b_0_0_0_10_images_219620x330.jpg

اساس نیوز: فاطمه زهراء دختر گرامی وگران قدر رسول اکرم (صلی الله علیه وسلم) وخدیجه کبری است. او سرور زنان اهل بهشت وپشتیبان پیامبر اعظم است. مادری مهربان برای حضرت حسن وحسین وهمسری دلسوز و فداکار برای حیدر کرار. زاهد دنیا وراغب عقبی.

حافظ دمشقی از حضرت علی (رض) روایت کرده است که رسول خدا(ص) به حضرت فاطمه فرمود: « ای فاطمه آیا می دانی چرا اسمت را فاطمه گذاشتم؟ در این لحظه حضرت علی به سخن آمد وگفت: یارسول الله چرا او را فاطمه نامیدی؟

پیامبراکرم (ص) فرمود: « ان الله -عزوجل- قد فطمها و ذریتها عن النار یوم القیامة ». [1]

« به راستی خداوند-عزوجل- او واولادش را از آتش جهنم در روز قیامت دور کرده است ».

ودر روایتی دیگر آمده است:

« ان الله – عزوجل – فطم ابنتی و ولدها ومن احبهم من النار، فلذلک سمیت فاطمة ». [2]

« به راستی خداوند، آتش جهنم را از دخترم واولادش وآنان که با ایشان محبت دارند، قطع کرده است به همین علت او را فاطمه نامند ».

امام دیلمی (رح) از ابوهریره (رض) وامام ابوعبدالله الحاکم (رح) از سیدنا علی مرتضی (رض) روایت می کنند که : « خداوند متعال او را بر آتش جهنم حرام گردانیده وپرده ای میان او ودوزخ قرار داده است، اسمش را فاطمه گذاشتند ».

ونام گذاری او به این اسم الهامی از سوی خداوند عالمیان بوده است. [3]

حضرت فاطمه از معلم ومربی مانند پیامبر اکرم(ص) بهره برد همچنان که از تعلیمات مادر ایثارگر ومهربانش سجایای اخلاقی وصفات پسندیده را آموخت.

حضرت فاطمه در میان اخلاق کریمانه وبلند پدر ومادرش رشد کرد، همان پدری که شیوه وروش زندگانی اش برای تمام جهانیان به عنوان بهترین وبرترین الگو معرفی شده است.

« لقد کان لکم فی رسول الله اسوة حسنة لمن کان یرجوالله والیوم الاخر وذکرالله کثیرا ». [4]

ترجمه آیه: « سرمشق والگوی زیبایی در ( شیوه پندار وگفتار وکردار ) پیغمبر خدا رای شما است. برای کسانی که (دارای سه ویژگی باشند: ) امید به خدا داشته، وجویای قیامت باشند، وخدای را بسیار یاد کنند ».

به همین سبب حضرت فاطمه در عفت کامل، عزت نفس، خیرخواهی ونیز بر حسن خلق رشد وبزرگ شدواینها از تعالیم پدر دلسوزش که پیامبر امت، ورسول رحمت، بهترین مرشد وبزرگترین مربی وهدایت کننده به سوی راه راست بود، می باشد. [5]

حضرت فاطمه در گلستانی به سر می برد که هر لحظه آیات قرآن کریم نازل می شد، از همان دوران کودکی خود قرآن را تعلیم گرفت، چیزهایی را آموخت که هیچ نوجوانی در مکه واطراف آن، از آن بهره مند نبودند، او در مهد ایمان رشد می یافت. رشدی همراه با کوشش واعتکاف، وقار وحیا، به همین علت به نفسی آرام، قلبی قوی، ودرونی زلال وپاک، دست یافت که غیر از ایمان چیزی را نمی شناخت وچیزی هم غیر از ایمان او را نمی شناخت. [6]

در چنین مدرسه ای مبارک تعلیم یافت تعلیمی که او را به شرافتی رساند، که کسی هم ردیفش نبود وبه جایگاهی برد که برای کسی قابل دست یافتن نبود وبر تمام دختران دنیا برتری یافت.

امام زرقانی می گوید:

« برای اثبات دختران پیامبر اکرم(ص) نیازی به نص نیست؛ چرا که آنان در میان صداقت ومحبت والدین شان رشد کردند، واز پدرشان برترین مکارم اخلاقی واز مادرشان تعقل در امور را آموخته بودند، همان مادری که عقل زنان گذشته وآینده با آن برابری نمی کند ». [7]

حضرت زهرا سه سال از بهترین سال های کودکی اش را در شرایط سخت وجانکاهی گذراند. او در سنگلاخ های دره ابی طالب، شکیبایی ومقاومت را فرا گرفت، فریاد اطفال گرسنه شعب را می شنید وخود نیز بسان دیگر کودکان طعم تلخ گرسنگی را می چشید. [8]

هنگامی که حضرت خدیجه از دنیا رفت وپیامبر(ص) از دفن او فراغت یافت، حضرت فاطمه به پدرش می گفت: پدر/ مادرم کجاست؟ پیامبر (ص) در اندیشه بود تا جواب دخترانش را چه بگوید، که جبرائیل (ع) نازل شد وبه پیامبر (ص) گفت: خدایت به تو می فرماید که به فاطمه سلام رسانی وبه او بگویی که مادرت در قصری که از مروارید طلا ساخته شده وستون هایش از یاقوت است، بین [آسیه] و [مریم] با آسایش زیست می کند. [9]

از حضرت انس (رض) خادم رسول الله (ص) روایت است:

« چند روز بعد از خواستگاری (علی از فاطمه) پیامبر اکرم(ص) مرا صدا زد وفرمود: برو واین افراد را برای مراسم دعوت کن؛ ابوبکرصدیق، عمر بن خطاب، عثمان، عبدالرحمن بن عوف، سعد بن ابی وقاص، طلحه، زبیر وجمعی از انصار و...

آنها را دعوت کردم وهمگی لبیک گفتند. پیامبر اکرم(ص) دستور داد تا بین مهمانان خرما وشیرینی توزیع گردد. همه متوجه حضرت علی بودند. سیدنا علی (رض) به سجده افتاد وشکر وسپاس پروردگارش را به جایی آورد که او را برای این امر مبارک انتخاب کرده بود، سپس سرش را بلند کرد. پیامبر اکرم به او فرمود: « جمع الله شملکما، واسعد جدکما، وبارک علیکما، واخرج منکما کثیرا طیبا »

خداوند شما را (بامحبت) در کنار هم جمع کند، وتلاش تان را پیروز گرداند، وبرشماها برکت نازل فرماید، ونسلی پاک وفراوان را از شما به وجود آورد.

حضرت انس که راوی این حکایت بود می گوید: « سوگند به پروردگار، به حقیقت که خداوند از آنان جمعی پاکیزه وفراوان را به وجود آورد. [10] ( اشاره به حسن وحسین )

چگونه نسل زیاد وپاکی از آنان به وجود نیاید در حالی که رسول خدا (ص) دعا کرده وصحابه کرام آمین گفته اند. مگر ممکن است از آنان نسلی مبارک به وجود نیاید در حالی که این زن وشوهر از جمله پاک ترین وباتقواترین افراد عالم هستی بودند.

حضرت عایشه (رضی الله عنها) می فرماید: « هیچ احدی را شبیه تر از فاطمه به پیامبر(ص) ندیده ام واز نظر صحبت کردن شیوه حرف زدن ونشستن، هرگاه پیامبر او را می دید، به سویش می رفت واو را می بوسید، ودستش را می گرفت تا در جایش می نشاند ». [11]

رسول خدا(ص) می فرمود: « شهادت می دهم که تو پاره تن من هستی ». [12]

 

 

گردآورنده: عبا آخوند محمدنژاد

 

منابع:

1-نساء حول الرسول، محمدبرهان، ص187.

2-همان.

3-سیدتنا الطاهرة فاطمة الزهراء، عقیل زاده، ص49.

4-احزاب، آیه 21.

5-نساء حول الرسول، محمد قطب، ص421.

6-صحابیات حول الرسول، ص256.

7-صحابیات حول الرسول، به نقل از امام زرقانی، ص258.

8-زندگانی فاطمه زهرا، نصیرپور، ص34-33.

9-صحیح بخاری، ج2، ص277.

10-نساء حول الرسول، محمد برهان، ص185.

11-حیاة الصحابة، ج2، ص499. نساء مبشرات بالجنة، ص215.

12-مناقب ابن مغازلی، ص380.

مطالب مرتبط:

خیزنیروهای عراقی برای آزادسازی موصل

قدردانی داعش از عاملین حملات تروریستی اسپانیا

داعش: مهاجم منهتن سرباز خلافت اسلامی است

جنگ، ترور وبی ثباتی؛جهان به کدام سو می رود ؟

پنتاگون:وزیر اطلاعات داعش کشته شده است

مرگ چهار سرباز لیبیایی به دست گروه تروریستی داعش

کلنگ زنی مسجد مرکزی دیاربکر در سفر اردوغان

سال 2015؛ سال کشتار غیرنظامیان افغانستان

عبدالباسط آخوند نوری زاد در نماز جمعه این هفته اهل

کانال تلگرام اساس نیوز