ادامه مطلب...       


اساس نیوز : امام ابوحنیفه نعمان بن ثابت تیمی کوفی ، یکی از پیشوایان مذاهب چهارگانه فقه بود.او از مردم فارس بود  و در سال 80 هجری متولد شد. وی انس بن مالک رضی الله عنه را دید.در کوفه بزرگ شد و پارچه فروشی می کرد.از کودکی به دنبال علم بود تا نابغه و مشهور شد.آنگاه مشغول تدریس و فتوا شد.از اساتیدی که دانش را از آنان فراگرفت می‌توان به حمادبن ابی سلیمان، عطاء بن ابی رباح، شعبی، اعرج، قتاده، زهری و غیره اشاره کرد.

  ادامه مطلب...          

اساس نیوز : علامه عبدالرحمان خازنی رحمه‌الله انسانی ساده‌زیست و از زاهدان معروف زمان خویش بود. او مانند سایر بزرگان دین نسبت به دنیا بی‌رغبت بود، اگرچه نزد سلطان سنجر و بزرگان دربار از جایگاه خاص و ویژه‌ای برخوردار بود، اما مانند ابوریحان بیرونی در نهایت سادگی و زهد زندگی می‌كرد.

ادامه مطلب...                        

اساس نیوز : اسلام به‌عنوان دینی که برای تمام انسان‌ها فرو فرستاده شده و تمام انسانیت را در بر می‌گیرد شناخته می‌شود. با ظهور اسلام انسان‌ها و اقوام مختلف از هر سو به آیین محمدی رو آوردند. چه بسیار از یاران رسول خدا که عرب نبودند ولی جایگاهی والا در بین اصحاب یافتند؛ نمونه‌هایی از آن ستارگان زمینی را احتمالا می‌شناسید؛ سلمان فارسی، بلال حبشی، صهیب رومی و... گل سر سبد آنها هستند.

ادامه مطلب...

اساس نیوز : تاریخ ملت ترکمن پر است از فرماندهان و مجاهدین به‌گونه‌ای که بیشترین دوران حکمرانی بر ممالک اسلامی توسط اقوام ترکمن صورت پذیرفته است.

ادامه مطلب...

اساس نیوز : شکی نیست که علم فقه در میان علوم اسلامی دارای اهمّیّت و جایگاه ویژه‌ای است؛ چون تنها این شاخه از علوم اسلامی است که حکم مسائل شرعی را برای مردم بیان می‌کند. به همین خاطر علامه نووی می‌نویسد:

«اعلم أن الإفتاء عظيم الخطر، كبير الموقع، كثير الفضل، لأن المفتي وارث الأنبياء صلوات الله وسلامه عليهم وقائم بفرض الكفاية، لكنه معرض للخطأ، ولهذا قالوا المفتي موقع عن الله تعالى». (المجموع شرح المهذب 1/40)

ادامه مطلب...

اساس نیوز :جلال الدین سیوطی در محله خضریه از توابع شهر سیوط، شامگاه یکم رجب المرجب سال 849 هـ دیده به جهان گشود. از نخستین روزهای تولد، نبوغ و زیرکی و پاکی و نزاکت در سیمای او آشکار بود و خداوند خوبی‌های فراوان در وجود مبارک او به ودیعت گذاشته بود.

ادامه مطلب...

اساس نیوز : الشیخ محمد الامین بن محمد بن المختار الجکنی الشنقیطی ( ۱۳۲۵_۱۳۹۳ ه.ق)در تینکتو در ناحیه ی کیفا، از روستاهای شنقیط، به دنیا آمد. شنقیط قریه ای در شمال غربی موریتانیا است خاندان وی به علم و ادب مشهور بود و او مقدمات علوم عربی را نزد دایی خویش، شیخ عبدالله بن محمد المختار الشنقیطی، فرا گرفت. شنقیطی در ده سالگی قرآن را حفظ و علم قرائات را از محمد بن احمد بن مختار شنقیطی آموخت.

ادامه مطلب...

اساس نیوز : امام حسن بصری از معاصران عمربن عبدالعزیز-رحمه الله- بوده است. وی تأثیرات روشن و بارزی در زندگی دینی و اجتماعی عصر امویان داشته است. نام اصلی حسن بصری، ابوسعید حسن بن یساربود.

ادامه مطلب...
اساس نیوز : ابراهیم بن علی الشیرازی ملقب به ابواسحاق در شهر فیروز آباد شیراز در سال 393 هجری قمری متولد شد.

 ادامه مطلب...

اساس نیوز :حاج ماموستا ملا محمد کریم یوسفی ،فرزند ملا محمد رحیم،در تاریخ 6 خرداد 1305 در روستای سرخه دزج در اطراف سنندج متولد شد.

در کودکی نزد پدر قرآن و بعضی علوم مقدماتی را فراگرفت.

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات