ادامه مطلب...

اساس نیوز : " استاد ملا عبد المجيد نادري تبار" كه بعد‌ها هنگام تعويض شناسنامه ـ  به وسيلۀ يكي از طلبه‌هايش ـ  نام خانوادگي او به "موحّد" تغيير يافت (1) ؛ در سال 1283 شمسي در قريۀ "پيروزه" از توابع شهرستان جوانرود و در خانوادۀ يكي از نوادگان"پيرميكائيل دوداني" به نام "باويس" فرزند "فقيه محمود"، پا به عرصۀ وجود نهاد. خانوادۀ استاد يك خاندان روحاني بود كه در ميان "عشايرِ ندري" مقامِ پيشوايي ديني داشته و داراي امتياز علمي بودند.

ادامه مطلب...

 اساس نیوز : جناب مولانا مفتی سراج الدین فقهی سلجوقی، فرزند ارشد مرحوم جناب حاج قاضی جلال الدین فقهی در ۲/۲/۱۳۰۲هـ.ش. از مادری به نام «لیلا» در روستای «کاریزدره» از توابع «تربت جام» ، شهر حضرت شیخ الاسلام احمد جامی (قدس سره) در استان خراسان رضوی تولد یافتند .

ادامه مطلب...

اساس نیوز : قال الله تعالی: « مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ وَ مِنْهُم مَّن يَنتَظِرُ وَ مَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا» (أحزاب/۲۳) در میان مؤمنان مردانی هستند كه با خدا راست بوده اند در پیمانی كه با او بسته اند. برخی پیمان خود را بسر برده اند (و شربت شهادت سر كشیده اند) و برخی نیز در انتظارند (تا كی توفیق رفیق می گردد و جان را به جان آفرین تسلیم خواهند كرد). آنان هیچگونه تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود نداده اند (و كمترین انحراف و تزلزلی در كار خود پیدا نكرده اند.)

 ادامه مطلب...

اساس نیوز ؛ ماموستا ملا عبدالکریم از مردان بزرگ و نابغه کرد و نویسنده و دانای بزرگ قرن بیستم بوده و بیش از ۶۰ کتاب بسیار مفید آئینی و ادبی و اجتماعی را منتشر کرده است. آثار ایشان را می توان در بخش های پژوهشی علمی در موضوعات عام و ربانی و دنیایی تقسیم بندی کرد که عبارتند از: تفسیر قرآن به روشی بسیار فراوان و مفصل به زبان های کردی و عربی، همچنین تحقیق و پژوهش در مورد چندین شاهکار اشعار بزرگ قدیمی کردی مانند: اشعار مولوی، نالی، محوی، قادر هماوندی و چندین شاعر دیگر. ماموستا عبدالکریم مدرس در بهار سال ۱۹۰۱ در روستای خانقاه از توابع شهرستان خورمال متولد شد و نام کامل ایشان، عبدالکریم محمد فتاح می باشد. ابتدا خواندن را از قرآن و کتابهای آئینی شروع کرده و در سال ۱۹۱۳ کتابهای صرف و نحو را خوانده است. در ابتدای شروع جنگ جهانی اول در مسجد ملکند شهر سلیمانیه عراق، کتاب شرح جامی را خوانده و بعد از آن به مسجد ملا محمد امین بالیکدره رفتە و در سال ۱۹۲۴ هم طی یک مراسم بزرگ در شهر سلیمانیه، اجازه افتا و تدریس را دریافت کرد. ماموستا عبدالکریم مدرس در سال ۱۹۶۰ در مسجد شیخ عبدالقادر گیلانی در بغداد به عنوان مدرس شروع به کار کرد. بیشتر از ۵۰ طلبه در خدمت ایشان فارغ التحصیل شدند و از آن پس بدون وقفه و خستگی ناپذیرانە مشغول تدریس علوم فقهی و عربی بودند.

ادامه مطلب...

اساس نیوز : افندی سید محمود شرفی متخلص به شوقی فرزند دردانه ی سید فرزانه افندی سید عبدالقادر حسینی است. وی در سال ۱۲۹۱ خورشیدی در ییلاق باستانی وسکه از توابع شهرستان رضوانشهر دیده به جهان گشود.

ادامه مطلب...

اساس نیوز : گذری کوتاه بر زندگی فقیه عالیقدر علامه حضرت مولانا خواجه شمس الدین مطهری (ره)

ادامه مطلب...

اساس نیوز ؛ مرحوم سید محمد یوسف حسین پور فرزند سیدمحمد کریم درسال 1309 در شهر گشت سراوان متولد شد.مرحوم مولانا محمد حسین تحصیلات ابتدایی را تا کلاس چهارم دبستان، در گُشت، به پایان رساند و همزمان با تأسیس مدرسه‌ی عین العلوم گُشت توسط عموی بزرگوارش حضرت مولانا سید عبدالواحد، معروف به «حضرت صاحب» (از شاگردان مفسر بزرگ، مولانا حسین‌علی) در سال ۱۳۵۸ (هـ.ق.) وارد این مدرسه گردید و دروس ابتدایی و مقدماتی را تا کتاب کنزالدقائق و کافیه نزد ایشان به اتمام رساند.

ادامه مطلب...

اساس نیوز ؛ این عالم دینی به عنوان امام جمعه اهل سنت بندرترکمن، مدیر و مدرس حوزه علمیه قبا بندر ترکمن و بعنوان اولین مفسر قرآن کریم به زبان ترکمنی در خدمت مومنان این دیار محسوب می گردید.

کانال تلگرام اساس نیوز