b_0_0_0_10_images_IMG21005191.jpg

اساس نیوز :یاران پیامبر – صلي الله عليه وسلم – هر یک از ایشان همانند گوهری است گران بها در حیات بشریت که الله متعال راز موفقیت و سعادت بشر را در پیمودن راه ایشان قرار داده و خطاب به ایشان فرموده است: “فَإِنْ آمَنُوا بِمِثْلِ مَا آمَنْتُمْ بِهِ فَقَدِ اهْتَدَوْا” (بقره /137)

(پس اگر آنان ایمان بیاورند همچنان که شما ایمان آورده اید و بدان چیزهایی که شما باور دارید باور داشته باشند، بیگمان (به راه درست خدایی) رهنمود گشته اند)

اینک به معرفی یکی از جان نثاران پیامبر – صلي الله عليه وسلم – خواهیم پرداخت، سرگذشت فردی که به دنبال حقیقت می‌گشت و پویای حق بود، و خدا را جستجو می‌کرد.

سرگذشت و داستان سلمان فارسی – رضی الله عنه –

اینک رشتۀ سخن را به دست خود سلمان – رضی الله عنه – می‌دهیم، که حوادث و جریان سرگذشت خود را برایمان بازگو کند.

او چنین می‌گوید:

جوانی پارسی‌نژاد و از اهالی یکی از دهات اطراف اصفهان، به نام «جیان» بودم. پدرم، رئیس دهکده، از همه ثروتمند‌تر و مقام و موقعیتش از همه بالاتر بود.

گرویده مجوسیت و آتش پرست بودیم. در آیین «زرتشتی» سعی و تلاش کردم، تا به درجۀ سرپرستی آتش مقدم رسیدم، و کار روشن نگه داشتن آن به من محول شد که نمی‌بایست در خلال شبانه‌روز حتی یک لحظه هم خاموش گردد.

روزی برای پدر کاری پیش آمد که نتوانست به ده برود، به من گفت: بلند شو، امروز به جای من برو و کارها را روبراه کن. من هم به مقصد باغ و زمین از منزل بیرون آمدم. سر راهم از کنار یکی از کلیساهای نصرانیان عبور کردم، صدای عبادت آنها نظرم را جلب کرد.

وقتی در آن دقت و تأمل کردم، دیدم عبادت شان مرا تحت تأثیر قرار داده است، و در دل به دین آنها رغبتی پیدا کرده‌ و گفتم:

به خدا این دین از دینی که ما داریم بهتر است. تا غروب آفتاب آنجا را ترک نکردم نزدشان رفته و از آنها پرسیدم:

بنیان و مرکز این دین کجاست؟

گفتند: در سرزمین شام است.

فرصتی فراهم شد، به جماعت نصاری پیغام دادم که هر وقت کاروانی عازم شام شد، مرا مطلع کنند.

طولی نکشید کاروانی به مقصد شام از آنجا می‌گذشت، مرا هم باخبر کردند؛ هر طور شد زنجیر را از پایم باز کردم، و مخفیانه با کاروان حرکت کردم، تا به سرزمین شام رسیدم. در آنجا سراغ بزرگترین مرجع این دین را گرفتم.

گفتند: کشیش است که ریاست کلیسا را بعهده دارد. پیش کشیش رفته و رغبت خویش را به نصرانیت اعلان کردم و گفتم که می خواهم در کلیسا مانده و خدمت کنم و آموزه های این دین را بیاموزم.

اما پس از مدتی متوجه شدم که کشیش انسان خوبی نیست زیرا که پول از مردم گرفته تا به فقرا و مستمندان بدهد اما او برای خویش نگهداشته و جمع آوری می کرد، به محض اطلاع این امر به شدت از او متنفر شدم؛ اما دیری نپایید که مرگ به سراغ او آمد و مُرد، جانشین او انسان شریفی شد و من مدتی را نزد او گذراندم تا اینکه او نیز به دیار باقی شتافت و من را توصیه نمود به انسان نیک دیگری در شهری دیگر و من نزد او رفته و مدتی را به خدمت او گذراندم و پس از مدتی او نیز منادی پروردگار را لبیک گفته و وفات نمود. طبق وصیت او نزد عالمی دیگر از علمای نصرانی رفته که او نیز مانند دو یار قبلی اش انسان نیکی بود و مدتی را نزد او گذراندم ولی بعد از چندی او هم به سرنوشت یارانش گرفتار و فرمان خدا را لبیک گفت و درگذشت. هنگام مرگ از او پرسیدم:

شما در مورد من آنچه که لازم باشد می‌دانی، پس از تو من پیش که بروم و مرا به چه کسی سفارش می‌دهی؟ و چه کار باید بکنم؟

گفت:پسر خوبم ـ به خدا ـ روی این کره خاکی احدی را نمی‌بینم مانند ما در جستجوی حق و عدالت باشد. اما از قرائن چنان بر‌می‌آید که نزدیک است پیامبری در سرزمین عرب ظهور کند. مردم را به دین ابراهیم می‌خواند، پس از مدتی از سرزمین خود مهاجرت می‌کند و به سرزمینی می رود که دارای نخلستان است و در میان دو سنگلاخ واقع شده است. نشانه‌های مشخص و آشکار دارد. از جمله: هدیه می‌گیرد، اما از صدقه نمی‌گیرد، و در بین دو کتفش هم مهر نبوت نقش بسته است. پس اگر می‌توانی به آن سرزمین برو.

 بعد از این سخنان، روح پاکش به سوی ملکوت اعلی پرواز کرد. پس از او مدتی در آن منطقه ماندم تا اینکه کاروانی از بازرگانان عرب، از قبیلۀ کلب، از آنجا می‌گذشت. به آنان گفتم:

اگر مرا با خود به عربستان ببرید این گاو و گوسفندان را به شما می‌دهم. گفتند: باشد، شما را با خود می‌بریم. گاو و گوسفندان را به آنها دادم، و مرا همراه خود بردند؛ تا به وادی القری رسیدیم. در آنجا به من غدر و خیانت کردند. زیرا مرا به یک نفر یهودی فروختند، و من برده شدم. چاره‌ای نداشتم جز اینکه کمر خدمت مالک خود را ببندم، بعد از مدتی، یکی از عموزاده هایش که از قبیله بنی‌ قریظه‌ بود آمد و مرا خرید و با خود به یثرب (مدینه) برد. در یثرب نخلستانی را به همان وصف دیدم که آن دوست و استادم توصیه کرده بود. مدینه را عیناً مطابق توصیفاتی یافتم که او گفته بود: به هر حال در مدینه نزد او ماندگار شدم.

در همان اثناء پیامبر – صلي الله عليه وسلم – به یثرب مهاجرت کرد. روزی بالای درخت نخلی مشغول کار بودم. مالکم زیر درخت نشسته بود. که یکی از عموزاده‌هایش آمد و گفت: خداوند، بنی‌قیله  را نابود کند، هم‌ اکنون در قبا به دور مردی گرد آمده‌اند: که از مکه آمده و به خیال خودش پیامبر است!

 به محض شنیدن این سخن بدنم داغ شد و مانند تب زده، مضطرب و آشفته شدم. غروب همان روز مقداری خرما را جمع کردم و پیش پیامبر – صلي الله عليه وسلم – رفتم، و به خدمتش مشرف شدم و گفتم: اطلاع یافتم شما مردی صالح هستی و جمعی غریب و نیازمند همراه داری و این مقدار ناچیز خرما صدقه داشتم؛ دیدم شما از هرکس مستحق‌ترید، و خرما را تقدیمش کردم. به یارانش فرمود: بخورید. خود از خوردن دست نگه داشت و نخورد. در دل خود گفتم: این یکی از نشانه‌ها. از آنجا برخاستم و آنجا را ترک کردم، بعد از اینکه پیامبر – صلی الله علیه وسلم – از قبا به مدینه آمد، باز مقداری خرما فراهم کردم و به خدمتش رفتم و گفتم: دیدم شما صدقه نمی‌خوری، این را به عنوان هدیه به حضورتان تقدیم می‌کنم. خودش مشغول خوردن شد و به یارانش فرمود: بخورید و همه باهم خوردند. دردل خود گفتم: این هم نشانۀ دوم. بعد از آن در بقیع غرقد به خدمت پیامبر – صلي الله عليه وسلم – رسیدم که یکی از یارانش را به خاک می‌سپردند. پیامبر در آنجا نشسته بود. نزدیک شدم و سلام کردم. بطور پنهان پشتش را می‌جستم و به دنبال مهر نبوت می‌گشتم، که استادم آن را توصیف کرده بود. همین که متوجه شد پشتش را نگاه می‌کنم، هدفم را دریافت؛ لذا عبا را از روی شانه‌اش کنار زد. نگاه کردم. مهر را دیدم و آنرا شناختم؛ به آن چسبیدم و مشغول بوسیدنش شدم و از فرط شادی گریه را سر دادم و اشک شوق از چشمانم جاری شد. پیامبر – صلی الله علیه و سلم – فرمود: موضوع چیست؟! سرگذشت خود را برایش بازگفتم. پیامبر- صلی الله علیه و سلم – از آن بسیار مسرور شد و خوشحال بود که یارانش داستان را از من بشنوند، و داستان را برای آنان تعریف کردم، آنها هم تعجب کرده، سخت خوشحال شدند و بیش از اندازه، شادی و سرور نشان دادند. درود بر سلمان فارسی – رضی الله عنه -، روزی که در همه جا به جستجوی حق برخاست و درود بر سلمان فارسی روزی که با حق آشنا شد و به آن ایمان آورد و آن را پذیرفت و اعتقادی محکم پیدا کرد.

 

***********************************************************************

 

برگرفته از کتاب: یاران پیامبر

نویسنده: عبدالرحمن رأفت باشا

مترجم: محمد طاهر حسینی

تلخیص: عبدالکریم بدری

مطالب مرتبط:

موفقیت قاریان ترکیه در جشنواره قرآن کریم در شیراز

افزایش تدابیر امنیتی در استانبول

ا

تکفیر و تفتیش عقاید از دیدگاه قرآن

دستگیری یک روزنامه نگار ترک به دلیل حمایت از ارتش

ا

آسمانخراش ها در مکه و مدینه

فرار هزاران مسلمان روهینگیا از کشتار گروهی

نخستین زن داعشی سعودی محکوم شد

مکزیک آغاز ساخت دیوار جدایی در مرز با آمریکا را مح

کلیسایی در انتاریو، نمازخانه مسلمانان می شود

نوشتن دیدگاه


نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز