ادامه مطلب...

اساس نیوز ؛ «ماموستا ملا عابد دولتیاری» در سال 1310 ه.ش در روستای بیدرواز از توابع بخش نوسود از شهرستان پاوه در استان کرمانشاه و در خانواده ای کم بضاعت اما با ایمان، چشم به جهان گشود.

ادامه مطلب...

اساس نیوز ؛ حركتهای مذهبی چند دهه اخير موجب ايجاد انديشه های مؤثر و متاثر و پويايی در بين روحانيت اهل سنت و جماعت در منطقه كردستان گرديده است  كه برداشت های منطقی از دست مايه های فكری وزين در برهه های بحرانی سبب ايجاد نحله ای ياريگر و همسو در جهت پيشرفت طبيعی همگام با تمامی جوانب جامعه خواهد بود و از  نابسامانی های بيشتر و مشقات و رنج های بی ثمر مانع خواهد شد .

ادامه مطلب...

اساس نیوز ؛ امان قلی آخوند رستگار، معروف به آماش آخوند فرزند مرحوم ملا حسن در مورخه 2/8/1308 در روستای کاکا از توابع شهرستان گنبد به دنیا آمد و بعدها به روستای قازیق لی کوچ کرد و در این روستا ساکن شد و اینک در سن 87 سالگی درگذشت.

ادامه مطلب...

اساس نیوز ؛ علامه حاج ملا محمّدباقر بالک مدرّس کردستانی متخلّص به «غریق» و مشهور به مدرّس بالک از بزرگ ترین علمای معاصر کُرد است .

ادامه مطلب...

اساس نیوز ؛ مولانا محمد عمر بن ملا احمد بن ملا عبدالرحمن بن عبدالجلیل بن ملا کمال الدین گُشتی است که سلسله‌‌ی نسب ایشان به حضرت غوث اعظم شیخ عبدالقادر جیلانی رحمه الله می‌رسد و ایشان از سادات حسنی می‌باشند.

ادامه مطلب...

اساس نیوز ؛ استاد نظری در سال ۱۲۹۹ هجری شمسی در روستای قره بلاغ در یک خانواده اسلامی و متدین دیده به جهان گشود با راهنمایی و تربیت شبانه روزی والدین گرامی خویش آنا محمد معروف به آنا بای دوران طفولیت را سپری کرده و پا به عرصه تعلیم و تعلّم آن دوران نهاد.

ادامه مطلب...

اساس نیوز ؛ حاج مقصود آخوند یزدانی(رح)، فرزند آتا قاری آخوند(رح) در سال ۱۳۱۱ هـ . ش در روستای باغلِق در یک خانواده کاملاً مذهبی و عرفانی دیده به جهان گشود. این بزرگوار از همان آغاز کودکی، دارای هوش و ذکاوت و ادب خاصی بود. این امر و نیز خصلت و فطرت پاکش، باعث شد که در میان همسالان خود متمایز گردد. خانواده و بزرگان قوم نیز برای وی احترام ویژه ای قائل بودند.

ادامه مطلب...

اساس نیوز ؛ ماموستا سید بهاءالدین آرندان در سال 1302 هجری شمسی در روستای آرندان از پدر ومادری نجیب و صاحب کرامت  دیده به جهان گشود.پدر بزرگوارش ملاعلی فرزند ملا احمد فرزند ملاعبدالکریم فرزند ملاعلی فرزند ملا عبدالغفور فرزند ملامصطفی فرزند ملا حسن از طایفه پیر رستم اورامان واز نوادگان پیر خدر شاهو ومادر گرامیشان رابعە خانم دختر مرحوم حاج میرزا عبداللە آرندانی واز طایفه ورمزیار میباشند. در همان اوان خرد سالی در خدمت پدر قرآن را ختم وبعد شروع به گلستان وبوستان و صرف الصالحین کردند.  بعد ازوفات پدر بزرگوارشان در ساڵ 1316هجری شمسی  امور منزل و کشاورزی به دوش  ایشان افتاد ومجبور شدند بهار وتابستان  کارکند وپاییز وزمستان  برای درس خواندن به شهر سنندج بروند.

ادامه مطلب...

اساس نیوز ؛ مولانا حبیب الرحمان مطهری ، فرزند مرحوم مولانا خواجه شمس الدین، در شهریور سال ۱۳۳۵ (ه ش) در شهر خواف در خانواده ی عالمی فرزانه، متدین و وارسته دیده به جهان گشود.

ادامه مطلب...

اساس نیوز : " استاد ملا عبد المجيد نادري تبار" كه بعد‌ها هنگام تعويض شناسنامه ـ  به وسيلۀ يكي از طلبه‌هايش ـ  نام خانوادگي او به "موحّد" تغيير يافت (1) ؛ در سال 1283 شمسي در قريۀ "پيروزه" از توابع شهرستان جوانرود و در خانوادۀ يكي از نوادگان"پيرميكائيل دوداني" به نام "باويس" فرزند "فقيه محمود"، پا به عرصۀ وجود نهاد. خانوادۀ استاد يك خاندان روحاني بود كه در ميان "عشايرِ ندري" مقامِ پيشوايي ديني داشته و داراي امتياز علمي بودند.

کانال تلگرام اساس نیوز