b_0_0_0_10_images_0100255_2.jpg

اساس نیوز: «النَّبِيُّ أَوْلَىٰ بِالْمُؤْمِنِينَ مِنْ أَنفُسِهِمْ ۖ وَأَزْوَاجُهُ أُمَّهَاتُهُمْ ۗ وَأُولُو الْأَرْحَامِ بَعْضُهُمْ أَوْلَىٰ بِبَعْضٍ فِي كِتَابِ اللَّهِ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ وَالْمُهَاجِرِينَ إِلَّا أَن تَفْعَلُوا إِلَىٰ أَوْلِيَائِكُم مَّعْرُوفًا ۚ كَانَ ذَلِكَ فِي الْكِتَابِ مَسْطُورًا» (الأحزاب: ٦). یعنی: «پیغمبرازخود مؤمنان نسبت به آنان اولویت بیشتری دارد و همسران پیغمبر، مادران مؤمنان محسوب می شوند».

 

اين شرح حال مختصری است از أم المؤمنين صديقه دختر صديق، آن بانوي پاکی که خداوند از بالای هفت آسمان پاکی او را اعلام نمود، عایشه أم المؤمنین، همسر پیامبر و دختر أبوبکر. خداوند در مورد ایشان آیاتی در قرآن نازل فرموده است که شب وروز تلاوت می‌شود. پیامبر وی را از همه همسرانش بيشتردوست می‌داشت و در حرم هیچ زنی جز عایشه بر پیامبر وحی نازل نشده است و از میان زنان پیامبر فقط او دوشیزه بوده است و علم و دانشی که عایشه از پیامبر فرا گرفت هیچ زن دیگری از همسران پیامبر از ایشان فرا نگرفته است. پیامبر در حالی دیده از جهان فروبست که سر در آغوش این بانوی مطهر گذاشته بود. کنیه این بزرگ زن، أم عبدالله و لقبش صدیقه است. پدرش أبوبکر صدیق همراه رسول خدا و اولین مردی بود که اسلام را پذیرفت و بعد از پیامبران، بهترین فردی است که خورشید بر او طلوع کرده است. او یار غار پیامبر و کسی است که رسول اکرم در زمان آخرین بیماری‌اش به او فرمان داد که پیش نماز مردم شود.

 

مادر عایشه أم رومان زینب (وگفته شده دعد) بنت عامربن عویمر بن عبد شمس، از اولین کسانی است که اسلام آورد چنان که سخن أم المؤمنین بر همین مطالب دلالت می نماید، ایشان می فرماید: «پدر و مادرم را نیافتم، مگر اینکه مسلمان بودند». پس او هرگز برای بتی سجده نکرده است.

 

فضیلت عایشه (رض)

در صحیحین از أبی موسی أشعری روایت است که گفت: پیامبرخدا (ص) فرمود: «از مردان افراد زیادی به کمال رسیدند و از زنان جز مریم دختر عمران و آسیه زن فرعون کسی به کمال نرسیده است، فضیلت و برتری عایشه بر زنان مانند فضیلت ثرید بر سایر غذاهاست» و از عمرو بن عاص روایت است که نزد پیامبر آمد و گفت: «از میان همه مردم چه کسی را بیشتر دوست داری؟ فرمود: عائشه، گفتم: از مردان؟ فرمود: پدرش» (بخاری و مسلم).

 

ذهبی در توضیح این حدیث می‌گوید: «پیامبر جز چیزهای پاک، چیز دیگری را دوست نمی‌داشت، پس ایشان برترین فرد این امت و برترین زن این امت را بیشتر از همه دوست داشت و هرکسی با این دو دوست پیامبر، دشمنی ورزد سزاوار است که مورد نفرت و خشم خدا و پیامبرش قرار گیرد» (سیرأعلام النبلاء).

 

در صحیح بخاری از هشام بن عروة و او از پدرش و او نیز از عایشه (رض) روایت می‌کند که گفت:  «پیامبر در بیماری‌اش که در آن وفات یافت می‌فرمود: فردا من کجا هستم؟ من فردا کجایم؟ منظورش عایشه بود، آنگاه همسرانش به او اجازه دادند هر کجا می‌خواهد، همان جا بماند و پیامبر در خانه عایشه ماند تا وقتی آنجا وفات یافت». عایشه (رض) می‌گوید: «در همان روزی که نوبت آمدن ایشان به خانه‌ام بود، در خانه‌ام وفات یافت و در حالی جان به جان آفرین تسلیم نمود که سرش روی سینه‌ام بود و آب دهانش با آب دهانم مخلوط شد»، سپس می‌گوید: «عبدالرحمن بن أبی بکر وارد شد و مسواکی با خود همراه داشت که با آن مسواک می‌زد، پیامبر خدا به او نگاه کرد، به او گفتم: ای عبدالرحمن این مسواک را به من بده و او مسواک را به من داد و من آن را به پیامبرخدا دادم، آن را با دهانم جویدم و نرم کردم و سپس به پیامبر دادم و ایشان در حالی که برسینه‌ام تکیه زده بود، مسواک زد». در روایتی آمده است: «ستایش خداوندی را سزاست که در آخرین روز زندگی‌اش آب دهان مرا با آب دهان او مخلوط نمود».

 

از صفات أم المؤمنین (رض)

عایشه (رض) در خانه صداقت پرورش یافت و با کسی ازدواج کرد که خداوند عزوجل او را فرستاد تا خوبی های اخلاق را کامل نماید، این امر سبب شده بود تا عایشه، اخلاق و سیره‌ای والا و نیک داشته باشد و دارای صفاتی باشد که کمتر زنی بدان متصف است. به عنوان مثال: أم المؤمنین سخاوتمند و بزرگوار بود و هرچیزی داشت آن را صدقه می داد. ذهبی از عروة بن زبیر روایت می‌کند که «عایشه هفتاد هزار صدقه می‌کرد، درحالی که گوشه های چادرش را وصله می‌زد». همچنین از عطا روایت است که می‌گوید: «معاویه گردن بندی طلایی برای عایشه فرستاد که در آن گوهری بود که بیش از صدهزار قیمت داشت، عایشه آن را بین همسران پیامبر تقسیم کرد».

 

دانش و علم

أم المؤمنين عایشه (رض) از کسانی بود که بیش از همه علم و دانش داشت و فتوا می‌داد. همچنین از فقیه‌ترین و آگاه‌ترین زنان مسلمان به ادب و دین و عالم‌ترین همسر پیامبر بود. زهری می‌گوید: «اگر علم و دانش همه همسران پیامبر و همه زنان جمع شود، علم عایشه برتر خواهد بود».

 

عطاء بن أبی رباح می‌گوید: «عایشه فقیه‌ترین مردم و آگاهترین شان بود و نظر و رأی او در میان عموم مردم از همه بهتربود» و عروة بن زبیر می‌گوید: «با هیچ کس ننشسته‌ام که در قضاوت و در سخنی از سخنان جاهلیت، شعرگویی،  علم میراث و طب از عایشه عالم‌تر وآگاه‌تر باشد». در این مورد آنچه أبوموسی أشعری می‌گوید برای ما کافی است، او می‌گوید: «ما أصحاب محمد هیچ گاه در سخنی به مشکلی بر نمی‌خوردیم که در مورد آن از عایشه می‌پرسیدیم، مگر اینکه نزد او علم و دانش می‌یافتیم» و مسروق می‌گوید: «بزرکان أصحاب محمد را می‌دیدم که در مسایل ارث از او می‌پرسیدند».

 

عبدالله و عروة پسران زبیر ابن عوام که خواهرزاده عایشه بودند و عبدالله و قاسم فرزندان محمد بن أبی بکر و از زنان، عمرة بنت عبدالرحمن و حفصة بنت سیرین و عایشه بنت طلحه از او فقه آموختند و فقیه شدند. مسروق وقتی از عایشه (رض) حدیث روایت می‌کرد، می‌گفت: «صدیقه دختر صدیق محبوب پیامبر کسی که برائت او از بالای هفت آسمان نازل شده به من چنین گفت».

 

عایشه (رض) 2210 حدیث از پیامبر (ص) روایت کرده است. 297 حدیث از آن در صحیحین روایت شده است و 174 حدیث از آن متفق علیه می‌باشد. 54 حدیث را فقط بخاری و 69 حدیث را مسلم روایت کرده است و بیش از 185 صحابی و تابعی علم و دانش او را نقل کرده و از وی حدیث روایت کرده اند.

 

برگرفته از کتاب «أم المؤمنين عايشه صديقه فرزند صديق»، تأليف: ناصرأبوالعلا، مترجم: أبوسلمان

مطالب مرتبط:

اردوغان:فلسطین مساله یک میلیارد و نیم مسلمان است

داعش با نفوذ به‌ جنوب خانقین 21 سرباز عراقی را ربو

ا

قزاقستان از فهرست فاسدترین کشورهای جهان خارج شد

نصب مجسمه «گودزیلا» در مرکز توکیو/ تصاویر

داعش نماینده اسلام و مسلمانان نیست

رسانه های ترکیه : عربستان در حال تشکیل یک نیروی عر

دراعزام نیرو به سوریه باید احتیاط کنیم

اعدام 70 سنّی عراقی به‌دست داعش تایید شد

تجزیه کشورهای مسلمان علت اصلی توطئه‌ها علیه خاورمی

نوشتن دیدگاه


نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات