b_0_0_0_10_images_tfhryjty.jpg

اساس نیوز ؛ امان قلی آخوند رستگار، معروف به آماش آخوند فرزند مرحوم ملا حسن در مورخه 2/8/1308 در روستای کاکا از توابع شهرستان گنبد به دنیا آمد و بعدها به روستای قازیق لی کوچ کرد و در این روستا ساکن شد و اینک در سن 87 سالگی درگذشت.


آماش آخوند یکی از مسن ترین روحانیون و از مفاخر سرشناس ترکمن بود که به لحاظ دانش و معلومات در سطح بالایی قرار داشت و از جایگاه خاصی در بین مردم منطقه برخوردار بود.

این روحانی فقید تحصیلات دینی خود را از محضر استاد آنا تاغن آخوند گرگانی در روستای کاکا در زادگاهش آغاز کرده و بعد به نزد فیض الله قاری در روستای تاتار سفلی رفت و از این استاد، قرائت قرآن را آموخت.

ایشان بعدها به گنبد رفت و درنزد استاد آنه مراد آخوند نوری زاد درس خواند و از دانش و معلومات آن استاد فرزانه کسب فیض نمود.

امان قلی آخوند سپس به روستای پشمک پناده رفت و از دانش استاد حاج دردو آخوند (پدر ابراهیم آخوند اسکندری) در زمان حضور روس ها در قسمت شمالی کشور و در گنبد، فیض برد.

وی سپس در سال 1327 به حوزه آنا قلیچ آخوند نقشبندی در گنبد رفت و چند سالی در آن حوزه درس خواند. در آن سالها روح جستجوگر وی یک لحظه از آموختن غافل نبود و همیشه به دنبال حوزه ای دیگر بود تا بر معلوماتش افزایش یابد.

این روحانی بعدها به روستای کله پست در منطقه گمیشان رفت و حدود 10 سال در حوزه علمیه استاد قربان آخوند ارداه ای درس خواند و از این حوزه علوم دینی فارغ التحصیل گردید.

آماش آخوند بعد از پایان تحصیلات خود به زادگاهش روستای قازیق لی مراجعت نمود و با کمک های مالی خیرین این روستا مدرسه دینی جدیدی بنام مدرسه نعمانیه تاسیس کرد واز آن سال تاکنون بعنوان امام جماعت مسجد و مسئول و مدرس حوزه علمیه نعمانیه در خدمت مردم و جوانان منطقه و این دیار بود.

طی این مدت روحانیون زیادی از این حوزه فارغ التحصیل شدند که هریک از شخصیت های برجسته دینی منطقه شدند از جمله: حاج علی آخوند سلاقی از روستای یاسی تپه، دولت قلی آخوند نیک قجق از روستای حالی آخوند، عبدالرزاق آخوند آق اویلی و اراز محمد آخوند آق اویلی هر دو فرزندان عمر آخوند از قازیق لی، بگ محمد آخوند حاجبی از قازیق لی، حاجی گلدی آخوند پرویز از چاروا یلقی و ...

حوزه علمیه نعمانیه با هدایت آماش آخوند رستگار بیش از نیم قرن در خدمت تعلیم و تربیت جوانان و گسترش دین مبین اسلام بود و به سهم خود توانسته است چراغ علم و دانش را روشن نگه دارد.
 
روحش شاد و یادش گرامی

مطالب مرتبط:

تکریم همسایه ها و کمک به ماموستا خدایی : هم نوعان

طرح جدید اسرائیل برای حذف مراکز اسلامی از نقشه جدی

توصیه های سازمان حج و زیارت به زائران ایرانی / هر

مولوی علی بایی: کفار در پی تشدید اختلاف و برادر کش

اهانت نماینده کنست اسرائیل به اسلام و مسلمانان

محدودیتهای مصر برای سفر زنان به ترکیه

د

یک افسر ارشد ترکیه در زندان خودکشی کرد

مولانا ساداتی در خطبه های نماز جمعه سراوان: زندگی

موانع وحدت امت اسلام از نگاه عضو موسسه منهاج القر

کانال تلگرام اساس نیوز