b_300_300_16777215_10_images_1103-620x330.jpg

روحانیون اهل سنت قزاقستان در شهر آستانه برای بحث و گفتگو در مورد مبارزه با افراط گرایانی که تلاش می‌کنند اسلام را تخریب کنند گرد هم آمدند.

 

همایش “اسلام دین صلح و هماهنگی” که توسط مدیریت معنوی مسلمانان قزاقستان (دی یو ام کی)برگزار گردید، اولین همایش قزاقستان برای امامان جماعت اهل سنت بود.

بیش از پانصد روحانی از سرتاسر قزاقستان و همچنین مهمانانی از کشورهای مختلف در این همایش شرکت نمودند. کارشناسان مذهبی، نمایندگان مجلس و نمایندگان کلیساهای کاتولیک رم و ارتدکس در قزاقستان هم در این همایش شرکت نمودند.

شرکت‌کنندگان این همایش بیشتر توجه خود را به وضعیت مذهب، تهدیدات افراط‌گرایی و تربیت نسل جوان معطوف کردند. این همایش با تصویب اسنادی از جانب شرکت‌کنندگان که از قبل در مورد رهنمودها و راهکارهایی برای امامان جماعت و مسلمانان تهیه شده بود به پایان رسید.

این اسناد که از جانب مدیریت معنوی مسلمانان قزاقستان تهیه شده بود شامل «سند مفهومی توسعه مدیریت معنوی مسلمانان قزاقستان تا سال ۲۰۲۰» و «سکوی فعالیتهای مسلمانان قزاقستان» و همچنین اسنادی در مورد اخلاقیات «اخلاقیات ویژه نمایندگان مدیریت معنوی مسلمانان قزاقستان»، «رفتار امامان» و «رفتار مسلمانان» بود.

این همایش در حالی برگزار شد که قزاقستان تخمین زده است ۳۰۰ تن از شهروندانش به عنوان تروریست در سوریه مشغول نبرد هستند. در همین حال مقامات هم نگرانی خود را از اینکه برخی از روحانیون کشور فاقد اطلاعات و تحصیلات لازم برای مبارزه با تحریفات اسلام هستند را ابراز کردند.

سریک کرمانووا، یکی از امامان مسجد مرکزی استان کاراگاندا، گفت: «در سالهای اخیر، مدیریت معنوی مسلمانان قزاقستان به موفقیتهای زیادی دست یافته است اما متوجه شده ایم کار [ما] نیازمند خلاقیت و نوآوری است.»

در روز افتتاح همایش، سخنران نامه‌ای از طرف نور سلطان نظربایوف رئیس‌جمهور قزاقستان خطاب به شرکت‌کنندگان همایش قرائت کرد. در این نامه در مورد زمان برگزاری این همایش صحبت شد که به گفته نظربایف «به مفتی ها انگیزه ای برای تسریع اقدامات آنان داده و نقش امامان در حل مسائل مذهبی روز را تقویت می کند.» نظربایف از امامان جماعت خواسته است جوانان را در امور مساجد وامثال مشابه بیشتر دخیل کنند و در عین اینکه از آنان در برابر فرقه‌ها و تفکرات مخرب دفاع می‌کنند، بر کسب ثبات بین ادیان تمرکز نمایند.

یرجان مالگاجیولی مفتی اعظم قزاقستان گفت: «اسلام واقعی دین صلح و هماهنگی است. ما ۹ مدرسه مذهبی و دو مرکز برای آماده کردن حفاظ داریم که به جوانان آموزشهای مذهبی و غیر مذهبی را ارائه می کنند. در سازمان مدیریت مذهبی مسلمانان قزاقستان چهار هزار روحانی متخصص داریم. ما برنامه های اطلاع رسانی را برای افزایش سواد مذهبی برگزار کرده ایم. در سال ۲۰۱۴، جلسات بحث را با ۱٫۲ میلیون نفر در گروههای سنی مختلف برگزار کردیم. در نتیجه ۳۰۲ نفر را از فرقه های مخرب دور نگاه داشتیم.»

مالگاجیولی گفت که یک روحانی مدرن باید در زندگی عمومی شرکت کرده و خود را با زمانه تطبیق دهند تا اینکه فقط مراسم مذهبی را انجام دهند.

سریکبای قاضی اوراز رئیس امامان جماعت مسجد حضرت سلطان در آستانه گفت: «من از روحانیون می خواهم از اینترنت و فناوری مدرن در کار خود بیشتر استفاده نمایند. شصت و هشت گروه اطلاعاتی که توسط کارشناسان الهیات و هیئت علمی دانشگاهها تشکیل شده است در قزاقستان مشغول بکار هستند. در سال ۲۰۱۴، آنها یک پروژه جدید را برای آموزش روحانیون و ارتقاء پرسنل مرکز مفتیت آغاز نمودند.»

در این همایش، حضار با یکی از بخش‌های مدیریت معنوی مسلمانان قزاقستان یعنی امور جوانان که وظیفه آن برقراری ارتباط با جوانان، هشدار به آنان در مورد خطرات افراط‌گرایی و انحراف از قرآن است، آشنا شدند.

مطالب مرتبط:

روایت بسیار جالب مسلمان‌شدن جوان استرالیایی/ یک آی

قرص‌هایی برای دخترانِ انتحاریِ بوکوحرام ..

کشف نامه‎ پنهان مسیح به 'برادرش یعقوب' به زبان یون

امام جمعه مسجد رسول الله ﷺ روشنده : ما اهل سنت وا

ارتداد فکری مخفی و عواقب زیانبار آن

مشاور مفتی الازهر:علمای اهل سنت خودسرانه تکفیر نمی

فعال اهل سنت:هرمزگان نیازمند عدالت جبرانی است

وزیر دفاع آمریکا: نبرد آزادسازی «الرقه» به‌زودی آغ

ا

پنتاگون: داعش در پالمیرا غنیمت زیادی از ارتش سوریه

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات