ادامه مطلب...

اساس نیوز: در روایتی از بزاز از حضرت جابر(رض) نقل شده است که حضرت علی (رض) روز جنگ احد به نزد حضرت فاطمه (رضی الله عنها) آمد و این اشعار را برایش خواند: «ای فاطمه این شمشیر را بگیر که در آن هیچ عیبی وجود ندارد. من نه از ترس، لرزه بر اندام می شوم و نه آدم پست و فرومایه ای هستم. قسم به عمرم که در یاری رساندن به احمد (ص)  و در خشنود ساختن پروردگاری که دانا بر بندگان است خیلی در جهاد تلاش نمودم» [1].

ادامه مطلب...

اساس نیوز ؛ حضرت ابن مسعود(رضی الله عنه) می فرماید: « نخستین کسانی که اسلامشان را آشکار ساختند، هفت نفر بودند. آنها عبارت اند از: رسول الله (صل الله علیه وسلم)، حضرت ابوبکر، حضرت عمارومادرش حضرت سمیه، حضرت صهیب، حضرت بلال وحضرت مقداد(رضی الله عنهم).

ادامه مطلب...

اساس نیوز ؛ حضرت حارث تیمی(رض) می فرماید: در غزوه بدر حضرت حمزه(رض) پر شترمرغی را به عنوان علامت، بر خود چسبانده بود. یکی از مشرکان گفت: « آن که علامت پر شترمرغ داشت چه کسی بود » گفتند: « حمزه (رض) » گفت: « همین بود که علیه ما خیلی مردانگی به خرج داد.» [1]

ادامه مطلب...

اساس نیوز ؛ حضرت منذر بن جهم از حضرت حویطب بن عبدالعزی می فرماید: « در سال فتح مکه، وقتی پیامبر خدا(ص) وارد مکه شد، من به شدت وحشت کردم واز خانه بیرون رفتم، خانواده وفرزندانم را در چند نقطه که از امنیت برخوردار بود، متفرق ساختم، خود را به باغ عوف رساندم وهمان جا ماندم تا این که حضرت ابوذر به سراغ من آمد، من وحضرت ابوذر از قبل با هم دوست بودیم ودوستی همیشه به کار انسان می آید، وقتی او را دیدم فرار کردم . حضرت ابوذر مرا صدا زد وگفت: « ای ابو محمد » من گفتم: «لبیک حاضرم» او گفت: « تو را چه شده است »؟ من گفتم: « می ترسم وبه همین خاطر فرار می کنم » حضرت ابوذر گفت: « نترس، تو به امان خداوند در امان هستی »من به سوی او برگشتم واو را سلام دادم، او گفت: « به خانه ات برو » من گفتم: « آیا راهی برای رفتن به خانه وجود دارد؟ قسم به خدا من فکر نمی کنم زنده به منزل برسم، در راه مرا می گیرند ومی کشند واگر احیانا به خانه برسم، آن جا نیز حضور پیدا کرده ومرا می کشند، اهل عیالم در چند جا متفرق اند ». [1]

ادامه مطلب...

اساس نیوز: در آن ایام عبدالله بن مسعود بچه ای بود که هنوز به سن بلوغ نرسیده بود. دور از صدا و جنجال مردم در دره های اطراف مکه در کمال آزادی از هوای بی آلایش و پاک و آزاد، استفاده و استنشاق می کرد و آزاد و حر می گشت، این پسر بچه گوسفندان یی از بزرگان قریش را، بنام عتبة بن معیظ به چرا می برد. مردم او را ابن ام عبد صدا می کردند ولی نام حقیقی او عبدالله و نام پدرش مسعود بود.

ادامه مطلب...

اساس نیوز :یاران پیامبر – صلي الله عليه وسلم – هر یک از ایشان همانند گوهری است گران بها در حیات بشریت که الله متعال راز موفقیت و سعادت بشر را در پیمودن راه ایشان قرار داده و خطاب به ایشان فرموده است: “فَإِنْ آمَنُوا بِمِثْلِ مَا آمَنْتُمْ بِهِ فَقَدِ اهْتَدَوْا” (بقره /137)

ادامه مطلب...

اساس نیوز: آنچه قابل ملاحظه هر پژوهشگر واقع‏بین و با انصاف در عرصه تجزیه و تحلیل تاریخ ادیان، به خصوص دین اسلام است، اهمیت نخستین حلقۀ مخاطبان دین می باشد که قدرت استحکام، اصالت، صحت و بی آلایشی آن، اثرات عمیق و انکارناپذیری در اصل دین دارد، و ناگزیر به همان میزان ضعف و سستی، ناپایداری و تزویر، جعل و ساختگی، شک و تردید، اثرات نامطلوب و منفی عمیقی در اصل و اساس دین دارد. بنا بر دیدگاه اسلام و دین، خداوند متعال از بدو آفرینش انسان همواره این موجود را مورد لطف بی کران و عنایت خویش قرا داده است.

ادامه مطلب...

اساس نیوز: حضرت حسن ابن علی رضی الله عنه می فرماید: من از دایی خود هند بن ابی هاله (رض) (فرزند خدیجه) که دانا به وصف کردن اوصاف رسول الله (ص) بود، درباره صفات و جمال ظاهری رسول اکرم پرسیدم، زیرا دوست داشتم تا اوصافی را که او بیان می کند فرا گیرم وخود را به آن متصف سازم (هنگام وفات رسول اکرم حضرت حسن هفت سال سن داشت و به خاطر پایین بودن سنش فرصت کافی برای دقت و توجه در تمام اوصاف رسول اکرم و حفظ آن ها را نیافت) دایی ام فرمود: «ایشان بلند مرتبه و نزد همه با ابهت بود. چهره اش همچون ماه شب چهاردهم می درخشید، قامتش از مرد میانه قد کمی بلندتر و از مرد قد بلند کمی کوتاه تر به نظر می رسید. سر مبارک بزرگ بود، موهای میان همواری داشت (نه شل وآویزان بودند ونه پرچین). موها به راحتی از فرق سر شکاف برداشته و به دوقسمت تقسیم می شدند. آن ها را از هم جدا می کرد، و گرنه به حال خودش می گذاشت. زمانی که موهای مبارک بلند می شدند از نرمه گوش می گذشتند.

ادامه مطلب...

اساس نیوز: از ابی سعید خدری نقل شده است که رسول الله صلى الله عليه وسلم برای مردم خطبه خواند و موعظه نمود، پس فرمودند: همانا الله تعالی بنده ای را بین زندگانی دنیا و زندگانی آخرت، مخیر گرداند پس آن بنده نزد الله بودن را انتخاب نمود. در این لحظه حضرت ابوبکر گریان شد، پس ما از گریان شدن حضرت ابوبکر تعجب کردیم چراکه آن بنده ای که نزد الله بودن را اختیار کرد، خود رسول الله صلى الله عليه وسلم بود و ابوبکر عالمترین ما بود. پس رسول الله صلى الله عليه وسلم رو به حضرت ابوبکر نموده، فرمودند: ای ابوبکر گریه مکن کسی که در همراهی با من و با اموالش بر من می تواند منت نهد، همانا ابوبکر است و اگر قرار بود، دوستی از میان مردم میگرفتم، قطعا ابوبکر را دوست میگرفتم؛ لیکن برادری دینی و دوستی دینی برقرار است و درهایی را که رو به مسجد باز می شود همه را بجز در ورودی ابوبکر ببندید.

ادامه مطلب...

اساس نیوز: زبیر پسر عوام بن خویلد بن اسد بن عبد العزی بن قصی بن کلاب بن مره بن کعب بن لؤی الأسدی است. کنیة ایشان «ابو عبدالله» و «ابوطاهر» بوده که «ابوعبدالله» بیشتر معروف بوده است (أسد الغابة، ج 2، ص 102). مادرش، صفیه دختر عبدالمطلب و عمة رسول الله صلى الله عليه وسلم می باشد. یعنی حضرت زبیر پسر عمة رسول اکرم صلى الله عليه وسلم و برادر زادة حضرت خدیجه، همسر گرانقدر پیامبر صلى الله عليه وسلم است (أسد الغابة، ج 2، ص 102).

کانال تلگرام اساس نیوز