b_0_0_0_10_images_IMG19364365.jpg

اساس نیوز: حضرت حسن ابن علی رضی الله عنه می فرماید: من از دایی خود هند بن ابی هاله (رض) (فرزند خدیجه) که دانا به وصف کردن اوصاف رسول الله (ص) بود، درباره صفات و جمال ظاهری رسول اکرم پرسیدم، زیرا دوست داشتم تا اوصافی را که او بیان می کند فرا گیرم وخود را به آن متصف سازم (هنگام وفات رسول اکرم حضرت حسن هفت سال سن داشت و به خاطر پایین بودن سنش فرصت کافی برای دقت و توجه در تمام اوصاف رسول اکرم و حفظ آن ها را نیافت) دایی ام فرمود: «ایشان بلند مرتبه و نزد همه با ابهت بود. چهره اش همچون ماه شب چهاردهم می درخشید، قامتش از مرد میانه قد کمی بلندتر و از مرد قد بلند کمی کوتاه تر به نظر می رسید. سر مبارک بزرگ بود، موهای میان همواری داشت (نه شل وآویزان بودند ونه پرچین). موها به راحتی از فرق سر شکاف برداشته و به دوقسمت تقسیم می شدند. آن ها را از هم جدا می کرد، و گرنه به حال خودش می گذاشت. زمانی که موهای مبارک بلند می شدند از نرمه گوش می گذشتند.

 

رنگش بسیار زیبا و باطراوت و پیشانی اش فراخ و پهن بود. ابروان خمیده، دراز، باریک و پرمویی داشت که به هم پیوسته نبودند. در میان دو ابرو رگی وجود داشت که هنگام خشم بالا می آمد. بینی کشیده ای داشت که وسط آن برجسته بود. بالای سرش نوری می درخشید، اگر کسی بدون دقت به او نگاه می کرد فکر می کرد بینی بلندی دارد (ولی اینطور نبود) محاسن مبارک انبوه و پرپشت بود، چشمان بسیار سیاه و درشتی داشت، صورتش کم گوشت بود، دهان مبارک بزرگ به نظر می رسید، دندان هایش سفید، خوش نما و زیبا بودند و از هم فاصله داشتند. موهای وسط سینه تا روی شکم، نازک و ظریف بودند. گردنی سفید و زیبا داشتند که بسان گردن عروسک نقره ای می درخشید. خلقت کامل و متعادلی داشت. بدنش تنومند و محکم بود. شکم و سینه ای یکسان و مساوی داشت، اما سینه اش پهن بود و میان دوبازوانش فاصله وجود داشت. اندام و مفاصلی درشت و محکم داشت.

 

قسمت هایی از بدن آن حضرت که بیرون از لباس قرار داشت بسیار زیبا و نورانی بود. هنگام راه رفتن پاهایش را کاملا بلند می کرد و با حالتی متمایل به جلو قدم بر می داشت و قدمها را کمی با فاصله می گذاشت. باوقار و سنگین و به سرعت راه می رفت. وقتی راه می رفت اینطور به نظر می رسید که از راه شیب داری پایین می آید.

 

هنگامی که به سوی کسی توجه می کرد تمام بدن را برگردانده و به سوی او توجه می کرد. نگاهش به پایین بود. به زمین بیشتر نگاه می کرد تا به آسمان. عادت مبارکشان نیم نگاه بود و به خاطر شدت حیاء کاملا در چهره کسی نظر نمی انداخت. هنگام راه رفتن، صحابه را جلو کرده و خود از پشت سر حرکت می کرد. با هرکه ملاقات می کرد، ابتدا خودش سلام می داد».

 

حضرت حسن رضی الله عنه می فرماید:« من از دایی ام کیفیت سخن گفتن آن حضرت را پرسیدم. ایشان فرمود: رسول اکرم (ص) پیوسته غمگین و غرق در اندیشه و تفکر بودند، هیچ استراحت و آرامشی نداشت، اکثر اوقات را در حالت سکوت سپری می کرد و بدون نیاز سخن نمی گفت، آغاز و پایان کلمات را با تمام دهن ادا می کرد (یعنی واضح و شمرده سخن می گفت) با جملات کوتاه و پرمعنا حرف می زد. سخنان او از ویژگی خاصی برخوردار بودند؛ پرحرفی و بیهوده گویی در سخنانش به چشم نمی خورد و چنان صحبت نمی کرد که مفهوم سخن واضح نگردد. خوش اخلاق و ملایم بود، بد اخلاق وخشن نبود. هیچ کس را ذلیل و تحقیر نمی کرد. نعمت خدا را هر چند کوچک بود، بزرگ می شمرد، نه آن را مذمت می کرد و نه تعریف وستایش (مذمت نمی کرد، زیرا این عادت متکبران است و تعریف نمی کرد به این خاطر که احتمال حرص می رفت). اگر کسی حقی را تلف می کرد، تاب و تحمل خشم او را هیچ کس نداشت و خشمش زمانی فروکش می کرد که به یاری حق پایمال شده برخیزد».

 

حضرت حسین رضی الله عنه می فرماید: «من از پدر بزرگوارم چگونگی ورود آن حضرت به خانه را پرسیدم، ایشان فرمود: رسول اکرم صلی الله علیه و سلم از طرف خداوند اجازه داشت که به خانه برود و هنگامی که به خانه می رفت اوقات خویش را به سه بخش تقسیم می کرد؛ بخشی از آن را به یاد خدا اختصاص می داد و بخشی را به خانواده و بخشی را به خودش، سپس حصه خودش را بین خود و مردم تقسیم می کرد. به این صورت که خواص و بزرگان به خدمت ایشان حاضر شده و سخنانش را به عموم مردم می رساندند و هیچ مطلب مفیدی را از آن ها پنهان نمی ساخت. برنامه رسول اکرم (ص) (در آن بخش از وقتش که به امت احتصاص داشت) اینگونه بود که صاحبان علم و فضل را برای حضور در مجلس ترجیح می داد و با توجه به جایگاه دینی آنان، اوقات خود را در میانشان تقسیم می کرد.

 

برخی یک حاجت و برخی چندین حاجت و خواسته داشتند و رسول اکرم (ص) به تامین نیازها و خواسته های آنان می پرداخت و آن ها را به اموری مشغول می ساخت که برای صلاح آنان و صلاح تمام امت مفید و سودمند بود. اوضاع و احوال مسلمین را از آنان می پرسید و به تناسب آن، رهنمودهایی بیان می کرد و می فرمود: افرادی که در اینجا حضور دارند، این سخنان را به آن هایی که حضور ندارند، برسانند. همچنین حاجت و نیاز کسانی را که بنابر عواملی مستقیما به من نمی توانند مراجعه کنند، به من برسانید؛ زیرا هر که حاجت چنان شخصی را به حاکم برساند که خودش توانایی مراجعه مستقیم به حاکم را ندارد، خداوند روز قیامت قدمهایش را ثابت و استوار نگه می دارد».

 

حضرت حسین رضی الله عنه می فرماید: «من از پدرم در مورد رفتار رسول اکرم (ص) در بیرون از خانه پرسیدم که ایشان خارج از خانه چه می کردند؟ ایشان فرمود: رسول اکرم (ص) به جز در موارد لزوم صحبت نمی کرد. با کلام خود مردم را مانوس می ساخت و کسی را از خود متنفر نمی کرد. بزرگ هر طایفه و قبیله ای را گرامی می داشت و او را به عنوان سرپرست قوم، مقرر می ساخت. مردم را از عذاب خدا می ترساند، در برخورد با مردم جانب احتیاط را رعایت می کرد؛ با وجود این، گشاده رویی و خوش خلقی خویش را از کسی دریغ نمی کرد.

 

به تفقد و جستجوی احوال صحابه می پرداخت؛ اوضاع و احوال مردم را بررسی کرده و به اصلاح آن مشغول می شد. نیکی را تحسین می کرد و به تقویت آن می پرداخت. بدی را تقبیح می نمود و برای تضعیف آن می کوشید. در هر امری اعتدال و میانه روی را بر می گزید. از افراط و تفریط به دور بود. از اصلاح مردم غفلت نمی ورزید تا مبادا از دین غافل شوند و از حق فاصله گیرند. آن حضرت، برای هر وضعیتی آمادگی داشت. از حق کوتاه نمی آمد و از آن تجاوز نیز نمی کرد.

 

کسانی که به او نزدیک بودند، از برجسته ترین افراد بشر به شمار می آمدند. برترین افراد پیش رسول اکرم (ص) کسانی بودند که بیش از همه خیرخواه دیگران باشند. نزد رسول اکرم (ص)، کسی والاترین جایگاه را دارا بود که بیش از همه به همدردی و همکاری با مردم می پرداخت».

 

هر کس با رسول خدا می نشست یا حاجت خود را بیان می کرد، آن حضرت (ص) تا خود آن شخص نمی رفت از او جدا نمی شد. هر کس چیزی از رسول اکرم (ص) می خواست، یا خود همان چیز را مرحمت می فرمود (و اگر چیزی نداشت) با سخنی نرم و ملایم پاسخش را می داد. خوشرویی و خوش خلقی آن حضرت عام و فراگیر بود؛ به گونه ای که با همه با شفقت پدرانه برخورد می کرد و همگی، پیش او از حقوق مساوی برخوردار بودند.

 

گردآورنده: عبا آخوند محمدنژاد

منبع: حیاة الصحابه

مطالب مرتبط:

قاتل بن لادن تحلیلگر شبکه فاکس نیوز آمریکا شد

استقبال سازمان همکاری اسلامی از پیشنهاد جان کری در

ا

نظر مثبت آمریکا به سفر رهبر کره شمالی

دیدار وزیرخارجه جدید آمریکا با همتای سعودی

کمک یک میلیون دلاری آمریکایی ها برای بازسازی مسجد

رزمایش دریایی مدیترانه شرقی در آبهای ترکیه آغاز می

امام جمعه اهل سنت خاش : سیزده آبان روز اتحاد یکپار

هتک حرمت قبرستان مسلمانان در مینه‌سوتای آمریکا /

جوان مسلمان انگلیسی علیه اسلام هراسی فیلم ساخت

کانال تلگرام اساس نیوز