ادامه مطلب...

اساس نیوز :حاج ماموستا ملا محمد کریم یوسفی ،فرزند ملا محمد رحیم،در تاریخ 6 خرداد 1305 در روستای سرخه دزج در اطراف سنندج متولد شد.

در کودکی نزد پدر قرآن و بعضی علوم مقدماتی را فراگرفت.

ادامه مطلب...

اساس نیوز ؛ مولانا نظام الدين نصرتی که اصالتا از ناهوک سراوان است، مدتی طولانی بود که در منطقه نگين کوير فهرج کرمان به خدمت دينی مشغول بود و امامت جمعه اين منطقه را برعهده داشت و مديريت حوزه علميه نصرت العلوم فهرج کرمان را برعهده داشت.

ادامه مطلب...


Asasnews : حجوآخوند طلابی فرزند «توقین» فرزند«قارا طای حاجی» به سال 1283 ه.ق در روستای «خواجه نفس» گمیشان دیده به جهان گشود و از نخستین معلمان وی «نورماد مختوم» و «ساتلیق دوردی آخوند» را می شود نام برد.

ادامه مطلب...


Asasnews : مولانا نورالله فرقانی فرزند مرحوم جناب حاج آخوند ملا محمد افضل فرقانی در سال 1318 شمسی در روستای فرح آباد بالا خواف متولد و پس از گذراندن ایام کودکی در سال 1325 جهت تحصیل دوره ابتدایی وارد دبستان روستای سلمان شد.

ادامه مطلب...


Asasnews : فرزند بایرام گلدی آخوند در آخرین سال حکومت قاجار ( 1304 ه.ش) در یک خانواده مذهبی در شهر گمیشان از مادری به نام «آق سلطان» دیده به جهان گشودند.

ادامه مطلب...


Asasnews : محمد ولی آخوند وافی (ولیجان آخوند) فرزند ملا الیاس در چکیشلر (یکی از روستاهای ساحلی استان بالکان ترکمنستان است) حدودا به سال 1259 ه.ش چشم به جهان گشود.(1)

ادامه مطلب...

اساس نیوز ؛ «ماموستا ملا عابد دولتیاری» در سال 1310 ه.ش در روستای بیدرواز از توابع بخش نوسود از شهرستان پاوه در استان کرمانشاه و در خانواده ای کم بضاعت اما با ایمان، چشم به جهان گشود.

ادامه مطلب...

اساس نیوز ؛ حركتهای مذهبی چند دهه اخير موجب ايجاد انديشه های مؤثر و متاثر و پويايی در بين روحانيت اهل سنت و جماعت در منطقه كردستان گرديده است  كه برداشت های منطقی از دست مايه های فكری وزين در برهه های بحرانی سبب ايجاد نحله ای ياريگر و همسو در جهت پيشرفت طبيعی همگام با تمامی جوانب جامعه خواهد بود و از  نابسامانی های بيشتر و مشقات و رنج های بی ثمر مانع خواهد شد .

ادامه مطلب...

اساس نیوز ؛ امان قلی آخوند رستگار، معروف به آماش آخوند فرزند مرحوم ملا حسن در مورخه 2/8/1308 در روستای کاکا از توابع شهرستان گنبد به دنیا آمد و بعدها به روستای قازیق لی کوچ کرد و در این روستا ساکن شد و اینک در سن 87 سالگی درگذشت.

ادامه مطلب...

اساس نیوز ؛ علامه حاج ملا محمّدباقر بالک مدرّس کردستانی متخلّص به «غریق» و مشهور به مدرّس بالک از بزرگ ترین علمای معاصر کُرد است .

کانال تلگرام اساس نیوز