b_0_0_0_10_images_tyryr.jpg

اساس نیوز ؛ حركتهای مذهبی چند دهه اخير موجب ايجاد انديشه های مؤثر و متاثر و پويايی در بين روحانيت اهل سنت و جماعت در منطقه كردستان گرديده است  كه برداشت های منطقی از دست مايه های فكری وزين در برهه های بحرانی سبب ايجاد نحله ای ياريگر و همسو در جهت پيشرفت طبيعی همگام با تمامی جوانب جامعه خواهد بود و از  نابسامانی های بيشتر و مشقات و رنج های بی ثمر مانع خواهد شد .


حاج ماموستا ملا قادر قادری ، در اوضاع حساس دوران پس از پيروزی انقلاب اسلامی ، همانند يك روحانی متفكر در جهت گيری های متداول روز نقش فكری خود را به عرصه ظهور رسانيد و باعث گرديد كه با حضور و پی گيری و اقدام خويش از ريشه أی شدن معضلات منطقه پيشگيری نمايد و خلقی را از صعوبت برهاند ، و با عملكرد خود ، پرده بد بينی‌ها را بردارد ، تا هموطنی ، هموطنی را نيازارد و حديث برادری و اتحاد  سر بر آرد .

وی در سال 1332 ه.ش در روستای نورياب در حومه پاوه متولد گرديد پدرش مرحوم عباس در كودكی فرزند درگذشت ، چكيده زحمت است گه در بوته مشقت ايام چون فولادی آبديده متكی به واقعيت رسالت انسانی خويش استوار و نستوه باقی مانده و از آغاز كودكی كمر به تحصيل علم بسته است . وقار و تواضع و تربيت اسلامی از نخستين گام های زندگی با خون وی عجين شده است ، در سال 1339 شمسی تحصيل ابتدائی متداول آموزش و پرورش را در زادگاهش آغاز كرد وبه سال 1343 ه.ش روبه حجرههای مدارس علوم دينيه نهاد ، والده ماجده اش كه مؤمنه ای پارسا و دل در گرو اهل ايمان و حيا و ذاكر دائم الدعا و در ياد خدا بود فرزند را به مدرسه علوم دينی ، روستای دشه رهنمون آمد ، بيش از چهار سال تحصيل علوم مقدماتی را نگذرانده بود كه به سبب قيام های مردمی منطقه ، تحميل های سيستم پليسی بر مدارس علوم دينی افزايش يافت و به ناچار روی به عراق عرب نهاد و در شهرهای سلمانيه و حلبچه بـــه ادامه تحصيـــل پرداخت ، در ســـــال 1350 شمسی كه مستعـــــدی فرهيختــــه و  دانش پژوهی تلاشگر در علوم دينی بود به سوی سنندج و مريوان وسقز و بانه رهسپار و هر از چندگاه از محضر استادی مسلم بهره ياب گرديد تا در پاييز سال 1355 ه.ش در مدرسة علوم دينی بانه كردستان از محضر استاد شهيد ماموستا ملا محمود محمدی كه از مؤثران در شكل گيری نهايی انديشه طلبه مستعد خويش بود . به دريافت گواهی نامه افتاء و تدريس و تبليغ علوم دينيه اسلاميه و خلعت پوشش اهل علم نائل گرديد و به رسم متداول در امتحانات علوم دينی سنندج كه اعلم علمای كردستان هيئت ممتحنه آنرا تشكيل می دهند ، شركت نموده و به اخذ تاييد و رسميت گواهی از وزارت فرهنگ و آموزش عالی نائل گرديد و در پاييز همان سال به زادگاهش بازگشت و اقامت و جماعت و جمعه و وعظ و تدريس و ارشاد اهالی را عهده دار گرديد.

در سال 1356 ه.ش كه فعاليت حركت های فكری  از هر سو رشد يافت و انديشه های زير بنايی اعتقادی قشر جوان مورد تهاجم قرار گرفت ، به همراه عده ای از علماء همفكر ، مدرسه قرآن را در پاوه تاسيس و به مرمت آراء و زمينه سازی انديشه های جوان پرداختند . تشكيل جلسات سخنرانی و گفت و شنود و پرسش و پاسخ از برنامه های همزمان مدرسه مذبور بود ، بنيانگذاران مدرسه قرآن پيشگامی مبارزات ضد رژيم را با تحول شگرف سال1357ه.ش به عهده داشتند .

ماموستا ملا قادر قادری از قدم نخستين تا پيروزی انقلاب و پس از آن تا حال در يك مسير تلاش چشم گير داشته و يكدل و يكزبان از ايام قبل از پيروزی با قبول تمامی مضيقه ها و اعمال فشار و رنج های مسؤلان وقت و پس از پيروزی با تحمل شدائد جبهه های مختلف تا امروز نستوه و پر توان به راه خود ادامه داده است.

وی به درخواست اهالی پاوه در تير ماه 1359ه ش  از سوی بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) به عنوان امام جمعه رسمی پـــــاوه انتخاب و از آن تاریخ در عمران و آبادی و روند فرهنگی منطقه ناثير بسزا داشته است و از چهره های بارز در اهداف وحدت و اتحاد اسلامی جمهوری اسلامی در سمينارها و كنگره های داخلی و خارجی بشمار ميرود و در دفاع از حقوق مردم مسلمان كرد و اهل سنت زبان گويای اهالی است . ايشان علاوه بر تسلط عميق بر اوضاع منطقه و دانش دينی چشمگير در زمينه های مختلف فرهنگی و اجتماعی دارای مطالعه و تامل هستند و نمونه بارز روحانی روشنفكر مسلمان امروز بشمارمی روند .
                                                                                            

 منبع : پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه

مطالب مرتبط:

مرگِ دومین پسرِ پادشاه عربستان

تحریک عواطف مذهبی اهل سنت گناه است

یک زن اسرائیلی به اتهام جاسوسی برای داعش دستگیر شد

پیام قرآنی مسلمانان نیویورک به فرد اسلام ستیز

اعدام به خاطر نوشتن شعار علیه سرکرده داعش

حفظ کرامت بشری در جنگ های پیامبر صلی الله علیه و س

پوتین:کلمات اسلام وتروریسم نباید باهمدیگربکاربرده

احتمال ممنوعیت تلگرام در روسیه

قطع سخنرانی ترامپ هنگام افشای اسرار داعش!

کانال تلگرام اساس نیوز