعمت الله آرمیده


مطالب مرتبط:

جنگ کرکوک آغاز شد !

اردن به سوریه نیرو اعزام نمی کند

۸۴۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان باقی خواهند ماند

از فضایل و فلسفهٔ اعتکاف

مولانا بدری:علم بدون عمل ثمره ای نخواهد داشت

استقبال از نمایشگاه تاریخ چاپ قرآن در الجزایر

روزه‌داری دو بازیکن لیورپول در بازی حساس با بارسلو

فرصت ماه مبارک رمضان را غنیمت شماریم

مولانا گرگیج: منفعتی در تقسیم سیستان و بلوچستان وج

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات