ادامه مطلب...

اساس نیوز ؛ علامه حاج ملا محمّدباقر بالک مدرّس کردستانی متخلّص به «غریق» و مشهور به مدرّس بالک از بزرگ ترین علمای معاصر کُرد است .

ادامه مطلب...

اساس نیوز ؛ مولانا محمد عمر بن ملا احمد بن ملا عبدالرحمن بن عبدالجلیل بن ملا کمال الدین گُشتی است که سلسله‌‌ی نسب ایشان به حضرت غوث اعظم شیخ عبدالقادر جیلانی رحمه الله می‌رسد و ایشان از سادات حسنی می‌باشند.

ادامه مطلب...

اساس نیوز ؛ استاد نظری در سال ۱۲۹۹ هجری شمسی در روستای قره بلاغ در یک خانواده اسلامی و متدین دیده به جهان گشود با راهنمایی و تربیت شبانه روزی والدین گرامی خویش آنا محمد معروف به آنا بای دوران طفولیت را سپری کرده و پا به عرصه تعلیم و تعلّم آن دوران نهاد.

ادامه مطلب...

اساس نیوز ؛ حاج مقصود آخوند یزدانی(رح)، فرزند آتا قاری آخوند(رح) در سال ۱۳۱۱ هـ . ش در روستای باغلِق در یک خانواده کاملاً مذهبی و عرفانی دیده به جهان گشود. این بزرگوار از همان آغاز کودکی، دارای هوش و ذکاوت و ادب خاصی بود. این امر و نیز خصلت و فطرت پاکش، باعث شد که در میان همسالان خود متمایز گردد. خانواده و بزرگان قوم نیز برای وی احترام ویژه ای قائل بودند.

ادامه مطلب...

اساس نیوز ؛ ماموستا سید بهاءالدین آرندان در سال 1302 هجری شمسی در روستای آرندان از پدر ومادری نجیب و صاحب کرامت  دیده به جهان گشود.پدر بزرگوارش ملاعلی فرزند ملا احمد فرزند ملاعبدالکریم فرزند ملاعلی فرزند ملا عبدالغفور فرزند ملامصطفی فرزند ملا حسن از طایفه پیر رستم اورامان واز نوادگان پیر خدر شاهو ومادر گرامیشان رابعە خانم دختر مرحوم حاج میرزا عبداللە آرندانی واز طایفه ورمزیار میباشند. در همان اوان خرد سالی در خدمت پدر قرآن را ختم وبعد شروع به گلستان وبوستان و صرف الصالحین کردند.  بعد ازوفات پدر بزرگوارشان در ساڵ 1316هجری شمسی  امور منزل و کشاورزی به دوش  ایشان افتاد ومجبور شدند بهار وتابستان  کارکند وپاییز وزمستان  برای درس خواندن به شهر سنندج بروند.

ادامه مطلب...

اساس نیوز ؛ مولانا حبیب الرحمان مطهری ، فرزند مرحوم مولانا خواجه شمس الدین، در شهریور سال ۱۳۳۵ (ه ش) در شهر خواف در خانواده ی عالمی فرزانه، متدین و وارسته دیده به جهان گشود.

ادامه مطلب...

اساس نیوز : " استاد ملا عبد المجيد نادري تبار" كه بعد‌ها هنگام تعويض شناسنامه ـ  به وسيلۀ يكي از طلبه‌هايش ـ  نام خانوادگي او به "موحّد" تغيير يافت (1) ؛ در سال 1283 شمسي در قريۀ "پيروزه" از توابع شهرستان جوانرود و در خانوادۀ يكي از نوادگان"پيرميكائيل دوداني" به نام "باويس" فرزند "فقيه محمود"، پا به عرصۀ وجود نهاد. خانوادۀ استاد يك خاندان روحاني بود كه در ميان "عشايرِ ندري" مقامِ پيشوايي ديني داشته و داراي امتياز علمي بودند.

ادامه مطلب...

 اساس نیوز : جناب مولانا مفتی سراج الدین فقهی سلجوقی، فرزند ارشد مرحوم جناب حاج قاضی جلال الدین فقهی در ۲/۲/۱۳۰۲هـ.ش. از مادری به نام «لیلا» در روستای «کاریزدره» از توابع «تربت جام» ، شهر حضرت شیخ الاسلام احمد جامی (قدس سره) در استان خراسان رضوی تولد یافتند .

ادامه مطلب...

اساس نیوز : قال الله تعالی: « مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ وَ مِنْهُم مَّن يَنتَظِرُ وَ مَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا» (أحزاب/۲۳) در میان مؤمنان مردانی هستند كه با خدا راست بوده اند در پیمانی كه با او بسته اند. برخی پیمان خود را بسر برده اند (و شربت شهادت سر كشیده اند) و برخی نیز در انتظارند (تا كی توفیق رفیق می گردد و جان را به جان آفرین تسلیم خواهند كرد). آنان هیچگونه تغییر و تبدیلی در عهد و پیمان خود نداده اند (و كمترین انحراف و تزلزلی در كار خود پیدا نكرده اند.)

 ادامه مطلب...

اساس نیوز ؛ ماموستا ملا عبدالکریم از مردان بزرگ و نابغه کرد و نویسنده و دانای بزرگ قرن بیستم بوده و بیش از ۶۰ کتاب بسیار مفید آئینی و ادبی و اجتماعی را منتشر کرده است. آثار ایشان را می توان در بخش های پژوهشی علمی در موضوعات عام و ربانی و دنیایی تقسیم بندی کرد که عبارتند از: تفسیر قرآن به روشی بسیار فراوان و مفصل به زبان های کردی و عربی، همچنین تحقیق و پژوهش در مورد چندین شاهکار اشعار بزرگ قدیمی کردی مانند: اشعار مولوی، نالی، محوی، قادر هماوندی و چندین شاعر دیگر. ماموستا عبدالکریم مدرس در بهار سال ۱۹۰۱ در روستای خانقاه از توابع شهرستان خورمال متولد شد و نام کامل ایشان، عبدالکریم محمد فتاح می باشد. ابتدا خواندن را از قرآن و کتابهای آئینی شروع کرده و در سال ۱۹۱۳ کتابهای صرف و نحو را خوانده است. در ابتدای شروع جنگ جهانی اول در مسجد ملکند شهر سلیمانیه عراق، کتاب شرح جامی را خوانده و بعد از آن به مسجد ملا محمد امین بالیکدره رفتە و در سال ۱۹۲۴ هم طی یک مراسم بزرگ در شهر سلیمانیه، اجازه افتا و تدریس را دریافت کرد. ماموستا عبدالکریم مدرس در سال ۱۹۶۰ در مسجد شیخ عبدالقادر گیلانی در بغداد به عنوان مدرس شروع به کار کرد. بیشتر از ۵۰ طلبه در خدمت ایشان فارغ التحصیل شدند و از آن پس بدون وقفه و خستگی ناپذیرانە مشغول تدریس علوم فقهی و عربی بودند.

کانال تلگرام اساس نیوز